کاهش ارزش معاملات خرد

شوک کوتاه مدت انتخابات از بورس خارج شد/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 19 تیر 1403+ نمودار

کدخبر: ۶۵۸۴۸۶
اقتصادنیوز: بورس تهران روز دوشنبه با کاهش تراز شاخص کل و افزایش تراز شاخص هم‌وزن در کنار کاهش 36 درصدی ارزش معاملات خرد مواجه بود. بورس تهران در معاملات روز دوشنبه شاهد خروج 300 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام بود.
شوک کوتاه مدت انتخابات از بورس خارج شد/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 19 تیر 1403+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل و افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن بود. بورس تهران در یک ساعت ابتدایی معاملات دیروز، شاهد حرکت خلاف جهت شاخص هم‌وزن و شاخص کل بود. شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس تهران در نیمه اول معاملات سهامی روز گذشته، اختلاف روند روز‌های معاملاتی قبل را پوشش دادند و در نیمه دوم معاملات با روندی مشابه نوسان داشتند.

روز دوشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 34 صدم درصد بود و افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 29 صدم درصد بیانگر افت تراز کمتر شاخص کل هم‌وزن بود. بیشترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 78 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و کمترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 1.26 درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت بیمه و صندوق‌های بازنشستگی با 25.4 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت لاستیک و پلاستیک با 18.3 میلیارد تومان و صنعت عرضه آب و برق و گاز با 10.9 تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 80.5 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 62.8 میلیارد تومان و صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی به آن با 60.1 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با 36 درصد کاهش، به سطح 4 هزار و 993 میلیارد تومانی رسید. روز گذشته روند خروج جریان پول حقیقی بیشتر شد و شاهد کاهش 300 میلیارد تومانی مالکیت کد‌های حقیقی بودیم. در سه روز معاملاتی طی شده از هفته جاری، همچنان شاهد برآیند مثبت جریان پول حقیقی در موقعیت‌های سهامی و برآیند منفی جریان پول حقیقی در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت هستیم.

030418

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 52 درصد کاهش یافت و به 177 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 13 درصد کاهش تا سطح 161 میلیارد تومان ریزش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی به نسبت روز یکشنبه کاهش داشت و از 29.3 میلیون تومان به 25 میلیون تومان رسید. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و در سطح 24 میلیون تومانی ایستاد. با این اوصاف شکاف سرانه همچنان به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند ولی از شدت این شکاف کاسته شده است.

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با کف حمایتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل بورس و 22 هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. بازار سهام در حال حاضر شاهد تخلیه فشار ریسک سیاسی انتخابات از اوراق سهامی بوده است. تخلیه این فشار با رشد دو پله‌ای قدرتمند شاخص کل و ورود جریان پول حقیقی به بورس تهران به وقوع پیوست. معاملات دیروز نیز با افزایش تعادل بازدهی در بین نماد‌های سبک و سنگین بورس تهران به پایان رسید تا نقطه عطفی برای یک روند جدید گذاشته شود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 6 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال کاهش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 24 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً کاهش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی