جریان ورود و خروج نقدینگی بورس در هفته اخیر

رکوردداران خروج پول حقیقی از بورس

کدخبر: 473609
اقتصادنیوز: در 4 روز کاری پایانی هفته خالص ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بورس تهران منفی بود و بیش از هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شد.
به گزارش اقتصادنیوز، در دومین هفته کاری بهمن ماه روند خروج سرمایه حقیقی از بورس ادامه داشت و برای دهمین هفته پی در پی شاهد خروج نقدینگی حقیقی بودیم اما این هفته میزان آن کاهش یافت. 

تا پایان هفته اول بهمن، در 5 هفته متوالی 9 هزار و 13 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شد که میانگین روزانه آن 360 میلیارد تومان است. 

ورود پول پس از 5 هفته

بورس در شرایطی به استقبال معاملات روز شنبه رفت که روز چهارشنبه پیش از آن، بیست و پنجمین روز خروج پول حقیقی ثبت شده بود. روز شنبه پس از 5 هفته خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بورس مثبت شد و 114 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بورس وارد شد اما روز یکشنبه با وجود تداوم روند صعودی شاخص‌های بازار سهام باز هم نقدینگی حقیقی از بورس خارج شد که ارزش آن 179 میلیارد تومان بود.

خروج پول حقیقی روز دوشنبه ادامه پیدا کرد و نسبت به روز قبل افزایش داشت، در این روز 212 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد. این رقم در روز سه‌شنبه به 347 میلیارد تومان صعود کرد و روز چهارشنبه به 456 میلیارد تومان افزایش یافت. 

در مجموع کل هفته هزار و 80 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 216 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین کاهش 68 درصدی داشته است. 

رکوردداران خروج پول حقیقی

در این هفته نماد دو فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. پس از این دو نماد بزرگ بازار، نمادهای پالایشی شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج نقدینگی حقیقی را داشتند. 

روز شنبه، میدکو، پاکشو و شبندر بیشترین خروج نقدینگی حقیقی را داشتند. روز یکشنبه بیشترین خروج پول به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت و پس از آن شپنا و فملی قرار داشتند. بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار در روز دوشنبه به فملی تعلق داشت و شبندر و شپنا در رتبه‌های بعدی قرار دارند. فولاد روز سه‌شنبه هم در صدر جدول بیشترین خروج پول حقیقی قرار داشت و فملی و شبندر پائین‌تر از آن قرار گرفتند. در آخرین روز کاری هفته نیز فملی، شبندر و وبصادر بیشترین خروج نقدینگی حقیقی را داشتند. 

کاهش ورود نقدینگی حقیقی به صندوق‌های با درآمد ثابت

در سه روز ابتدایی هفته اخیر شاهد خروج پول حقیقی از صندوق‌های با درآمد ثابت بودیم. روز شنبه 226 میلیارد تومان پول حقیقی از این صندوق‌ها خارج شد و روز یکشنبه 55 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از صندوق‌های قابل معامله درآمد ثابت خارج شد. روز دوشنبه هم برای سومین روز متوالی پول حقیقی از صندوق‌ها خارج شد که ارزش آن 93 میلیارد تومان بود.

اما روز سه‌شنبه 152 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی روانه صندوق‌های درآمد ثابت شد. در آخرین روز معاملاتی هفته نیز 282 میلیارد تومان پول حقیقی وارد شد. 

در مجموع این هفته 60 میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس وارد شده است. به عبارت دیگر طور میانگین روزانه 12 میلیارد تومان پول حقیقی به این صندوق‌ها وارد شده است که نسبت به هفته قبل 90 درصد کمتر شده است.

بورس

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران،۳۱ اردیبهشت

    اقتصادنیوز : نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با…

از دست ندهید
فلای تودی