پیش‌بینی بورس فردا 10 مرداد 1402 / احیا درمانی؛ راه فرار بازار!

کدخبر: ۵۸۹۴۱۷
موضوع جو بازار بورس و سنگینی افت‌های اخیر توان نفس‌کشیدن را از سهام‌داران گرفته است و بازار برای فرار از این وضعیت نیاز به احیا دارد.
پیش‌بینی بورس فردا 10 مرداد 1402 / احیا درمانی؛ راه فرار بازار!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، ارزش بازار نقد بورس تهران در نیمه اول به‌زحمت به یک هزار میلیارد تومان می‌رسید تا در نهایت در پایان معاملات ارزش معاملات نقد بورس تهران روی عدد 2 هزار و 889 میلیارد تومان قرار بگیرد و ارزش صندوق‌های قابل‌معامله هم روی عدد 2 هزار و 165 میلیارد تومان ایستاده باشد فرابورس و بازار پایه نیز در مجموع هزار و 350 میلیارد تومان را به‌عنوان ارزش معاملاتی ثبت کردند تا ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران حوالی 6 هزار و 400 میلیارد تومان شود.

 در این میان با اینکه بازار همچنان زیر آوار ریزش‌های اخیر  شاخص کل بورس  تهران قرار دارد؛ اما گروه خودرویی همچنان برترین صنعت از نظر ارزش معاملات است و پس از آن گروه انبوه‌سازی به‌واسطه نماد ثبهساز رتبه و جایگاه دوم را دارد. ارزش انبوه‌سازی حوالی 206 میلیارد تومان است و پس از 485 میلیارد تومان  گروه خودرویی  در رتبه برترین گروه‌های صنعتی از نظر ارزش معاملاتی قرار گرفته است.

در بازار شنیده شده که رئیس سازمان ملی استاندارد ایران امروز با حضور سرزده در گمرک غرب تهران، دستور ترخیص یک هزار و ۱۳۳ خودروی وارداتی در این گمرک را صادر کرده است. این در حالی است که این خودروها که بیش از ۱۰ روز از اظهار آن گذشته به علت عدم تطابق تولید در پارکینگ گمرک دپو شده بود که با دستور رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و اخذ تعهد قانونی واردکننده برابر اظهاریه انطباق ترخیص شدند.

از طرفی هم امروز به نماد  خساپا  چشم دوخته بود و نمادی که این روزها با رنج‌کشیدن‌های مثبت و منفی در بازار بورس تهران موردتوجه اهالی بازار قرار گرفته است.

خبر خوش برای بازنشستگان درباره افزایش حقوق

همچنین امروز مدیرت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که بازارگردان‌ها در روز جاری در کلیه نمادهای معاملاتی موضوع بازارگردانی خود، ملزم به ایفای تعهدات بازارگردانی در ورود سفارش فروش و انجام معامله در سمت فروش نیستند.

در فضای مجازی تصویری از فهرست نمادهایی که بیش از 40 درصد از سقف تاریخی سال جاری افت کرده بودند دست‌به‌دست می‌شد تا نشان دهد سهام‌داران خرد همچنان در زیر آوارهای ریخته  شاخص کل  بورس تهران قرار دارند و این افت‌ها به‌سختی جبران خواهد شد. مدت‌ها پیش در مورد سطح حمایتی 2.2 میلیون واحدی صحبت کردیم از منظر تکنیکالی (صرفاً) عنوان کردیم که ازدست‌رفتن این سطح برای کل بازار اثرات سنگینی خواهد داشت و الان دقیقاً در این نقطه هستیم جایی که بازار توان و رمق نفس‌کشیدن هم ندارد این را از ارزش کم معاملات می‌توان برداشت کرد.

شایعه حذف  بورس کالا  در این روزها نقطه اوج بی‌تدبیری اقتصاد بود که درصورتی‌که این شایعه واقعیت داشت فاجعه‌ای دیگر در تاریخ اقتصادی این سرزمین رقم می‌خورد. در این دوماهه اخیر خبرهای بد یکی پس از دیگری به سمت بازار سرمایه شلیک می‌شد و اهالی بازار با امید اینکه این آخری است به بازار بر می‌گشتند؛ اما خبر باورنکردنی دیگری (مثل تعطیلی بورس کالا) به بازار سرمایه کشور ضربه‌ای محکم‌تر می‌زد.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس تهران

این روزها شایعه شاخص‌سازی توسط سازمان در بین اهالی دست‌به‌دست می‌شود که سازمان با حمایت از سهم‌های بزرگ از افت بیشتر شاخص جلوگیری می‌کند. اما به‌هرحال داده و چیزی که در اختیار عموم قرار می‌گیرد همین شاخص کل است. شاخص کل که روز قبل هم عرض کردیم در محدوده یک میلیون و 960 واحدی در روز 26 تیرماه مورد حمایت قرار گرفت و در این روزها این انتظار برای تکنیکالیست‌ها وجود دارد که شاخص از این محدوده‌ها به سمت اعداد و ارقام بالاتر حرکت کند. همه مفروضات قبلی که به طور مفصل در خصوص آن صحبت کرده‌ایم پابرجا است. 

سطح حمایتی خط میانی کانال صعودی فرضی، محدوده 38 درصدی فیبوناچی موج قبلی به همراه وضعیت اندیکاتور RSI و احتمال شکست خط روند نزولی این اندیکاتور در طی معاملات روزهای آینده از جمله مواردی بود که به‌عنوان مفروضات کلی برگشت بازار در نظر گرفته می‌شد. از طرفی هم احتمال پایان موج 5 امواج الیوتی در تایم کوتاه‌مدت نزولی از دیگر مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد. اما موضوع جو بازار و سنگینی افت‌های اخیر توان نفس‌کشیدن را از سهام‌داران گرفته است و بازار برای فرار از این وضعیت نیاز به احیا دارد.

کل

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید