قدرت خریداران بورس افزایش یافت

دو شرط صعودی شدن بورس /پیش بینی بازار سهام

کدخبر: ۵۳۲۳۷۰
اقتصادنیوز: پس از مدت ها افت، وضعیت بورس سرانجام خوب شده و به نظر می رسد درصورت افزایش ارزش معاملات، شاهد یک دوره رشد کوتاه مدت باشیم.
دو شرط صعودی شدن بورس /پیش بینی بازار سهام

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در هفته گذشته وضعیت خوبی داشت و به شرط بالا رفتن ارزش معاملات و پایان خروج پول حقیقی ها، این وضعیت خوب ادامه پیدا خواهد کرد.

در هفته گذشته با وجود ناامیدی سهامداران حقیقی نسبت به آینده بورس، شاخص ها صعودی شدند و رشد کردند. بیشتر از همه، شاخص کل رشد کرد که متاثر از نمادهای بزرگ بازار است. اما نمادهای کوچک بازار هم به طور کلی رشد کردند و نوید یک دوره رشد را دادند.

البته هنوز نمی توان با اطمینان گفت که دوره صعود بورس آغاز شده چراکه برای یک دوره صعودی، نیاز به رشد ارزش معاملات است اما فعلا چنین شرایطی محقق نشده است.

طی هفته گذشته با وجود اینکه رشد شاخص ها را شاهد بودیم، اما ارزش معاملات به مرور کم شد. حالا برای اینکه در هفته جاری شاخص ها مجددا رشد کنند، نیاز است که ارزش معاملات نیز بیشتر شود. دلیل این موضوع این است که با بالا رفتن قیمت ها، بسیاری از سرمایه گذاران دست به عرضه های گسترده می زنند و سود شناسایی می کنند.

افزایش ارزش معاملات و پایان خروج پول خرد، شرط بالا رفتن بازار

چنانچه نقدینگی در بازار به حدی نباشد که بتواند این عرضه ها را در همان قیمت های بالا خریداری کند، قیمت ها شروع به افت می کنند و دوباره جهت بازار به سمت پایین برمی گردد.

حالا برای این هفته باید منتظر ماند و دید آیا ارزش معاملات خرد بالا می رود یا خیر. از طرفی خروج پول حقیقی ها نیز باید به پایان برسد. بورس در شرایطی می تواند بالا برود که حقیقی ها نیز به آینده این بازار امیدوار باشند.

در هفته گذشته در تمام روزهای معاملاتی با وجود رشد شاخص کل، شاهد خروج پول حقیقی ها از بازار بودیم. حقیقی ها همچنان در حال خارج کردن پول خود از بازار هستند و این نشان می دهد آن ها امیدی به این بازار ندارند.

قدرت خریداران افزایش یافت

با این حال در معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته یک اتفاق مثبت رخ داد و آن، افزایش قدرت خریداران حقیقی بود. سرانجام شاخص قدرت خریداران حقیقی به بالای عدد 1 رسید و در روز چهارشنبه رقم 1.15 را ثبت کرد.

این اتفاق مثبتی برای بازار است اما به این شرط که تداوم داشته باشد و حقیقی های دانه درشت، همچنان به خرید خود ادامه دهند.

با این شرایط برای بازار امروز هم می توان رشد شاخص ها را در نظر گرفت. البته از آنجا که هنوز سرمایه گذاران به این باور نرسیده اند که جهت بازار عوض شده، ممکن است عرضه ها بیشتر از قبل شود.

تیتر یک
  • گزارش هفته بیست و نهم اوراق بدهی دولتی

    اقتصادنیوز: پس از دوهفته صفر در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی سرانجام بانک ها مجاب به خرید اوراق شده و ۵۶۰ میلیارد…

از دست ندهید
کارگزاری مفید