پیش‌بینی بورس فردا یک خرداد 1402 / شاخص کل در محدوده 50 واحد قرار گرفت

کدخبر: ۵۷۵۱۶۸
شاخص بورس تهران چند روزی است که در محدوده دو میلیون سیصد هزار واحدی قرار دارد و با نوساناتی همراه شده شاخص اندیکاتور RSI شاخص کل بورس تهران در محدوده ۵۰ واحدی قرار گرفته است.
پیش‌بینی بورس فردا یک خرداد 1402 / شاخص کل در محدوده 50 واحد قرار گرفت

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، ارزش معاملات روز جاری بورس  اوراق بهادار  تهران در حدود ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده و ارزش بازار در محدوده ۸۴۹۰ همتی ایستاد. بازار  بورس تهران  امروز متأثر از نمادهای بانک ملت بانک تجارت و بانک پاسارگاد و در نیمه دوم مثبت شد.

 و این نمادها از تأثیرگذاران بزرگ مثبت شاخص  بورس  تهران بودند.  گروه خودرویی  همچنان بیشترین  ارزش معاملات  را به خود اختصاص داده است و با هزار میلیارد تومان ارزش معاملاتی رتبه اول برترین گروه‌های صنعتی را به خود گرفته است.

 فلزات اساسی و  گروه بانکی  به ترتیب با 7۵۶ میلیارد تومان و پانصد و هشتاد و دو میلیارد تومان در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. گروه انبوه‌سازی هم همچنان جزو پنج نماد برتر محسوب می‌شود ارزش معاملاتی این گروه در روز جاری به رقم ۵۶۹ میلیارد تومان رسیده است.

خبرهای روز 

سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هشدار داده تا بر اساس قانون هرچه سریع‌تر اموال مازاد خود را واگذار کنند. مطابق این نامه، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند ظرف مدت ٣ سال با شرایط تعیین شده در قانون، اموال مازاد خود را واگذار نمایند.

در خبرها آمده است که افزایش ۲۵ درصدی قیمت شیر مقابل دامداری‌ها از هر کیلو ۱۲ به ۱۵ هزار تومان موجب شده تا نرخ لبنیات تغییر کند و منجر به افزایش حدود ۳۰ درصدی محصولات لبنی در سطح بازار باشیم.

مرحله دوم ثبت‌نام خودرو از سوم تا دهم خردادماه است. این بازه زمانی یک‌هفته‌ای، زمان انتخاب خودروی موردنظر در سامانه یکپارچه خودرو است. متقاضیان برای انتخاب  خودرو  مدنظر خود باید وارد سامانه شوند و از میان ۲۳ محصول عرضه شده، خودروی مدنظر خود را انتخاب کنند.

سید احسان خاندوزی در حاشیه همایش گرامیداشت هفته ارتباطات و روابط‌عمومی، گفت: «یکی از امیدواری‌های جدی دولت این است که امسال بتواند از ظرفیت بازار سرمایه برای تأمین مالی بخش واقعی اقتصاد بهره بگیرد. درخواست‌های بسیار خوبی توسط شرکت‌های معتبر بورسی در دستور کار است، بررسی این مسائل را به سازمان بورس سپردم تا با سرعت بیشتری تقاضاها پاسخ داده شود.»

مدیرعامل  بورس انرژی  ایران ضمن اشاره به راه‌اندازی تابلو برق سبز در تاریخ یک خرداد ۱۴۰۲، گفت: «در گام نخست هشت نیروگاه تجدیدپذیر که در استان‌های سمنان، کرمان، اصفهان، آذربایجان غربی، قم و یزد واقع شده‌اند اقدام به عرضه برق تولیدی خود در تابلو برق سبز خواهند کرد.»

بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران 

 شاخص بورس تهران چند روزی است که در محدوده دو میلیون سیصد هزار واحدی قرار دارد و با نوساناتی همراه شده شاخص اندیکاتور RSI  شاخص کل بورس  تهران در محدوده ۵۰ واحدی قرار گرفته است. 

محدوده که به‌عنوان سطح تعادلی شناخته می‌شود و اهالی تکنیکالیست نیز معتقد هستند تا زمانی که این اندیکاتور برای کالا، شاخص و یا نمادی در این محدوده‌ها قرار بگیرد نشان از تعادل بازار دارد و از هیجان بیش خرید و هیجان بیشتر فروش دور  شده است. 

خط روند اندیکاتور RSI  نشان می‌دهد باوجوداینکه در روزهای گذشته روبه‌پایین شکسته شد؛ اما به اعتقاد خیلی از تکنیکالیست این شکست به‌عنوان یک شکست غلط مطرح شده است و امیدوار هستند که شاخص بورس تهران بتواند از این محدوده‌ها مورد حمایت قرار بگیرد و به اعداد و ارقام بالاتری برسد.

 از دیدگاه بلندمدت خیلی از اهالی بازار سرمایه معتقد هستند که ممکن است یکی از الگوهای کلاسیک در شاخص بورس تهران ایجاد شود؛ یعنی به‌اندازه افت ایجاد شده از سال  ۱۳۹۹ به‌عنوان قله تا تقریباً محدوده خردادماه ۱۴۰۰ به‌عنوان دره، پس از شکست مقاومت 2 میلیون و 100 هزارواحدی رشد داشته باشیم. و شاخص بورس تهران را بالاتر از اعداد و ارقام 2 هزار و 700 واحدی می‌بینند؛ اما ترس قطع برق به همراه مشکلات تابستانی برای صنایع مختلف کمی دست خرید را در این روزها کوتاه می‌کند. 

نرخ دلار، گزارش ماهانه شرکت‌ها که تا چند روز آینده در سامانه کدال قرار می‌گیرد و گزارش ۱۲ماهه شرکت‌ها که در سامانه کدال منتشر شده حاکی از آن است که فعالان بازار سرمایه در حال آماده کردن پرتفوی خود را برای فصل مجامع هستند تا علاوه بر استفاده از نوسانات روزهای آینده بتوانند سودهای نقدی خوبی را از مجامع دریافت کنند.

باید این موضوع را نیز در نظر داشت که بازه زمانی حداکثر هشت ماه پرداخت سود نقدی شرکت‌ها به چهار ماه کاهش پیدا کرده است و این موضوع خوبی برای بازار سرمایه محسوب می‌شود.

کل

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی