ارزش معاملات نگران کننده شد

زمان رشد نمادهای کوچک بورس / پیش‌بینی بازار سهام اول خرداد

کدخبر: ۵۷۵۱۲۹
اقتصادنیوز: بورس وارد دوره ای شده که نمادهای بزرگ بازار اغلب نوسانات کوچک دارند و در مقابل، نمادهای کوچک، در حال رشد هستند.
زمان رشد نمادهای کوچک بورس / پیش‌بینی بازار سهام اول خرداد

به گزارش اقتصادنیوز ، شرایط فعلی بورس یک بار در جریان رشد بازار طی سال های 97 الی 99 تجربه شده بود. در آن دوره هم طی چند ماه نمادهای بزرگ و شاخص ساز اغلب نوسانات کمی داشتند و در مقابل، نمادهای کوچک بازار رشدهای خوبی را تجربه کردند.

البته همین نمادهای کوچکی که رشدهای عجیبی داشتند، طی ریزش سال 99 هم سقوط های وحشتناکی را ثبت کردند که نمادهای بزرگ بازار اکثرا چنین شرایطی نداشتند. با این حال باید گفت که فعلا سرمایه گذاران از ورود به نمادهای بزرگ و شاخص ساز امتناع می کنند و در مقابل، سهم های کوچک بازار برای آن ها جذاب شده است.

بورس تهران چند روزی است که چنین وضعیتی را پشت سر می گذارد. طی این مدت بسیاری از نمادها صف خرید داشته اند که اکثر آن ها، ارزش بازار کمتر از 10 هزار میلیارد تومان دارند. به عبارتی پول وارد نمادهای کوچک بازار شده و به دلیل کوچک بودن این نمادها، تعداد قابل توجهی از آن ها به صف خرید رسیده اند.

ارزش معاملات نگران کننده شد

البته شرایط همیشه این طور باقی نخواهد ماند اما وضعیت فعلی بازار چنین شکلی دارد و ممکن است چندین هفته همین شرایط  ادامه پیدا کند.

آن چیزی که فعلا بورس را تحت فشار گذاشته، ارزش معاملات پایین است. از نظر ارزش معاملات، فعلا بازار جذابیت خاصی ندارد و بسیاری از سرمایه گذاران هم برای ورود مجدد به بازار، ارزش معاملات را مد نظر قرار می دهند.

معاملات روزانه بورس تا چند هفته قبل به راحتی به اعداد 17-18 هزار میلیارد تومان می رسید. اما حالا در اعداد 9 الی 12 هزار میلیارد تومان حبس شده که این نشان می دهد بازار رونق چند هفته قبل را ندارد.

در انتظار ورود مجدد پول

دیروز ارزش معاملات خرد بورس 9700 میلیارد تومان بود که نسبت به روز شنبه حدودا 20 درصد کاهش داشت. معامله گران این اتفاقات را رصد می کنند و طبیعی است که در چنین شرایطی، با احتیاط بیشتری خرید انجام دهند.

تغییر مالکیت سهامداران حقیقی و حقوقی نیز دیروز وضعیت متعادلی داشت و تقریبا پول خاصی از بازار خارج نشد. این البته نسبت به روز شنبه که 730 میلیارد تومان پول از بازار خارج شده بود، بهتر است. اما در کل تا زمانی که ورود پول حقیقی ها به بازار به طور متوالی اتفاق نیفتد، نمی توان خیلی به رشد بورس در کوتاه مدت امیدوار بود.

با توجه به شرایط معاملات روز گذشته و حرکت پایین به بالای شاخص ها، برای امروز می توان انتظار بازار مثبتی داشت که البته در نیمه دوم زمان معاملات احتمالا عرضه ها افزایش خواهد داشت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید