ترکیه و چین ایران را دور زدند

کدخبر: 378469
رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه اعلام کرد، نخستین قطار تجاری مستقیم میان ترکیه و چین چند روز قبل حرکت خود را از استانبول به سمت شرق آسیا آغاز کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سید جلال ابراهیمی با اعلام این خبر گفت: ترکیه از ماه‌ها قبل برنامه ریزی جدی خود برای نقش آفرینی در حوزه ترانزیت منطقه‌ای و افزایش نفوذ در حوزه حمل و نقل را آغاز کرده و در کنار حمل و نقل زمینی، در حوزه ریلی نیز به دنبال ایجاد مسیرهای جدید است.

به گفته وی، در طول سال‌های گذشته، محموله‌های تجاری و باری ترانزیتی میان چین و ترکیه در رفت و آمد بودند اما قطاری که در روزهای گذشته حرکت خود را آغاز کرده نخستین قطار تجاری است که کالاهای صادراتی ترکیه را به چین می‌برد.

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه درباره جزییات برنامه این قطار توضیح داد: این قطار بناست مسیری بیش از ۸۶۰۰ کیلومتری را طی کند و در مسیر از خود از دو دریا و پنج کشور عبور می‌کند. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته این قطار از ترکیه وارد گرجستان می‌شود و سپس از طریق آذربایجان به دریای خزر رفته و با عبور از آن به قزاقستان و سپس چین می‌رسد.

ابراهیمی ادامه داد: ترکیه به دنبال گسترش حضور خود در عرصه ریلی است و در این میان به دنبال اجرای شیوه‌هایی است که ایران در آنها حضور نداشته باشد. مسیر آذربایجان و نخجوان و استفاده از کشتی‌های باربری دریایی برای عبور از خزر یکی از این طرح‌هایی است که مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته وی، در ماه‌های گذشته محدودیت‌هایی در مرزهای مشترک برای عبور و مرور کامیون‌های ایرانی نیز به وجود آمده بود، در حالی که کامیون‌های ترک که مقصد ترانزیتی دارند از خاک ایران استفاده می‌کنند و این به معنای آن است که ایران باید سیاست‌های جدی و همه جانبه‌ای را در این حوزه به کار ببندد.

آمارهای تجارت ایران در سال جاری نشان می‌دهد که بر خلاف سال‌های قبل، میزان تجارت مشترک ایران و ترکیه به شدت کاهش یافته است. همچنین تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، میزان مسافران ایرانی که به ترکیه سفر کرده‌اند نیز به شدت کم شده است.

بخش مهمی از کاهش صادرات ایران به ترکیه تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا و کاهش تجارت مشترک در حوزه نفت، گاز و کالاهای وابسته به نفت بوده است.

مسیر قطار ترکیه برای رسیدن به چین

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شرکت راه‌آهن جمهوری ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در تاریخ 6 نوامبر 2019 نخستین قطار باری «چین ریل‌وی اکسپرس» که از شهر شی‌آن این کشور با عبور از مسیر مارمارای استانبول، وارد اروپا شد. قطار مذکور با عبور از ترکیه به اروپا رفت. فردا نیز برای اولین بار، قطار باری حامل محصولات صادراتی ترکیه از استانبول راهی چین می‌شود.

این قطار از خط مارمارای -کوسه‌کوی-آنکارا-سیواس-کارس به سمت گذرگاه آهیلکلک به سمت چین می‌رود.  قطار مذکور پس از خروج از مرز ترکیه از مسیر گرجستان-آذربایجان-گذرگاه دریای خزر و قزاقستان وارد شهر شیان چین خواهد شد.

این قطار با 42 کانتینر که حامل لوازم خانگی برقی (یخچال) است از ترکیه به سمت چین می‌رود.

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • سرگشتگی در بازار فلز گران بهای داخلی

    اقتصاد نیوز: امروز برای سکه روز راحتی نیست، زیرا در روز گذشته سکه از نقطه مقاومتی در بازار نتوانست عبور کند. نقطه ای…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید