گزارش اقتصادنیوز از تحولات بازار سهام در آخرین روز هفته؛

دنده عقب بورس تهران در پایان هفته!

کدخبر: 447074
اقتصادنیوز: امروز 21 مهر 1400 شاخص کل بورس به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد تا تمامی رشد مهرماه را از دست دهد.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس برای دومین روز متوالی نزول کرد و با افت 21 هزار 236 واحدی به سطح یک میلیون و 397 هزار واحد رسید.

بورس

تغییر کانال شاخص

امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی 5 هزار واحد افت کرد. این روند نزولی ادامه یافت و در ساعت 11 شاخص به محدوده 1.3 میلیونی وارد شد. در پایان معاملات شاخص کل به رقم یک میلیون و 397 هزار واحد رسید که نسبت به روز سه‌‌شنبه 21 هزار و 236 واحد نزول کرده است.

شاخص کل هم‌وزن در پایان معاملات 8 هزار و 786 واحد نسبت به روز گذشته پائین آمد و در رقم 392 هزار و 781 واحد ایستاد. بدین ترتیب شاخص هم‌وزن نیز به کانال 300 هزار واحد سقوط کرد.

همچنین شاخص کل فرابورس 416 واحد افت کرد و به رقم 20 هزار و 67 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 47 نماد رشد قیمت داشتند که 31 نماد بورسی و 16 نماد فرابورسی بودند. همچنین 444 نماد کاهش قیمت داشتند که 315 نماد بورسی و 129 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 9 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 89 درصد بازار افت قیمت داشتند.

روز چهارشنبه برای هشتمین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 765 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی برای سومین روز متوالی به سهام شپنا (پالایش نفت اصفهان) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 81 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، برکت (شرکت دارویی برکت) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «پارسان» و «شپنا» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «انرژی3»، «امین» و «فایرا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «آریا» و «کگهر» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فجهان»، «غصینو» و «وسپهر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فسبزوار صدرنشین است و برکت و کیمیاتک در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فجهان، توسن و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 248 درصد رشد کرد و در رقم 289 میلیارد تومان ایستاد. اما تعداد نمادهای صف‌های فروش بیشتر بود و 120 سهم صف فروش شدند. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به دیروز 33 درصد افزایش یافت و 496 میلیارد تومان شد. 

نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) با صف‌ خرید 201 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از انرژی3، نمادهای فسرب (شرکت ملی سرب و روی ایران) و تکشا (شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 185 میلیارد تومانی داشت. پس از شپنا، کدما (شرکت معدنی دماوند) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 10 هزار و 375 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌سه‌شنبه 10 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 16 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 839 میلیارد تومان رسید. 

شپنا و دی صدرنشینان جدول معاملات

در معاملات امروز شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 168 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، شبندر بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شکام و فملی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد 593 میلیون و 629 هزار و 616 سهم در صدر قرار گرفته است. کرمان در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خبهمن تعلق داشت. خودرو و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما