ثبت ششمین روز متوالی خروج پول حقیقی؛

خروج سهامداران از بورس به قله 2 ماهه رسید

کدخبر: 433305
در روز شنبه روند خروج نقدینگی حقیقی از بازار سهام برای ششمین روز متوالی ادامه یافت و بیشترین میزان خروج نقدینگی حقیقی در 35 روز کاری گذشته از 30 خرداد ماه تاکنون به ثبت رسید.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس 3 هزار و 797 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 480 هزار واحد رسید.

بورس

دو جهت متفاوت بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در 5 دقیقه ابتدایی بیش از 2 هزار واحد رشد کرد. پس از آن روند بازار نزولی شد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 3 هزار و 797 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 480 هزار و 830 واحد رسید.

اما شاخص هم‌وزن در پایان معاملات امروز 342 واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 422 هزار و 681 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 94 واحد رشد کرد و به رقم 21 هزار و 306 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 196 نماد رشد قیمت داشتند که 151 نماد بورسی و 45 نماد فرابورسی بودند. همچنین 287 نماد کاهش قیمت داشتند که 185 نماد بورسی و 97 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 40 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 59 درصد بازار افت قیمت داشتند.

افزایش خروج پول حقیقی

روز شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 441 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش 782 درصدی داشته است. رقم 441 میلیارد تومان بیشترین میزان خروج نقدینگی حقیقی در 35 روز کاری گذشته از 30 خرداد ماه تاکنون است. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 83 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

روز شنبه نمادهای «فارس»، «فملی» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «پارس»، «شتران» و «خودرو» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 24 درصد افت کرد و در رقم 906 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 10 درصد افزایش یافت و 541 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 365 میلیارد تومان رسید.

شرکت سپید ماکیان (با نماد معاملاتی سپید) با صف‌ خرید 334 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپید، نمادهای مدیریت (سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور) و کالا (شرکت بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 117 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف فروش را داشتند.

رشد ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 149 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه 13 درصد کاهش یافته است.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 2.5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 10 هزار و 287 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 116 روز کاری گذشته از 27 بهمن 1399 تا به امروز است. 

شتران و خودرو صدرنشین بورس امروز

در معاملات امروز شتران (شرکت پالایش نفت تهران) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 348 میلیارد تومان بود.

پس از شتران، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خساپا و هرمز در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو (ایران خودرو) با تعداد یک میلیارد و 261 میلیون و 964 هزار و 129 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. خپارس و وسخوز نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما