گزارش «اقتصادنیوز» از نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

سقوط سهام خودرویی‌ در بورس/رشد صف‌های فروش

کدخبر: ۵۵۳۳۷۰
اقتصادنیوز: امروز گروه خودرو و ساخت قطعات قرمزترین گروه بازار بود و نمادهای میدکو شپنا، شبندر و شتران بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند
سقوط سهام خودرویی‌ در بورس/رشد صف‌های فروش

به گزارش اقتصادنیوز ، امروز یکشنبه شانزدهم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با کاهش 17 هزار و 50 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 540 هزار و 193 واحد پائین آمد. 

شاخص کل هم وزن نیز با افت 7 هزار و 375 واحدی در رقم 480 هزار و 181 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با ریزش 213 واحدی در سطح 20 هزار و 37 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن فرابورس نیز هزار و 217 واحد افت کرد و به رقم 85 هزار و 170 واحد رسیده است.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 123 نماد رشد قیمت داشتند و 533 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 19 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 81 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز گروه خودرو و ساخت قطعات قرمزترین گروه بازار بود. نمادهای میدکو شپنا، شبندر و شتران بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای شفن، برکت و وسینا بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، شگویا و آریا بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای زاگرس، بساما و مارون بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خگستر بیشترین تراکنش را داشت و  خساپا و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار  

امروز  ارزش معاملات کل بازار سهام به 16 هزار و 139 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 556 میلیارد تومان بود که 41 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 9 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 5 هزار و 477  میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات یکشنبه، 42 نماد صف خرید داشتند و 194 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 66 درصدی به 177 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 164 درصد افزایش یافت و هزار و 10 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد غدانه (شرکت پنبه و دانه‌های روغنی خراسان) با صف خرید 42 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از غدانه، نمادهای ثجنوب (شرکت سرمایه گذاری مسکن جنوب) و غاذر  (شرکت کشت و صنعت پیاذر) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نمادهای خودرویی اختصاص داشت، خساپا بیشترین صف فروش را داشت که ارزش آن 40 میلیارد تومان بود. پس از خساپا، نمادهای وساپا، پخش، ورنا و خگستر بیشترین صف فروش را داشتند.

بورس
تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سهام در روز چهارشنبه؛

    اقتصادنیوز: در آخرین روز معاملاتی هفته، فشار فروش در بازار سهام، شاخص کل بورس تهران را به زیر کشید.

کارگزاری مفید