شاخص سقف مقاومت را شکست؛

بازگشت شاخص بورس به کانال 1.5 میلیونی پس از 8 ماه

کدخبر: 433548
اقتصاد نیوز : در معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس تهران پس از 8 ماه به کانال 1.5 میلیون واحدی بازگشت.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات دومین روز هفته شاخص کل بورس 19 هزار و 197 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 500 هزار واحد رسید.

بورس

بازگشت پس از 8 ماه

دیروز از ابتدای معاملات روند شاخص بورس صعودی شد و شاخص کل در یک ساعت ابتدایی بیش از 5 هزار واحد رشد کرد. در لحظات پایانی معاملات شاخص وارد کانال 1.5 میلیون واحدی شد تا پس از 8 ماه به این محدوده بازگردد.

در پایان معاملات شاخص با رشد 19 هزار و 197 واحدی نسبت به دیروز به سطح یک میلیون و 500 هزار واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با رشد 5 هزار و 625 واحدی در سطح 428 هزار و 315 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس 250 واحد رشد کرد و در سطح 21 هزار و 557 واحد قرار گرفت.

بورس

 لیدرهای بازار

روز یکشنبه نمادهای «شستا»، «فارس» و «شپنا» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. کچاد، ومعادن، فولاد، کگل و شتران دیگر نمادهای بزرگ سبزپوش بازار بودند.

همچنین سه نماد «پارس»، «وسرضوی» و «برکت» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و برکت و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و لطیف پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

 دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 337 نماد رشد قیمت داشتند که 243 نماد بورسی و 94 نماد فرابورسی بودند. همچنین 136 نماد کاهش قیمت داشتند که 90 نماد بورسی و 46 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 70 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 28 درصد بازار افت قیمت داشتند.

کاهش خروج پول حقیقی

روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 78 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز شنبه کاهش 80 درصدی داشته است.

دیروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 30 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، خودرو (ایران خودرو) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل نماد شتران (پالایش نفت تهران) با 66 میلیارد تومان بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و نمادهای شاراک (پتروشیمی شازند اراک) و نوری (پتروشیمی نوری) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

رشد ارزش صف‌های خرید 

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 9 درصد رشد کرد و در رقم 991 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 10 درصد کاهش یافت و 484 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 507 میلیارد تومان رسید که نسبت به دیروز رشد 39 درصدی را نشان می‌دهد. 

شرکت سپید ماکیان (با نماد معاملاتی سپید) با صف‌ خرید 222 میلیارد تومانی برای دومین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپید، نمادهای مدیریت (سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور) و کنور (شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 129 میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، کدما (معدنی دماوند) و ثالوند (سرمایه گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

 افزایش ارزش معاملات اوراق بدهی دولتی

روز گذشته ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 28 هزار و 597 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 77 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی دولتی 18 هزار و 840 میلیارد تومان بود که 66 درصد ارزش کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افت 20 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 8 هزار و 202 میلیارد تومان رسید.

شپنا و دی صدرنشینان جدول معاملات

در معاملات یکشنبه سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 272 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، برکت بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شتران و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز دی (بانک دی) با تعداد 856 میلیون و 614 هزار و 842 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. وسخوز و خپارس نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما