رشد نسبی ارزش معاملات خرد؛

اعداد متضاد بر تابلوی بورس/افت قیمت 65 درصد بازار

کدخبر: 470775
اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی بهمن ماه، شاخص کل برای دومین روز متوالی سبزپوش شد اما اغلب نمادهای بازار افت قیمت داشتند و شاخص هم وزن بورس و شاخص کل فرابورس نزول کردند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز شنبه، 2 بهمن 1400، شاخص کل بورس تهران با افزایش 2 هزار و 411 واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 281 هزار و 805 واحد رسید.

شاخص هم وزن با افت هزار و 444 واحدی در سطح 334 هزار و 195 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 84 واحد پائین آمد و در سطح 17 هزار و 556 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 146 نماد رشد قیمت داشتند که 101 نماد بورسی و 45 نماد فرابورسی بودند. همچنین 317 نماد کاهش قیمت داشتند که 227 نماد بورسی و 90 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 30 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 65 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌های بازار سهام

امروز همانند روز چهارشنبه اغلب نمادهای پالایشی رشد قیمت داشتند و گروه «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» سبزترین گروه بازار بود.

امروز نماد «فولاد» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشت و پس از آن دو نماد پالایشی «شپنا» و «شتران» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. امروز «نوری»، «رمپنا» و «شپدیس» نیز بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «کگهر» و «ارفع» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «خدیزل»، «اتکای» و «توسن» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و شبندر و نوری در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای  فرابورس، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خُرد 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 4 هزار و 909 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 654 میلیارد تومان بود که 13 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش 14 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 840 میلیارد تومان رسید که 58 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی