افزایش عرضه سهام

ضعف تقاضا در بازار سهام/ پیش بینی بازار سهام امروز 5 دی

کدخبر: ۶۱۷۹۸۰
اقتصادنیوز: بورس تهران روز دوشنبه با افت تراز یکپارچه شاخص‌های اصلی و تداوم خروج سرمایه حقیقی مواجه بود. معاملات سهامی روز دوشنبه نشان دهنده فرار سرمایه‌گذاران حقیقی از نماد‌های شاخص‌ساز بازار بود.
ضعف تقاضا در بازار سهام/ پیش بینی بازار سهام امروز 5 دی

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افت تراز شاخص کل و ریزش تراز  شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات در لحظات ابتدایی با رشد تراز شاخص‌ هم‌وزن همراه بود؛ اما دیری نیافت تا روند شاخص هم‌وزن با شاخص کل بورس هم جهت شود. معاملات سهامی دیروز در ساعت ابتدایی ریزش قیمتی شدیدی به همراه نداشت؛ اما با نزدیک شدن به میانه زمان معاملات، سرعت ریزش شاخص‌ها افزایش یافت. در انتهای معاملات دیروز شاخص کل بورس تهران سطح حمایتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی را از دست داد.

روز دوشنبه، به جز شاخص هم‌وزن فرابورس، تمام شاخص‌های فرابورس قرمز پوش بودند و در میان شاخص‌های اصلی بازار بورس تهران نیز عملکردی مشابه دیده می‌شد. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 18 صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم 21 صدم درصدی داشت. بیشترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 19 صدم درصد رشد به ثبت رساند و کمترین بازدهی نیز به شاخص  کل فرابورس با 9 صدم درصد ریزش تراز تعلق گرفت.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با 5 درصد رشد، در تراز 5 هزار و 340 میلیارد تومانی متوقف شد. این سطح ارزش معاملات خرد روزانه، در سطح بالاتر از یک میلیون و 500 هزار واحدی شاخص کل یا از عدم شفافیت چشم انداز بازار نشأت می‌گیرد و یا بیانگر سطح بالای قیمت سهام نسبت به ارزش ذاتی آن است که در حال حاضر هر دو عامل اثرگذاری بالایی دارند.

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای پنجمین روز معاملاتی متوالی منفی شد اما در این پنج روز معاملاتی از شدت خروج سرمایه حقیقی کاسته نشده است.

روز شنبه، بازار سهام با ریزش ارزش صف‌های خرید و فروش سهام همراه بود؛ درحالی که این معیار در هفته قبل رشد داشت. با وجود افزایش شدید ارزش صفوف خرید و فروش سهام در معاملات هفته قبل، دیروز نیز ارزش صف‌ها ریزش داشت. ارزش صف‌های خرید سهام روز شنبه به نسبت روز انتهای هفته قبل افزایش 1.5 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 34 درصد افت کرده بود.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 25.2 میلیون تومان روز یکشنبه تا 24.9 میلیون تومان ریزش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و از 25.9 میلیون تومان به 25 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه فروش از سرانه خرید کاهش یافته است.

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه در کف حمایتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل بورس و 26 هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. بورس تهران روز دوشنبه سطح حمایتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل را از دست داد اما بسیاری از فعالان بازار سهام معتقدند که این رفتار شاخص، نوعی پولبک به شمار می‌رود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 4 تا 6 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی ضعیف‌تر از روز دوشنبه پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 21 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افت تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی