ریزش صف‌های خرید سهام

پیش‌روی شاخص کل ادامه دارد!/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 3 اردیبهشت

کدخبر: ۶۴۲۰۷۵
اقتصادنیوز: بورس تهران روز یکشنبه با افزایش تراز شاخص‌ هم‌وزن در کنار رشد تراز شاخص کل و کاهش ارزش معاملات خرد مواجه بود. بازار سهام دیروز شاهد ورود جریان پول حقیقی به موقعیت‌های سهامی و افزایش مالکیت حقیقی در صندوق‌های درآمد ثابت بود.
پیش‌روی شاخص کل ادامه دارد!/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 3 اردیبهشت

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و رشد تراز شاخص کل بود. بورس تهران دیروز شاهد عبور شاخص کل از سقف مقاومتی 2 میلیون و 300 هزار واحدی بود؛ در حالی که آخرین بار، این سطح از تراز شاخص کل حدوداً یازده ماهه قبل تجربه شده بود.

روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران کاملا سبز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 5 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 49 صدم درصد بیانگر عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 1.12 درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 1.64 درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت محصولات شیمیایی با 65.1 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت استخراج کانه‌های فلزی با 63.6 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 51 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت انبوه‌سازی با 13.8 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت سیمان با 12.7 میلیارد تومان و صنعت بیمه با 10.1 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز شنبه شاهد رشد ارزش معاملات خرد تا سطح 6 هزار و 966 میلیارد تومان بود. بورس تهران روز یکشنبه را با کاهش 8 درصدی ارزش معاملات خرد پشت سر گذاشت. دیروز شاهد ورود 261 میلیارد تومان پول حقیقی به سهام و 407 میلیارد تومان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت بودیم.

030202

ارزش صف‌های خرید و فروش سهام نیز که در هفته قبل نوسانات سنگینی می‌کرد؛ در دو روز معاملاتی هفته جاری نیز پر تکانه بود. روز یکشنبه ارزش صف‌های خرید با 41 درصد کاهش به نسبت روز شنبه به سطح 287 میلیارد تومانی رسید و ارزش صف‌های فروش با 38 درصد افزایش تا 175 میلیارد تومان افزایش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 32.5 میلیون تومان روز شنبه تا 25.8 میلیون تومان ریزش داشت. یکشنبه سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و از 25.6 میلیون تومان به 24.1 میلیون تومان رسید. با این اوصاف همچنان شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند و شدت این شکاف شدیدا کاهش یافته است.

پیش بینی بورس دوشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز دوشنبه در تداوم روند صعودی شاخص‌ کل در معاملات روز یکشنبه آغاز خواهد شد. بورس تهران، در حال حاضر با کاهش تنش‌های خاورمیانه، در حال از سر گیری روند صعودی ابتدای سال است. احتمال افزایش نرخ دلار در سامانه نیما و مرکز مبادله، در کنار رشد نرخ طلا و سکه در بازار آزاد از سیگنال‌های مثبت حال حاضر بازار سهام است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 4 تا 7 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال ریزش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 26 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی