در حاشیه مراسم سند تفاهمنامه کمیسیون مشترک ایران و قطر اعلام شد

اعزام وابسته بازرگانی قطر به ایران

کدخبر: 375163
اقتصادنیوز : در حاشیه مراسم سند تفاهمنامه کمیسیون مشترک ایران و قطر، وزیر نیرو از اعزام وابسته بازرگانی قطر به ایران برای توسعه تجارت دو کشور خبر داد.

به گزارش اقتصاد نیوز؛ هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر با حضور رضا اردکانیان و احمد الکواری زیر تجارت و صنایع قطر، روسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک دو کشور، در شهر اصفهان آغاز به کار کرد. در حاشیه این مراسم رضا اردکانیان در خصوص تصمیمات گرفته شده در این نشست عنوان کرد: دولت قطر بعد از سه کشور ایالات متحده، انگلیس و فرانسه وابسته بازرگانی خود را برای حضور در ایران اعزام کرد و امروز ایران چهارمین کشوری است که دولت قطر برای توسعه روابط اقتصادی، وابسته بازرگانی خود را فرستاده است که این به معنای اراده قطعی و جدی در توسعه روابط بخش‌های مختلف بوده است.

به گفته وزیر نیرو، در این اجلاس تصمیماتی در زمینه‌های حمل و نقل، تجارت، کشاورزی، گردشگری و به‌ویژه گردشگری گرفته شد.

وی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی نیز یادآور شد: طبیعتا در بخش مربوط به انرژی با توجه به مسئولیت وزارت نیرو، زمینه‌های متنوعی از همکاری‌‌ها تعریف شده و کمیته‌های فنی نیز تشکیل و قرار شده جلسات خود را به‌صورت منظم در آینده نزدیک برگزار کنند.

وزیر نیرو با اشاره به  شرایط اقتصادی دو کشور، افزود: هم کشور قطر در شرایط سختی ایام اخیر را سپری کرده و هم کشور ایران در بحبوحه جنگ اقتصادی دشمنان کشور قرار دارد و طبیعتا در چنین شرایطی، همسایگان راستین بیشتر به قدر و ارزش خود برای توسعه روابط واقف می‌شوند.

وی ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم نتایج ملموس و خروجی‌های تصمیمات هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی را خدمت هم‌وطنان گزارش دهیم.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک نیز  همکاری‌های اقتصادی دو کشور خدمات فنی و مهندسی در کشور را ارزشمند دانست و افزود: صادرات خدمات فنی و مهندسی از عرصه‌هایی است که مزیت نسبی جمهوری اسلامی ایران یعنی منابع انسانی ارزشمند کارا خودش را نشان داده و وزارت نیرو و صنعت آب و برق نیز از جمله عرصه‌هایی است که طی چند سال اخیر در صدر خدمات فنی مهندسی قرار دارد و شاید بیش از 57 درصد حجم این خدمات کشور مربوط به عرصه آب و برق بوده است.

وی با اشاره به ارتباط سخت افزاری و سازه‌ای با کشورهای همسایه، گفت: ارتباط مناسبی از لحاظ سخت افزاری و سازه‌ای با کشور‌های همسایه در عرصه برق داریم و حتی با کشورهای همسایه‌ای که با ما مرز آبی دارند هم امکان برقراری ارتباط به لحاظ فنی وجود دارد.

اردکانیان یادآور شد: در زمینه آب، بیشترین ظرفیت خدمات فنی مهندسی کشور را شرکت‌های ارزنده ایرانی در پروژه‌های بزرگ آبی، سد سازی‌ها و احداث تصفیه‌خانه در نقاط مختلف از جمله کشور‌های همسایه دارند که از این نظر جمهوری اسلامی ایران حضور پر رنگی دارد.

وزیر نیرو در خصوص همکاری‌های دو کشور در زمینه برق نیز خاطرنشان کرد: بحث‌هایی را از گذشته در زمینه برق داشتیم و طبیعتا این عرصه هم جزو عرصه‌هایی است که زمینه همکاری وجود دارد، البته دیروز مذاکراتی فی ما بین مقامات مسئول در بخش برق دو کشور آغاز شد و امیدوار هستیم که تا قبل از پایان سال به نتایج روشن و قابل گزارشی برسد.

وی با اشاره به عرصه ترابری در مذاکرات دو کشور نیز یادآور شد: در زمینه همکاری حمل و نقل با کشور قطر که بیشتر به صورت ریلی و آبی است و الان نیز این ارتباط وجود دارد، امیدوار هستیم این روابط نیز مانند سایر حوزه‌ها توسعه پیدا کند چرا که فرصت‌های متنوعی برای توسعه این ارتباطات وجود دارد و به میزانی که ارتباطات تجاری گسترش پیدا کند، طبیعتا موقعیت ویژه‌ای برای کشور ما به‌عنوان یک چهارراه ارتباطی بین قاره‌های مخلف می‌تواند برای کشور‌هایی مثل قطر جذاب باشد.

سند تفاهم‌نامه میان ایران و قطر   

در این مراسم سند تفاهم‌نامه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی   ایران و دولت قطر نیز به امضای روسای کمیسیون مشترک دو کشور رسید.

این سند تفاهم‌نامه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و دولت قطر بین رضا اردکانیان و احمد الکواری روسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک دو کشور  امضا شد.

این تفاهم‌نامه در 14 حوزه تشکیل کارگروه مشترک تجاری بین دو کشور، تأسیس مراکز تجاری بین بخش‌های خصوصی دو کشور، استقرار وابسته بازرگانی در سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و دوحه، استفاده از بندرگاه‌های دو کشور برای توسعه صادرات و واردات کالا، همکاری اتاق‌های بازرگانی و تشویق بخش خصوصی دو کشور برای سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین بررسی راهکارهای مناسب برای تسهیل این توافق، توافقات سودمند برای توسعه همکاری‌ها در حوزه های برق، آب و فاضلاب و گاز است.

توافقات سودمند در ارتباط با توسعه همکاری‌ها در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از جمله برگزاری هفته فرهنگی و ترویج صنایع و هنرهای سنتی در اصفهان، همکاری در زمینه تولید نیازمندی‌های دارویی و تجهیزات پزشکی طرف قطری در ایران و تشویق بخش خصوصی دو کشور در این زمینه، توافق برای امضای یک سند همکاری در حوزه آموزش عالی و پژوهش‌های علمی، توافق برای استفاده طرف قطری از امکانات بندری و راه آهن ایران برای ترانزیت و حمل کالا از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

از سایر مفاد این تفاهم‌نامه می‌توان به توافقات گسترده در زمینه ارتباطات‌، فن‌آوری اطلاعات و حفاظت و تعمیر کابل‌های فیبر نوری (زیردریایی)، توافقات در زمینه کشاورزی شامل استفاده از تجربیات و دانش فنی در حوزه های زراعی، دامی و شیلات، توافقات در زمینه محیط زیست و استفاده از تجربیات و دانش ایران در این حوزه‌ها، توافق در زمینه اعزام نیروی کار ایران به قطر و تشکیل کارگروه مشترکی برای این منظور و توافق برای انعقاد و موافقت نامه معاضدت حقوقی دوجانبه اشاره کرد.

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما