آمار جوازهای تازه تاسیس به روز شد

چه خبر از پروژه های نیمه تمام +جدول

کدخبر: 372130
اقتصادنیوز : آخرین وضعیت روند صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری تا سوم آبان سال جاری بیانگر آن است که وزارت صمت به عنوان متولی این بخش در این دوره در مجموع 37 هزار و 494 فقره جواز تاسیس و 73 هزار و 457 فقره پروانه نیز برای طرح های بهره برداری شده صادر کرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز؛ داده های اعلام شده بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 37 هزار و 494 فقره جواز جدید برای طرح های صنعتی صادر شده است و برای تکمیل این طرح ها 621 هزار میلیارد تومان سرمایه پیش بینی شده است، متولیان این بخش امیدوارند که با ایجاد این تعداد طرح شاهد ایجاد یک میلیون و 430 هزار نفر شغل در کشور باشیم.


بیشتر بخوانید: نسخه جدید برای احیای واحدهای صنعتی تعطیل


سهم نیمه تمام ها

داده های اعلام شده نشان دهنده آن است که سهم طرح های که بیش از 20 درصد پیشرفت دارند برابر با 20 هزار و 528 فقره است که برای تکمیل این طرح ها 381 هزار میلیارد تومان سرمایه پیش بینی شده است، از سوی دیگر براساس پیش بینی ها اشتغال ایجاد شده با بهره برداری از این تعداد طرح  800 هزار نفر خواهد بود. سهم بالای از طرح های نیمه تمام به طرح هایی که از پیشرفت بیش از 20 درصد برخوردارند اختصاص یافته این در حالی است که سهم بالایی از این طرح ها نیمه تمام به حال خود رها شده اند.

اما سهم طرح هایی که از پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصد برخوردارند نیز برابر با 13 هزار و 133 فقره است و برای نهایی شدن این طرح ها سرمایه 459 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده و پیش بینی می شود با نهایی شدن این طرح ها زمینه ایجاد 459 هزار نفر شغل در کشور فراهم شود. طرح هایی که از پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصد برخوردار هستند در رده طرح هایی محسوب می شوند که متولیان بخش صنعت راهکارهای بسیاری را برای نهایی کردن آنها در نظر گرفته که در این خصوص می توان به ارائه تسهیلات برای تکمیل این طرح ها اشاره کرد روشی که سالها است از سوی متولیان این بخشی در راستای پیش رفت طرح های نیمه تمام به آن متوسل شده اند و با توجه کندی اجرای این طرح ها به تازگی وزارت صمت در راستای احیای طرح‌های راکد، ‌صاحبان طرح‌ های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد از طریق پیام کوتاه، به مشارکت و یا واگذاری پروژه به سایر سرمایه‌گذاران دعوت کرده است. روشی که متولیان این بخش امیدوارند با اجرای آن بتوانند از سد طرح های نیمه تمام عبور کنند.

اما سهم طرح های که پیشرفت بیش از 80 درصد دارند نیز برابر با 3 هزار و 833 فقره است؛ این طرح ها در رده طرح هایی قرار دارند که یک گام تا نهایی شدن  دارند و برای رسیدن این طرح ها به خط پایان 63 هزار میلیارد تومان سرمایه در نظر گرفته است و با تکمیل این طرح ها زمینه ایجاد اشتغال برای 171 هزار نفر فراهم خواهد شد.

جواز

وضعیت پروانه های بهره برداری

در خصوص پروانه های بهره برداری نیز داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی 73 هزار و 457 فقره پروانه بهره برداری در کشور صادر شده که برای این طرح ها 512 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته و زمینه ایجاد دو هزار و 469 هزار نفر شغل به واسطه این طرح ها فراهم شده است.

پروانه

 

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما