افرایش صف‌های فروش

معاملات بورس تهران، در محدوده کم عمق!/ پیش بینی بازار سهام امروز 30 بهمن

کدخبر: ۶۲۹۲۶۸
اقتصادنیوز: بورس تهران روز یکشنبه 29 بهمن 1402 با افزایش تراز شاخص‌ هم‌وزن در کنار رشد شاخص کل و کاهش ارزش معاملات خرد مواجه بود. خروج پول از سهام در معاملات روز یکشنبه نیز به نسبت روز شنبه کمتر شد و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت تداوم داشت.
معاملات بورس تهران، در محدوده کم عمق!/ پیش بینی بازار سهام امروز 30 بهمن

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد رشد تراز شاخص کل هم‌وزن و افزایش تراز شاخص کل بود. بازار سهام پس از افزایش ارزش معاملات خرد سهام در روز چهارشنبه بار دیگر با کاهش ارزش معاملات خرد و خروج جریان پول حقیقی مواجه است اما شدت خروج جریان پول از موقعیت‌های سهامی در معاملات روز یکشنبه کاسته شده است. بازار سهام روز یکشنبه تداوم انتظارات افزایشی در موقعیت‌های سرمایه‌گذاری ریسکی مانند بازار سهام و بازارهای موازی را با خروج پول حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمدثابت به تصویر کشید. به نظر می‌رسد بورس تهران اولین سطح حمایتی خود را پس از از دست دادن تراز 2 میلیون و 100 هزار واحدی پیدا کرده است.

روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران مشابه روند شاخص‌ کل و هم‌وزن بورس تهران، تماماً سبز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 3 صدم درصد بود و رشد تراز کمتر شاخص هم‌وزن را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران با رقم 28 صدم درصدی نشان از رشد بیشتر شاخص کل هم‌وزن داشت. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 19 صدم درصد رشد به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با 68 صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت انتشار، چاپ و تکثیر با 7.8 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت مواد و محصولات دارویی با 7.7 میلیارد تومان و صنعت زراعت با 5.9 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 92.6 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت محصولات شیمیایی با 20.5 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 14.6 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

ارزش معاملات خرد بازار سهام که در هفته قبل سطح 3 همتی و 4 همتی را تجربه کرده بود؛ در معاملات روز گذشته، دومین روز پی در پی با سطح 3 همتی را پشت سر گذاشته است. روز شنبه شاهد کاهش 7 درصدی ارزش معاملات خرد سهام تا سطح 3 هزار و 795 میلیارد تومانی بودیم که روز گذشته نیز 13 درصد افت کرد تا با ثبت رقم 3 هزار و 293 میلیارد تومانی یکی از کمترین سطوح 80 روز معاملاتی اخیر را تجربه کند. این سطح از ارزش معاملات خرد سهام با وجود صفوف خریدی به ارزش بالای 500 میلیارد تومان نشان از ضعف عرضه سهام در کنار کاهش تقاضا در برخی نماد‌ها دارد.

021129

ارزش صف‌های خرید و فروش سهام نیز که در هفته قبل به سمت صفوف خرید سنگینی می‌کرد؛ در روز‌های گذشته نیز تداوم روند داشته است. دیروز ارزش صف‌های خرید با 8 درصد افت به نسبت روز شنبه به سطح 510 میلیارد تومانی رسید و ارزش صف‌های فروش با 24 درصد افت تا 172 میلیارد تومان ریزش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 21.1 میلیون تومان روز شنبه تا 21.6 میلیون تومان رشد داشت. یکشنبه سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و از 24.9 میلیون تومان به 23.3 میلیون تومان رسید. با این اوصاف همچنان شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند و از شدت این شکاف کاسته شده است.

پیش بینی بورس دوشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز دوشنبه در تداوم روند صعودی شاخص‌ها در معاملات روز یکشنبه آغاز خواهد شد. بازار سهام همچنان با افزایش ریسک سیاسی که به رشد ریسک سیستماتیک منجر شده مواجه است. بورس تهران در حال حاضر با سیگنال‌های مثبت و منفی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند که می‌توان سطح 3 همتی ارزش معاملات خرد را یک سیگنال مقاومتی مهم برای معاملات امروز سهام در نظر گرفت. بازار سهام در حال حاضر از ارزش صف‌های خرید بالایی برخوردار است؛ در حالی که با توجه افت تراز شاخص کل، با در بسته کاهش عرضه سهام روبرو است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت ولی اندک پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 22 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی