گزارش اقتصادنیوز از تحولات بازار سهام؛

زخم کاری بر پیکر بورس تهران!

کدخبر: 439998
اقتصادنیوز: در معاملات امروز 21 شهریور 1400 شاخص کل بورس دومین سقوط بزرگ در سال 1400 را ثبت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، در روز پرنوسان بازار سهام شاخص کل بورس 40 هزار و 466 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 489 هزار واحد رسید.

بورس

یکشنبه سیاه

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص بورس نزولی شد و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی بیش از 13 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص با افت 40 هزار و 466 واحدی نسبت به روز شنبه به سطح یک میلیون و 489 هزار واحد رسید. ریزش 40 هزار واحدی دومین سقوط بزرگ شاخص کل در سال جاری است.

شاخص هم وزن نیز با افت 13 هزار و 285 واحدی در سطح 450 هزار و 59 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس 410 واحد افت کرد و در سطح 22 هزار و 400 واحد قرار گرفت. سقوط 13 هزار واحدی بزرگ‌ترین سقوط شاخص هم وزن در سال 1400 است. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 41 نماد رشد قیمت داشتند که 28 نماد بورسی و 13 نماد فرابورسی بودند. همچنین 445 نماد کاهش قیمت داشتند که 320 نماد بورسی و 125 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 8 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 91 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بورس

 لیدرهای بازار

امروز نمادهای «کگل»، «فملی» و «فولاد» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. شستا، شپنا، کچاد، ومعادن، وامید، شتران، شبندر، نوری، پارس، اخابر، تاپیکو، خودرو، وبملت، پارسان، وغدیر، وپارس، وتجارت، وبصادر و فخوز دیگر نمادهای بزرگ قرمزپوش بازار سهام در روز یکشنبه بودند. 

همچنین سه نماد «کالا»، «فایرا» و «اپال» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و سپید و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز مدیریت، فرابورس و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش خروج پول حقیقی 

روز یکشنبه برای چهارمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و هزار و 460 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز شنبه رشد 243 درصدی دارد.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 98 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، شتران (پالایش نفت تهران) و فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

کاهش نقدشوندگی بورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 11 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 7 درصد کاهش یافته است. 

ارزش معاملات خرد نیز با افت 14 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 906 میلیارد تومان رسید.

همچنین ارزش معاملات اوراق بدهی که نیمی از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود به 7 هزار و 960 میلیارد تومان بالغ شد که رشد 4 درصدی را نشان می‌دهد.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 37 درصد رشد کرد و در رقم هزار و 140 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 113 درصد افزایش یافت و 588 میلیارد تومان شد.

شرکت آریان کیمیا تک (کیمیاتِک) با صف‌ خرید 429 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کیمیاتک، نمادهای فجهان (مجتمع جهان فولاد سیرجان) و کالا (بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به فزرین (شرکت زرین معدن آسیا) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 21 میلیارد تومانی داشت. پس از فزرین، اخابر (شرکت مخابرات ایران) و برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین صف فروش داشتند.

شپنا و دی صدرنشینان جدول معاملات

در معاملات امروز سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 174 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد برکت و فرابورس در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد 461 میلیون و 90 هزار و 692 سهم در صدر قرار گرفته است. پس از دی، نمادهای خودرویی بازار بیشترین حجم معامله را داشتند. خساپا در رتبه دوم قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. خپارس و شبندر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از آمار معاملات اوراق بدهی در بازار سهام؛

    در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با کاهش ۶۹ درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به ۴ هزار و ۱۹۴ میلیارد تومان رسید که…

از دست ندهید
بلیط هواپیما