ارزش معاملات بازار سهام فعلا پایین است

ترس بورس ریخت؟ /پیش بینی بازار سهام امروز 25 اردیبهشت 1402

کدخبر: ۵۷۳۶۷۹
اقتصادنیوز: پس از چند روز افت پرشتاب، طبیعی بود که بازار یک حرکت رو به بالا داشته باشد. اما هنوز بازگشت به روند صعودی، قطعی نشده است.
ترس بورس ریخت؟ /پیش بینی بازار سهام امروز 25 اردیبهشت 1402

به گزارش اقتصادنیوز ، دیروز بورس وضعیت خوبی داشت. اکثر نمادها مثبت بودند و شاخص هم بیش از 70 هزار واحد رشد کرد. اما بررسی روند معاملات نشان می دهد هنوز نمی توان گفت که بازار به روند صعودی بازگشته است.

برای اینکه بازار به روند صعودی برگردد و خیال معامله گران از این بابت روشن شود، شاخص باید به بالای سقف اخیر خود بازگردد و آنجا تثبیت شود. در این صورت است که می توان به طور قطعی گفت بازار دوباره به روند صعودی خود بازگشته است.

اما پیش از اینکه بازار به سقف خود برسد هم می توان با بررسی بعضی موارد، نتیجه گرفت که قرار است روند صعودی آغاز شود. مهم ترین چیز، رشد ارزش معاملات خرد است که فعلا چنین اتفاقی رخ نداده.

ارزش معاملات فعلا پایین است

در کنار تزریق پول به بازار و افزایش قدرت خریداران حقیقی، مهم ترین مورد همین افزایش ارزش معاملات خرد است که باید آن را به طور دقیق رصد کرد. تا مدتی قبل، ارزش معاملات خرد بالای 17-18 هزار میلیارد تومان بود و در روزهای خوب، به بیش از 22 هزار میلیارد تومان هم می رسید.

اما دیروز که شاخص کل بورس 70 هزار واحد رشد کرد، ارزش معاملات خرد به نزدیکی 15 هزار میلیارد تومان رسید که فعلا باید گفت ارزش معاملات اوضاع ایده آلی ندارد.

دلیل رشد دیروز بازار را می توان واکنشی به افت پرشتاب روزهای اخیر دانست. معمولا پس از افت های پرشتاب بازار، یکی دو روز هم وضعیت خوب می شود و قیمت ها رشد می کنند. اما دوباره وضعیت به همان روال سابق برمی گردد و قیمت ها نزولی می شوند.

ترس بازار از بین رفت؟

این بار هم احتمال اینکه بازار پس از چند روز مثبت، دوباره نزولی شود وجود دارد. تحلیلگران تکنیکال معتقدند بازار از نظر قیمتی اصلاح نسبتا مناسبی داشته اما از نظر زمانی همچنان باید اصلاح کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، احتمالا مدتی شاهد درجا زدن یا افت کوچک در کلیت بازار خواهیم بود که احتمالا مهم ترین حمایت تکنیکالی هم سقف سال 99 شاخص کل است.

دیروز تزریق هزار میلیارد تومان پول جدید به بازار اتفاق افتاد که این می تواند پتانسیل رشد چند روزه بورس را بیشتر کند. اما پس از آن باید دید آیا ترسی که به جان بازار افتاده بود و منجر به خروج روزانه 2-3 هزار میلیارد تومان پول از بازار می شد، از بین رفته یا خیر.

با توجه به شرایط فعلی، برای امروز هم احتمالا بازار مثبتی خواهیم داشت اما نسبت به روز گذشته، عرضه ها احتمالا افزایش خواهند داشت و شتاب رشد شاخص ها نیز کمتر می شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی