گزارش «اقتصادنیوز» از تداوم خروج پول از بازار سهام

ریزش بزرگان بورس در ابتدای هفته /شاخص ها سرخپوش شدند

کدخبر: ۵۵۹۱۵۳
بازار سهام امروز، سومین هفته اسفندماه را با کاهش تراز شاخص‌های آماری آغاز کرد. ارزش معاملات بازار به نسبت روز‌چهارشنبه کاهش داشت و روند خروج پول حقیقی نیز تداوم پیدا کرده است.
ریزش بزرگان بورس در ابتدای هفته /شاخص ها سرخپوش شدند

به گزارش اقتصادنیوز، امروز شنبه سیزدهم اسفند ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با ریزش 33 هزار و 558 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 788 هزار و 212 واحد پائین آمد. 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با افت 4 هزار و 880 واحدی در رقم 532 هزار و 990 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 288 واحدی در سطح 22 هزار و 719 واحد قرار گرفت. اما شاخص کل هم وزن  فرابورس  هزار و 300 واحد رشد کرد و به رقم 93 هزار و 755 واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 206 نماد رشد قیمت داشتند و 445 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 32 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 68 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

تداوم خروج پول حقیقی از بازار

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای پنجمین روز پیاپی منفی بود و 858 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که مشابه روز معاملاتی گذشته بوده است.

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 79.9 میلیارد تومان بود.

فملی دومین رتبه خروج را داشت و پس از آن، نمادهای شتران، شپنا، تاپیکو و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، وبانک بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و رمپنا و سصفها در رتبه‌های بعدی بودند. 

 ریزش بزرگان بازار 

امروز نمادهای بزرگ بازار که با خروج پول مواجه بودند موجب ریزش شاخص شدند. فولاد، فملی، فارس، کگل و شبندر بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای رمپنا، وبانک، خودرو و پاسار بزرگان سبزپوش بازار بودند.

در  فرابورس  نیز نمادهای آریا، هرمز، فغدیر و ارفع بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای کلر، فجهان و بمپنا بیشترین اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز 13 اسفندماه، خودرو بیشترین تراکنش را داشت و شستا و فولاد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، دی و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 42 هزار و 219 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 29 هزار و 990 میلیارد تومان بود که 71 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 27.5 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 7 هزار و 430 میلیارد تومان رسید. 

بورس 13 اسفند

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید