گزارش «اقتصادنیوز» از بازدهی بازار سهام در شهریور ماه؛

شهریور ماه سیاه بورس / ثبت کمترین بازدهی ماهانه بورس در 11 ماه اخیر

کدخبر: 442472
اقتصادنیوز:در شهریور ماه 1400 کمترین بازدهی ماهانه بورس در یک سال اخیر ثبت شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، شاخص کل بورس در پایان معاملات روز چهارشنبه 31 شهریور به سطح یک میلیون و 386 هزار واحد رسید تا شهریور ماه را 2 کانال پائین‌تر از ماه قبل به پایان ببرد. شاخص کل در پایان فروردین در کانال 1.2 میلیونی بود و در پایان اردیبهشت به کانال 1.1 میلیونی رسید و خرداد را نیز در همین کانال به پایان برد. در تیرماه شاخص بورس به کانال 1.3 میلیونی صعود کرد و در پایان مرداد شاخص به کانال 1.5 میلیونی رسید. اما شهریور ماه سقوط بورس بود و شاخص 2 کانال پائین آمد.

بورس

کمترین بازدهی ماهانه 

با ایستادن شاخص بورس در سطح یک میلیون و 386 هزار واحد بازدهی بورس در شهریور ماه به منفی 8.5 درصد رسید. این در حالی است که بازدهی بازار در ماه‌های فروردین و اردیبهشت به ترتیب منفی 6.7 درصد و منفی 5.3 درصد بود. بازدهی خرداد مثبت 1.2 درصد و بازدهی تیرماه مثبت 12 درصد شد و در مرداد بازدهی بورس 14.4 درصد شد که بیشترین بازدهی را در یک سال اخیر ثبت کرد. اما بازدهی شاخص در شهریور به منفی 8.5 درصد سقوط کرد که کمترین بازدهی ماهانه در 11 ماه گذشته است.

شاخص کل هم وزن نیز در آخرین روز کاری شهریور نسبت به آخرین روز معاملاتی مرداد 20 هزار و 530 واحد پائین‌تر ایستاد. بنابراین شاخص هم وزن افت 4.7 درصدی را در شهریو پشت سر گذاشت.

بورس

خروج پول حقیقی

در 23 روز معاملاتی شهریور ماه تنها در 8 روز شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم و در 15 روز کاری دیگر نیز نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد. مجموع تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در شهریور 8 هزار و 239 میلیارد تومان بود. به عبارت دیگر به طور میانگین روزانه 358 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است که نسبت به خروج روزانه 61 میلیارد تومان پول حقیقی در مردادماه افزایش 486 درصدی را نشان می‌دهد.   

افزایش میانگین ماهانه ارزش معاملات

مجموع ارزش معاملات کل بازار سهام در شهریور ماه 481 هزار و 590 میلیارد تومان بود. میانگین روزانه ارزش معاملات کل 20 هزار و 938 میلیارد تومان است که نسبت به ماه پیشین رشد 50 درصدی داشته است.   

رشد میانگین ماهانه ارزش معاملات خرد

در ماه اخیر مجموع ارزش معاملات خرد بورس 219 هزار و 625 میلیارد تومان بود. همچنین میانگین روزانه ارزش معاملات خرد 9 هزار و 548 میلیارد تومان است که نسبت به مرداد‌ماه رشد 34 درصدی داشته است. رشد میانگین ارزش معاملات نشانه رونق معاملات بازار سهام است.

افت میانگین ارزش عرضه

میانگین ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات روزانه بورس تهران در شهریور ماه 316 میلیارد تومان بود که نسبت به ماه پیشین 58 درصد کاهش یافته است.

رشد میانگین ارزش تقاضا

میانگین ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات روزانه بورس تهران در شهریور ماه 926 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 479 میلیارد تومانی مرداد ماه 93 درصد افزایش یافته است. به طور کلی در ماه اخیر میانگین روزانه صف‌های خرید 610 میلیارد تومان بیشتر از میانگین روزانه صف‌های فروش بود، به عبارت دیگر به طور میانگین معاملات روزانه بازار با مازاد تقاضای 610 میلیارد تومانی بسته شده است.  

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما