افزایش تقاضای سهام

نفس سرد بورس تهران در فضای معاملات سهامی! / پیش بینی بازار سهام امروز 12 اسفند

کدخبر: ۶۳۱۳۸۶
اقتصادنیوز: بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته انتهایی بهمن ماه با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کف کانال 3 همتی قرار داشت و بار دیگر شاهد ورود جریان پول حقیقی به صندوق‌های درآمدثابت بودیم.
نفس سرد بورس تهران در فضای معاملات سهامی! / پیش بینی بازار سهام امروز 12 اسفند

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و رشد تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز به سر بردند و در نیمه دوم معاملات نقشه بازار سهام رفته رفته قرمز تر شد و شاخص‌های سهامی دچار افت تراز اندکی شدند. بازار سهام روز چهارشنبه نشان از تداوم فرار سرمایه حقیقی در کمترین سطح ارزش معاملات خرد داشت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس را به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 26 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 50 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 47 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 1.1 درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت هتل و رستوران با 14.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت رایانه با 14.4 میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با 13.1 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 17.7 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت محصولات شیمیایی با 13.5 میلیارد تومان و صنعت مواد و محصولات دارویی با 12.9 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد خروج 266 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و ورود 171 میلیارد تومانی سرمایه حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته آخر بهمن در کف تراز 3 همتی قرار داشت؛ در روز ابتدایی هفته قبل افزایش 19 درصدی داشت ولی تا انتهای هفته در کانال 3 همتی باقی ماند. روز دوشنبه هفته اول اسفند سطح ارزش معاملات خرد سهام تا 3 هزار و 390 میلیارد تومان کاهش یافت و روز چهارشنبه با تراز 3 هزار و 20 میلیارد تومانی کمترین سطح هفته را به ثبت رساند و به استقبال تعطیلات رفت. در هفته گذشته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 3.8 درصد کاهش به نسبت هفته انتهایی بهمن ماه تا سطح 3 هزار و 350 میلیارد تومانی پایین آمد. این سطح از متوسط ارزش معاملات خرد روزانه، در سال 1402 بی‌سابقه بوده است.

021209

برآیند جریان پول حقیقی در هفته اول بهمن ماه منفی 3 هزار و 94 میلیارد تومان بود و هفته دوم بهمن به منفی هزار و 116 میلیارد تومان رسید و در هفته سوم بهمن خالص تغییرات مالکیت حقیقی تا منفی 478 میلیارد تومان کاهش داشت. در هفته چهارم بهمن ماه بار دیگر شدت خروج جریان پول حقیقی افزایش داشت و شاهد خروج 773 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. در آخرین هفته بهمن شدت خروج جریان پول حقیقی به سطح هزار و 202 میلیارد تومان رسید. در هفته قبل نیز بازار سهام با خروج 875 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته آخر بهمن ماه با تراز دو میلیون و 70 هزار و 844 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته گذشته تا سطح 2 میلیون و 54 هزار و 739 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 78 صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته قبل چیزی نزدیک به 1.76 درصد ریزش کرد و در تراز 714 هزار و 170 واحدی ایستاد.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 7 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 37 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به 123 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا 126 میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 18.5 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 20.3 میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 22.3 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 21.5 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس شنبه

بورس تهران هفته دوم اسفند ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی 720 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته‌های میانی بهمن ماه شاهد چرخش روند بازار به سمت رکود معاملاتی بود که در آخرین هفته این ماه و اولین هفته اسفند به شدیدترین حالت خودش رسیده است. رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار کاهش ظرفیت تولیدات پتروشیمی‌ها با محدودیت‌های گاز خوراک و افزایش نرخ ارز و طلا در بازار آزاد را می‌توان اصلی‌ترین سیگنال‌های منفی هفته پیش‌رو برآورد کرد که دست‌اندازی قدرتمند برای شاخص‌های سهامی بشمار می‌رود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز اندک شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید