گزارش اقتصادنیوز از آخرین روز کاری هفته؛

صعود بورس بر شانه کامودیتی‌ها

کدخبر: 437405
اقتصادنیوز: امروز 10 شهریور 1400 شاخص کل بورس 24 هزار واحد رشد کرد و رکورد ورود پول حقیقی در سال 1400 شکسته شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس 24 هزار 521 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 520 هزار واحد رسید.

بورس

پایان صعودی هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی به کانال 1.5 میلیونی بازگشت. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز سه‌شنبه 24 هزار و 521 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 520 هزار و 672 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 8 هزار و 478 واحد نسبت به روز گذشته بالا آمد و در رقم 455 هزار و 371 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 448 واحد رشد کرد و به رقم 22 هزار و 409 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 409 نماد رشد قیمت داشتند که 292 نماد بورسی و 117 نماد فرابورسی بودند. همچنین 75 نماد کاهش قیمت داشتند که 54 نماد بورسی و 21 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 83 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 15 درصد بازار افت قیمت داشتند.

رکورد ورود پول حقیقی

روز چهارشنبه پس از 3 روز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 855 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که بیشترین رقم در 7 ماه گذشته است. رکورد پیشین به 128 روز کاری در 25 بهمن 1399 بازمی‌گردد. 

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام صبا (شرکت سرمایه گذاری صبا تامین) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 52 میلیارد تومان بود. پس از صبا، سمتاز (سیمان ممتازان کرمان) و پارس (شرکت پتروشیمی پارس) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

روز چهار‌شنبه نمادهای «فارس»، «میدکو» و «پارس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «شبریز»، «وکار» و «وتجارت» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شبندر صدرنشین است و کدما و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد تقاضا در بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 76 درصد رشد کرد و در رقم هزار و 207 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 83 درصد کاهش یافت و 42 میلیارد تومان شد.

شرکت نفت سپاهان (شسپا) با صف‌ خرید 213 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شسپا، نمادهای سپید (شرکت سپید ماکیان) و برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کمرجان (شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 34 میلیارد تومانی داشت.پس از کمرجان، دبالک (شرکت مواد اولیه دارویی البرز بالک) و وسقم (شرکت سرمایه گذاری استان قم) بیشترین صف فروش داشتند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 19 هزار و 924 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌سه‌شنبه 4 درصد افزایش یافته است. 

ارزش معاملات خرد نیز با افت 22 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 10 هزار و 922 میلیارد تومان رسید.

افزایش ارزش معاملات اوراق در بورس

ارزش معاملات اوراق بدهی که 34 درصد معاملات بازار را تشکیل می‌دهد با رشد 108 درصدی به 7 هزار و 22 میلیارد تومان رسید.

شبندر و دی صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 348 میلیارد تومان بود.

پس از شبندر، کدما بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شپنا و دی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد یک میلیارد و 362 میلیون و 703 هزار و 977 سهم در صدر قرار گرفته است. شبندر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. خپارس و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما