کاهش رکود معاملاتی

کوچ سرمایه از لیدر‌های قدیمی بورس تهران!/ پیش بینی بازار سهام امروز یکم اسفند

کدخبر: ۶۲۹۵۲۲
اقتصادنیوز: بورس تهران روز دوشنبه با رشد تراز شاخص کل و افزایش تراز شاخص هم‌وزن در کنار رشد 14 درصدی ارزش معاملات خرد مواجه بود. بورس تهران در معاملات روز دوشنبه نیز شاهد تداوم روند خروجی جریان پول حقیقی از سهام بود که به نسبت روز یکشنبه تضعیف شده بود.
کوچ سرمایه از لیدر‌های قدیمی بورس تهران!/ پیش بینی بازار سهام امروز یکم اسفند

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات در لحظات ابتدایی با افزایش تقاضای سهام و شروع روند صعودی تراز شاخص‌ کل هم‌وزن و شاخص کل بورس تهران همراه بود که در نیمه دوم معاملات نیز تداوم داشت. بازار سهام روز دوشنبه تداوم معاملات در سطح 3 همتی ارزش معاملات خرد همراه بود. خروج جریان پول حقیقی از سهام در کنار خروج پول حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت در معاملات دیروز کاهش داشت که نشان از افزایش انتظارات صعودی شاخص‌های سهامی و بازار‌های موازی دارد.

روز دوشنبه، شاخص‌های فرابورسی روند مشابه بازار بورس تهران داشتند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 32 صدم درصد بود و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران رقم 59 صدم درصدی داشت و رشد تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن را بیان می‌کرد. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 52 صدم درصد رشد به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 1.17 درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت مواد و محصولات دارویی با 37.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت استخراج کانه‌های فلزی با 13.7 میلیارد تومان و صنعت زراعت با 4.6 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 44.4 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 40.9 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 30.7 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با 14 درصد افزایش، پس از کاهش 19 درصدی دو روز ابتدای هفته در تراز 3 هزار و 750 میلیارد تومانی متوقف شد. کاهش قابل توجه ارزش معاملات خرد در بهمن ماه امسال موجب خروج سنگین جریان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی شده بود که در روز‌های گذشته شدت کمتری پیدا کرده است.

021130

دیروز برآیند جریان پول حقیقی منفی 105 میلیارد تومان بود و بازار سهام برای یازدهمین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری سهامی بود. روند جریان پول حقیقی در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نیز در سه روز معاملاتی طی شده از هفته جاری منفی بوده اما با کاهش شدت همراه است.

بازار سهام در اولین روز هفته شاهد رشد ارزش صف‌های خرید سهام تا سطح 556 میلیارد تومانی بود و ارزش صف‌های فروش سهام در محدوده 225 میلیارد تومانی قرار داشت. دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 12 درصد افت کرد و به 450 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 60 درصد افت تا سطح 69 میلیارد تومان کاهش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی به نسبت روز شنبه افزایش داشت و به 22.5 میلیون تومان رسید. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز اندکی افزایش داشت و در سطح 24.7 میلیون تومانی ایستاد. با این اوصاف شکاف سرانه همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل بورس و 25 هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار محدودیت‌های گازی صنایع را می‌توان سیگنال‌های مقاومتی شاخص کل و ارزش معاملات خرد دانست. در این روز‌ها علاوه بر بورس تهران، بازار‌های موازی بازار سهام همچون بازار آزاد طلا و ارز با افزایش انتظارات صعودی همراه هستند. همچنین بازارهای جهانی انرژی و فلزات شاهد رشد قیمت انس و نفت برنت هستند. یکی دیگر از اخبار ترند برای معاملات امروز تصمیمات بانک مرکزی برای اوراق 30 درصدی است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 6 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید