خروج نقدینگی از بازار سهام ادامه دارد!

باور به صعود بورس وجود ندارد/پیش بینی بازار سهام

کدخبر: ۵۳۱۶۹۵
اقتصادنیوز: بورس تهران ظاهرا وضعیت خوبی پیدا کرده، اما مشکل اینجاست که همچنان هم خروج نقدینگی وجود دارد، هم اینکه ارزش معاملات خرد بالا نمی رود.
باور به صعود بورس وجود ندارد/پیش بینی بازار سهام

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام این هفته وضعیت خوبی داشته. طی 4 روز معاملاتی این هفته بورس، شاخص کل رشد کرده و شاخص هم وزن هم در دو روز پایانی معاملات با شاخص کل همراهی کرده و مثبت شده است.

با این حال همچنان مواردی که باید برای رشد بازار مشاهده کرد، در این بازار دیده نمی شود. یکی از مهم ترین موارد، رشد ارزش معاملات خرد است که فعلا محقق نشده. ارزش معاملات خرد دیروز کمتر از 2300 میلیارد تومان بود و روز دوشنبه هم در همین حوالی قرار داشت.

این در حالی است که در دو روز ابتدایی معاملات این هفته، ارزش معاملات خرد بیشتر از این ارقام بود. برای بالا رفتن بازار فعلا نیاز به نقدینگی است. علاوه بر ارزش معاملات خرد، نقدینگی جدید هم باید به بازار تزریق شود که فعلا خلاف این رویه در حال رخ دادن است.

دلیل افزایش عرضه ها چیست؟

سهامداران حقیقی دیروز حدود 190 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند که این خروج پول، نشان می دهد آن ها همچنان نسبت به آینده بورس خوش بین نیستند. از طرفی ارزش معاملات خرد هم رشد نکرده و از این جهت فعلا چشم انداز روشنی وجود ندارد. با این حساب رشدهای فعلی بازار را باید تنها یک حرکت اصلاحی در مسیر نزولی دانست.

از مدتی قبل هم عنوان شده بود که بازار باید یک حرکت رو به بالا داشته باشد و حالا در حال وقوع همین پیش بینی هستیم. از آنجا که بازار با وجود بالا رفتن، با عدم اقبال معامله گران حقیقی مواجه است، بسیاری از فروشندگان با هر سود کوچکی دست به شناسایی سود می زنند و همین موضوع عرضه ها را در بورس بالا می برد.

بورس تهران

باور به صعود وجود ندارد

بازار هنوز به این باور نرسیده که وقت رشد فرا رسیده و به همین جهت مثبت ها را فرصتی برای شناسایی سود می داند. با این حال برای بازار فردا هم احتمال رشد شاخص ها وجود دارد.

در دقایق پایانی معاملات دیروز حدودا 520 نماد مثبت در مقابل 140 نماد منفی در بازار وجود داشت که این تقاضا به ابتدای معاملات امروز نیز کشیده خواهد شد. اما احتمالا در نیمه دوم معاملات شاهد افزایش عرضه ها باشیم که این عرضه ها از جانب افرادی است که سودهای 7-8 درصدی از نمادها گرفته اند و قصد شناسایی سود دارند.

تیتر یک
کارگزاری مفید