مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران تشریح کرد:

استراتژی راه اندازی واحدهای تولیدی راکد و ایجاد اشتغال پایدار

کدخبر: 425743
اقتصادنیوز : نائب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران از اجرای استراتژی راه اندازی واحدهای راکد خبر داد و گفت: راه اندازی طرحهای راکد، استفاده بهینه از منابع بلااستفاده را به همراه خواهد داشت، طرحهایی که میلیاردها تومان منابع مالی کشور را بلعیده اند.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ نادر جعفر یوسفی نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته و از بین ۴۶ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی، ۹ هزار و ۲۰۰ واحد، معادل حدود ۲۰ درصد از واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی کشور راکد بودند عنوان کرد: در این مدت ۱۹۳ طرح بزرگ در قالب پویش تولید و تداوم امید با حجم سرمایه گذاری ۱۵۲هزار میلیارد تومان و ایجاد اشتغال ۲۴  هزار و 213نفر، به عبارتی به ازاء هرشغل 6.3 میلیارد تومان راه اندازی شده اند.  

وی افزود: در این مدت هزار و  ۵۵۷ واحد تولیدی راکد با سرمایه گذاری تنها ۴هزار و ۶۰۰ میلیاردتومان و ایجاد اشتغال جدید به تعداد ۲۵ هزار و 988نفر به چرخه تولید بازگشته اند به عبارتی به ازاء هر شغل جدید ۱۷۷ میلیون تومان سرمایه گذاری جدید صورت پذیرفته است.

به گفته نائب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران، اگر دوره ساخت و راه اندازی یک پروژه جدید بزرگ را بین ۳ الی ۵ سال و زمان احیاء یک شرکت راکد را ۳ الی ۶ ماه در نظر بگیریم اهمیت تمرکز دوچندان بر طرحهای راکد جهت توسعه تولید و دستیابی به اشتغال پایدار در کمترین زمان ممکن، دوچندان جلوه خواهد کرد. تمرکز بر راه اندازی طرحهای راکد با کمتر از 3درصد سرمایه مورد نیاز طرحهای جدید، جذابیت خاصی برای دلسوزان ایجاد اشتغال پایدار خواهد داشت.

وی افزود: راه اندازی طرحهای راکد، استفاده بهینه از منابع بلااستفاده را به همراه داشته، طرحهایی که میلیاردها تومان منابع مالی کشور را در خود بلعیده اند. دارایی هایی که سالها راکد بوده و بخش قابل توجهی از آنها با سرعت در حال فرسودگی و مستهلک شدن است.

یوسفی بیان کرد: بر اساس اطلاعات به دست آمده در سال 1399، بالغ بر 9 هزار و 200 واحد تولیدی در شهرکهای صنعتی، متوقف و راکد بوده اند که هزار و 557 واحد از آنها طی سال ۱۴۰۰ با حمایتهای صورت پذیرفته راه اندازی و به چرخه تولید بازگشته اند. با فرض توجیه پذیر بودن مطالعات بازر، فنی، مالی و اقتصادی این طرحها به دلیل داشتن مجوزهای تاسیس، کماکان ۷ هزار و 646 طرح دیگر قابلیت راه اندازی خواهند داشت.

نائب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران گفت:اگر نسبت 4هزار 600میلیارد تومان برای راه اندازی  هزار و  556 طرح راکد و میزان اشتغال ایجاد شده را به تعداد باقیمانده طرحهای راکد تعمیم دهیم، با ۲۸هزار میلیارد تومان در کمتر از یک سال می توان ۱۲۵هزار شغل پایدار را ایجاد و واحدهای تولیدی راکد باقیمانده را به بهره برداری رساند. به فرض آنکه ۵۰درصد این محاسبات به واقعیت نزدیک باشد، با عملیاتی کردن این استراتژی موفقیتی چشمگیر برای دولت جدید در کمترین زمان به دست خواهد آمد.

نائب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران افزود: گروه ملی صنعتی فولاد ایران، اولین تولید کننده محصولات فولادی کشور که در سال 1346 به بهره برداری رسید در حال حاضر با ظرفیت اسمی بالغ بر 1.5میلیون تن انواع محصولات نوردی، یکی از شرکتهای بحران زده و راکد سالهای اخیر کشور بود.

به گفته یوسفی، این شرکت با اجرای صحیح استراتژی های توسعه ای و با همت و تلاش کلیه مدیران و پرسنل زحمتکش خود و بهره مندی صحیح از ظرفیتهای استانی، ملی و سهامداری خود، طی دو سال گذشته تقریباً با کمترین سرمایه گذاری و سرمایه درگردشی معادل 20 درصد شرکتهای مشابه، کلیه خطوط تولیدی اش را مجدداً راه اندازی نمود، تولید لوله های جریانی زیر 6 اینچ صنعت نفت و چندین محصول جدید نوردی دیگر را برای اولین بار در کشور و شرکت عملیاتی و با تولید 472هزار تن انواع محصولات فولادی در سال 1399، بیش از 110درصد افزایش تولید نسبت به سال 1398 و 388درصد افزایش تولید نسبت به سال 1397، رکورددار افزایش تولید شرکتهای فولادی در کشور بوده است.

یوسفی بیان کرد: این شرکت پس از سالها رکود نه تنها وضعیت اشتغال بیش از ۲۵۰۰ نفر از پرسنل شریف و زحمتکش خود را در شرایط بسیار دشوار استان خوزستان به حالت پایدار درآورد، بالغ بر ۴۰۰ نفر نیروی جدید را نیز در یکی از محروم ترین نقاط کشور جذب و مشغول به کار نمود. به امید روزی که کلیه واحدهای تولیدی راکد با تدوین و اجرای استراتژی های صحیح، به چرخه تولید بازگردند.

 

تیتر یک
  • روند هفتگی قیمت‌ها در بازار ارز

    هفته اخیر دلار بازار آزاد در کانال ۲۵ هزار تومان پیشروی کرد و مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان را پشت سر گذاشت، همراه با آن حجم…

از دست ندهید
بلیط هواپیما