حاکمیت رکود معاملاتی

شاخص کل از دست‌انداز عبور می‌کند؟/ پیش بینی بازار سهام امروز 12 خرداد

کدخبر: ۶۵۰۵۴۳
اقتصادنیوز: بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته اول خرداد ماه با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال 2 همتی قرار داشت و شاهد ورود جریان پول حقیقی به بازار سهام بودیم.
شاخص کل از دست‌انداز عبور می‌کند؟/ پیش بینی بازار سهام امروز 12 خرداد

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و رشد تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی معاملات روز سه‌شنبه و چهارشنبه را صعودی سپری کردند. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل شاخص کل بورس تهران تا سطح 2 میلیون و 86 هزار واحدی بالا آمد و روند صعودی شاخص‌ها از ابتدای زمان معاملات تا انتهای بازار ادامه داشت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 24 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 33 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 85 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن فرابورس با 1.22 درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت محصولات شیمیایی با 22.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت استخراج کانه‌های فلزی با 21.1 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 11.2 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خدمات فنی مهندسی با 21.6 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 5.5 میلیارد تومان و صنعت سرمایه‌گذاری‌ها با 5.1 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز چهارشنبه شاهد نوسان شاخص‌های سهامی بود و ارزش معاملات خرد کاهش داشت. شاخص‌های سهامی هفته‌های سختی را پشت سر گذاشته‌اند اما همچنان رکود شدید معاملاتی موجب ناتوانی روند‌های صعودی می‌شوند.

030311

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 33 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 29 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 598 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا 200 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 25 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 32.4 میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 31.2 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 29.7 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته آخر اردیبهشت 2 میلیون و 113 هزار و 756 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 86 هزار و 84 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 1.31 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته گذشته چیزی نزدیک به 1.23 درصد کاهش داشت و در تراز 685 هزار و 372 واحدی ایستاد.

پیش بینی بورس شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ بورس تهران هفته دوم خرداد ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 680 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. شهادت رئیس جمهور و همراهانشان در سانحه هوایی و انتظار بازار برای انتخابات پیش‌رو را می‌توان دلیل اصلی افت شدید ارزش معاملات بازار سهام دانست. بازار سهام هفته قبل شاهد یکی از سنگین‌ترین رکود‌های معاملاتی اخیر بوده است. افت ارزش معاملات خرد تا کف سطح 2 همتی در کنار تداوم نوسان این معیار در سطح 2 همتی در شش روز معاملاتی اخیر موجب شده تا متوسط ارزش معاملات خرد هفته گذشته تا 2 هزار و 514 میلیارد تومان افت کند. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در اولین روز معاملاتی هفته اول خرداد، سطح حمایتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی را از دست داد اما در روند معاملاتی دو روز انتهای هفته اندکی به سمت سطح از دست رفته حرکت کرده است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 24 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی