تداوم خروج سرمایه حقیقی

شاخص کل بورس تهران بالا نماند! / پیش بینی بازار سهام امروز 21 خرداد+ نمودار

کدخبر: ۶۵۲۳۵۱
اقتصادنیوز: بورس تهران روز یکشنبه با کاهش تراز شاخص هم‌وزن در کنار افت تراز شاخص کل و کاهش مالکیت حقیقی مواجه بود.
شاخص کل بورس تهران بالا نماند! / پیش بینی بازار سهام امروز 21 خرداد+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و افت تراز شاخص کل بود. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران دیروز روند نزولی داشت که از ابتدای ساعات معاملاتی تا انتهای معاملات ادامه یافت. شاخص کل بورس تهران دیروز نیمه ساعت اول معاملات را با افت تراز به سر برد و پس از آن با حمایت کدهای حقوقی از سهم‌های شاخص ساز اندکی رشد کرد اما نتوانست افت تراز ابتدای معاملات را جبران کند و در انتهای تراز پایین‌تری را به نسبت تراز ابتدای معاملات به ثبت رساند.

روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران کاملاً قرمز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 36 صدم درصد بود و کاهش تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 30 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 84 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 48 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت تولید محصولات کامپیوتری با 2.7 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت مخابرات با 1.4 میلیارد تومان و صنعت استخراج نفت و گاز با 1.1 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با 55.6 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با 55.6 میلیارد تومان و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 54 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز یکشنبه شاهد افزایش ارزش معاملات خرد تا سطح 2 هزار و 720 میلیارد تومان بود. بورس تهران روز یکشنبه را با سهم 68 درصدی رنگ قرمز در نقشه معاملات پشت سر گذاشت. دیروز شاهد خروج 406 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم.

030320

ارزش صف‌های خرید سهام روز یکشنبه بیشتر شد. ارزش صف‌های خرید با 49 درصد افزایش به نسبت روز شنبه به سطح 206 میلیارد تومانی رسید و ارزش صف‌های فروش با 47 درصد کاهش تا 520 میلیارد تومان ریزش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 15.9 میلیون تومان روز شنبه تا 21.7 میلیون تومان افزایش داشت. یکشنبه سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و از 35.1 میلیون تومان به 37.1 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس دوشنبه

با توجه به روند معاملات روزهای اخیر، قیمت‌های جهانی و خبرهای اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز دوشنبه در تداوم روند نزولی شاخص‌های سهامی روز یکشنبه و سرخی بیش از حد نقشه معاملات سهام آغاز خواهد شد. از دست رفتن سطح حمایتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی تا حدی امید رشد قیمت کوتاه مدت را از بازار سهام ربود که با وجود دامنه حد نوسان دو درصدی، شاخص‌های سهامی امیدی برای رشد تراز به دست نمی‌آورد. تداوم روند خروجی جریان پول حقیقی نشان از افزایش عرضه حقیقی دارد اما همچنان شکاف بین عرضه تقاضا به سمت کاهش قیمت‌ها سنگینی می‌کند. احتمالاً امروز بازار سهام شرایط رکودی سنگین‌تری را متحمل باشد. دیروز در انتهای معاملات سهام بسته حمایتی با چهار مصوبه برای بازار سهام ابلاغ شد که باید منتظر تأثیرات آن نیز بر روند معاملات باشیم.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال ریزش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 18 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 29 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سهام

   اقتصادنیوز: امروز شاخص کل بورس تهران تا مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پایین آمد، مرز که سطح حساس شاخص شناخته می‌شود.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی