ورود سرمایه حقیقی!

آشتی جریان سرمایه حقیقی با بورس تهران/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 17 تیر 1403+ نمودار

کدخبر: ۶۵۸۰۲۴
اقتصادنیوز: بورس تهران روز گذشته را با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن و در کنار ورود سرمایه حقیقی 538 میلیارد تومانی به سهام پشت سر گذاشت. افزایش ارزش معاملات خرد در روز شنبه 58 درصد بود و ارزش معاملات خرد به سقف سطح 5 همتی صعود کرد.
آشتی جریان سرمایه حقیقی با بورس تهران/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 17 تیر 1403+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل در کنار رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز بازار سهام شاهد ورود سرمایه حقیقی به موقعیت‌های سهامی بود و از سوی دیگر با خروج سنگین سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه شد. بورس تهران دیروز رکورد‌های چند ساله اخیر خود را شکست تا تأثیر انتظارات و چشم‌انداز مثبت را بر روند معاملات شاهد باشیم.

روز شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکردی مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 79 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 1.4 درصد بیانگر رشد کمتر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 3.47 درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن فرابورس با 5.1 درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت محصولات شیمیایی با 89.1 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت استخراج کانه‌های فلزی با 73.1 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 59.7 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 6.9 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت زراعت با 5.9 میلیارد تومان و صنعت خرده فروشی با 3.5 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز گذشته شاهد افزایش ارزش معاملات خرد تا سطح 5 هزار و 905 میلیارد تومانی بود. رکود معاملاتی در هفته‌های اخیر شرایط سختی را برای بازار سهام ایجاد کرده بود، اما در معاملات سهامی دیروز با جهش 58 درصدی ارزش معاملات خرد، امید به روشن شدن موتور معاملات افزایش یافته است.

030416

ارزش صف‌های خرید سهام دیروز افزایش 1250 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 27 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به سطح 156 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا هزار و 904 میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 21.1 میلیون تومان روز چهارشنبه تا 72.8 میلیون تومان افزایش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و به 29 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه حقیقی شدیدا به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند و بالاترین سطح تاریخی خود را لمس کرده است.

پیش بینی بورس یکشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل آغاز خواهد شد. با در نظر گرفتن ورود پول حقیقی به سهام در کنار خروج جریان پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت، تداوم این روند برای معاملات امروز با افزایش ارزش معاملات خرد پیش بینی می‌شود. با این اوصاف امروز باید شاهد رقابت شاخص کل بورس تهران با سطح مقاومتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی باشیم؛ در حالی که به نظر برخی از تحلیل‌گران، عبور از این سطح چالش زیادی برای شاخص کل به دنبال ندارد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 5 تا 7 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت احتمال بالایی خواهد داشت. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح بالای 30 میلیون تومان قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 25 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی