گزارش «اقتصادنیوز» از عرضه و تقاضای بازار امروز

شاخص سازهای بورس سبز شدند / هم وزن قرمزتر از شاخص کل

کدخبر: ۵۵۲۲۰۹
اقتصادنیوز: امروز شاخص کل هم وزن بیش از یک درصد افت کرد اما شاخص کل به لطف رشد برخی از نمادهای بزرگ بازار تنها 16 صدم درصد ریزش کرد.
شاخص سازهای بورس سبز شدند / هم وزن قرمزتر از شاخص کل

به گزارش اقتصادنیوز ، امروز دوشنبه دهم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با ریزش 2 هزار و 506 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 539 هزار و 685 واحد پائین آمد. 

شاخص کل هم وزن نیز با سقوط 5 هزار و یک واحدی در رقم 479 هزار و 639 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 160 واحدی در سطح 20 هزار و 62 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 297 نماد رشد قیمت داشتند و 360 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 45 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 55 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای میدکو، همراه و  کگل  بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای فارس،  حکشتی، پارس، شپدیس و نوری بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای بپاس،  غصینو  و وهور بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل   فرابورس   گذاشتند و نمادهای فزر، ساوه و ددانا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز اردستان بیشترین تراکنش را داشت و  خودرو  و خگستر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای فروژ، کرمان و دی پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار  

امروز  ارزش معاملات  کل  بازار سهام  به 123 هزار و 339 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 112 هزار و 621 میلیارد تومان بود که 91 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 10 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 7 هزار و 7 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات دوشنبه، 63 نماد صف خرید داشتند و 100 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با رشد 14 درصدی به 439 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 58 درصد کاهش یافت و 686 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد اردستان (شرکت سیمان اردستان) با صف خرید 190 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از اردستان، نمادهای غدیس (شرکت پاکدیس) و غدانه (شرکت پنبه و دانه‌های روغنی خراسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد وآذر اختصاص داشت و پس از وآذر، نمادهای کتوکا، چکاوه، خوساز و غاذر بیشترین صف فروش را داشتند.

بورس
تیتر یک
  • در آستانه برگزاری نشست امنیتی سنگاپور مطرح شد

    اقتصادنیوز: براساس گزارشی گه توسط اندیشکده مطالعات استراتژیک منتشر شده، دیدگاه پکن در باب تایوان به عنوان یک چالش…

از دست ندهید
کارگزاری مفید