رشد صف‌های خرید و فروش

چرخش اقبال به سمت شاخص‌سازان بورس تهران/ پیش بینی بازار سهام امروز 20 دی

کدخبر: ۶۲۱۱۳۴
اقتصادنیوز: بورس تهران دیروز سه‌شنبه 19 دی ماه 1402 با افت تراز شاخص کل هم‌وزن و افزایش تراز شاخص کل به کار خود پایان داد. ارزش معاملات خرد در این روز افزایش 7 درصدی داشت و روند خروج جریان پول حقیقی نیز شدت یافت.
چرخش اقبال به سمت شاخص‌سازان بورس تهران/ پیش بینی بازار سهام امروز 20 دی

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و رشد تراز شاخص کل بورس تهران بود. در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه شاخص‌های سهامی شاهد رشد یک پله‌ای بودند اما در همان ابتدای کار روند نزولی شاخص کل هم‌وزن آغاز شد و از سرعت رشد تراز شاخص کل نیز کاسته شد. با وجود معاملات روزانه سهامی خرد در محدوده 4 همتی و خروج متداوم جریان پول حقیقی از بازار سهام، تحلیل‌گران معتقد به چرخش اقبال به سمت نماد‌های شاخص‌ساز هستند.

روز سه‌شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران تماماً قرمز پوش بودند و شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 24 صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم 8 صدم درصدی داشت. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 35 صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 8 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت منسوجات با 71.6 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت انبوه‌سازی با 45.6 میلیارد تومان و صنعت کاشی و سرامیک با 9.5 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 51.1 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 42.9 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 31.2 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

ارزش معاملات خرد بازار سهام روز سه‌شنبه به 4 هزار و 880 میلیارد تومان رسید. افزایش 7 درصدی این معیار در روز سه‌شنبه با وجود رشد 7 درصدی آن در روز دوشنبه به ثبت رسید. بورس تهران هفته گذشته شاهد کاهش متوسط ارزش معاملات خرد و کاهش مالکیت حقیقی بازار سهام بود اما در این هفته به نظر می‌رسد اقبال کد‌های حقیقی و حقوقی به نماد‌های شاخص‌ساز بازار سهام برگشته است. جریان پول حقیقی روز سه‌شنبه در حالی منفی 165 میلیارد تومان به ثبت رسید که روز دوشنبه و یکشنبه شاهد تعادل مقابله حقیقی و حقوقی بودیم و از شدت خروج جریان پول حقیقی کاسته شده بود.

021019

روز شنبه ارزش صف‌های خرید افزایش داشت و بار دیگر به سطح 400 میلیارد تومانی رسید. ارزش صف‌های خرید سهام روز یکشنبه به نسبت روز شنبه کاهش 3 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 22 درصد افت کرده بود. دوشنبه ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 5 درصد افت کرد و به 370 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 18 درصد افت تا سطح 108 میلیارد تومانی کاهش داشت. روز سه‌شنبه ارزش صف‌های خرید کاهش شدیدی داشت. ارزش صف‌های خرید با 46 درصد افت به 200 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز با 16 درصد افزایش به 125 میلیارد تومان صعود کرد.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی بدون تغییر ماند و بار دیگر در سطح  23.7 میلیون تومان قرار گرفت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و از 24.5 میلیون تومان به 25.5 میلیون تومان رسید. با این اوصاف معاملات روز سه‌شنبه شاهد غلبه فروشندگان بود.

پیش بینی بورس چهار‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم رکود معاملاتی روز‌های گذشته آغاز خواهد شد. روابط بین‌الملل این روز‌ها موجب شده تا بازار‌های آزاد ارز و طلا نیز رکودی شوند و چشم‌ها به تغییرات چشم‌انداز بازار‌های موازی باشد. با این وجود اصلی‌ترین عامل تثبیت کننده ارزش معاملات خرد بر سطح 4 همتی را می‌توان تنش‌های سیاسی و نظامی خاورمیانه دانست که چشم‌انداز‌های کوتاه مدت بازار‌ها را به چالش کشیده است. با این حال شروع نیمه دوم سال با انتشار صورت‌های مالی نیم‌ساله می‌تواند همچنان محرکی بنیادی برای شاخص‌های سهامی باشد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 4 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام  افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید