نقدینگی فعلا از بورس رفته است!

نشانه‌های ورود بورس به رکود /پیش‌بینی بازار سهام

کدخبر: ۵۵۴۴۷۳
اقتصادنیوز: کم رمق شدن معاملات بازار سهام، نشانه ورود به دوره رکود است. بورس فعلا باید کمی درجا بزند و افت کند تا دوباره شرایط برای صعود مهیا شود.
نشانه‌های ورود بورس به رکود /پیش‌بینی بازار سهام

به گزارش اقتصادنیوز ، چند روزی است که علائم ورود به یک روند نزولی در بورس تهران نمایان شده و فعلا روند معاملات نیز نشان می دهد سرمایه گذاران با علم به این موضوع، در حال معامله هستند.

تحرکات مشکوک در بورس

بورس از اوایل آبان ماه حرکت صعودی خود را آغاز کرد و تا اواخر دی ماه روند رو به رشد خوبی داشت. طی این مدت بسیاری از نمادها از 30 الی 80 درصد رشد کردند که البته برخی از نمادها هم جزو استثنائات بودند که رشد کمتر یا بیشتری نسبت به این رقم داشتند.

این رشد از نظر بسیاری از سرمایه گذاران رشدی مطلوب محسوب می شود. البته که برخی از سرمایه گذاران دیرتر وارد بازار شده اند و درصد بازدهی کمتری نسبت به رشد اخیر گرفته اند. برخی دیگر هم که سهامدار بوده اند، تنها بخشی از ضررشان جبران شده است.

به طور کلی حرکت صعودی اخیر بورس، حرکتی مطلوب بود که سرمایه گذاران هوشمند را به سود خوبی رساند. حالا پس از یک رشد مطلوب، باید انتظار مدتی افت و درجا زدن را داشت. طبیعی است که طی این مدت شاخص ها افت می کنند و قیمت نمادها هم پایین می آید.

در انتظار تکرار سناریوی قبلی

این دفعه شاخص تا هر عددی که پایین برود، احتمالا آخرین بار خواهد بود که آن عدد را می بیند و دیگر برای همیشه از آن فاصله می گیرد.

این البته به معنای رشد عجیب و غریب شاخص پس از نزول فعلی نیست، بلکه به دلیل ذات شاخص کل بورس تهران که ماهیت صعودی دارد، و به دلیل اینکه نرخ دلار طی این مدت رشد داشته و سود شرکت ها را تحت تاثیر قرار داده، بعید است شاخص این بار تا هر عددی که پایین برود، درآینده دوباره تا آن سطح کاهش داشته باشد.

همان طور که شاخص در خرداد 1400 تا سطح 1.1 میلیون واحد پایین رفت و دیگر هیچ وقت به آن عدد بازنگشت، این بار هم احتمالا همان سناریو تکرار خواهد شد.

روند نزولی است

اما نباید فراموش کرد که فعلا در یک روند نزولی هستیم که مدت این روند نزولی مشخص نیست. اگر طبق روال دوره های گذشته باشد، افت شاخص تا حدود 5 ماه طول می کشد و می توان از اواخر بهار سال آینده انتظار برگشت بازار را داشت، اما این بار شاخص می تواند زودتر از دفعات گذشته هم روند نزولی را به پایان برساند و دوباره وارد مسیر صعودی شود.

برای امروز با توجه به کاهش ارزش معاملات خرد در روز چهارشنبه هفته گذشته تا سطح 4000 میلیارد تومان، می توان گفت که نقدینگی فعلا از بورس رفته است. از طرفی به دلیل شیب نزولی شاخص ها در نیمه دوم زمان معاملات چهارشنبه، می توان انتظار داشت که ابتدای معاملات امروز با افت شاخص ها همراه باشد.

قدرت خریداران حقیقی هم که فعلا کمتر از قدرت فروشندگان است و برای امروز نمی توان انتظار خاصی از بازار داشت.

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از بازارهای جهانی؛

    بر اساس آخرین نظرسنجی طلا کیتکونیوز، با رشد بحران بانکی جهانی و تصمیم فدرال رزرو به افزایش بیشتر نرخ بهره، گاوهای…

از دست ندهید
کارگزاری مفید