کاهش مالکیت حقیقی

نرخ تسعیر ارز به داد بورس تهران رسید!/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 20 فروردین+ نمودار

کدخبر: ۶۳۸۹۹۰
اقتصادنیوز: بورس تهران روز یکشنبه با کاهش تراز شاخص‌ هم‌وزن در کنار رشد شاخص کل و کاهش ارزش معاملات خرد مواجه بود. بازار سهام دیروز شاهد خروج جریان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی بود.
نرخ تسعیر ارز به داد بورس تهران رسید!/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 20 فروردین+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و رشد تراز شاخص کل بود. بازار سهام پس از افزایش ارزش معاملات خرد سهام در روز شنبه بار دیگر با کاهش ارزش معاملات خرد مواجه است. بورس تهران دیروز با خروج جریان پول حقیقی نیز همراه بود.

روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران کاملا قرمز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 47 صدم درصد بود و کاهش تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 18 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 40 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با 6 صدم درصد افت تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 135.2 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن با 46.5 میلیارد تومان و صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی با 7.5 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 76.8 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت استخراج کانه‌های فلزی با 73.8 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 60.7 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز شنبه شاهد افزایش ارزش معاملات خرد 63 درصدی تا سطح 6 هزار و 661 میلیارد تومانی بود. افزایش ارزش معاملات خرد روز شنبه با حمایت حقوقی‌‌ها از شاخص کل و خروج هزار و 100 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام به ثبت رسید. دیروز اما شدت خروج جریان پول و ارزش معاملات خرد کاهش داشتند و سهام بانک ملت توانست حمایت مناسبی از شاخص کل را با خبر تسعیر ارز به ثبت برساند.

030119

ارزش صف‌های خرید و فروش سهام نیز که در هفته قبل نوسانات سنگینی می‌کرد؛ در دو روز معاملاتی هفته جاری نیز پر تکانه بود. روز یکشنبه ارزش صف‌های خرید با 64 درصد کاهش به نسبت روز شنبه به سطح 172 میلیارد تومانی رسید و ارزش صف‌های فروش با 224 درصد افزایش تا 172 میلیارد تومان افزایش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.1 میلیون تومان روز شنبه تا 22.2 میلیون تومان رشد داشت. یکشنبه سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و از 27.4 میلیون تومان به 24.3 میلیون تومان رسید. با این اوصاف همچنان شکاف سرانه خرید و فروش به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس دوشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز دوشنبه در تداوم روند صعودی شاخص‌ کل در معاملات روز یکشنبه آغاز خواهد شد. بورس تهران در حال حاضر با سیگنال‌های مثبت و منفی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند که می‌توان افزایش ریسک اوراق سهام با تشدید تنش‌های سیاسی و نظامی خاورمیانه را بزرگترین سیگنال منفی و سود تسعیر ارز شرکت‌ها که با ابلاغ نرخ تسعیر به پتروشیمی‌ها نمایان‌تر می‌شود را بزرگترین سیگنال مثبت حال حاضر بازار سهام دانست.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 4 تا 6 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی