معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در دیدار با رایزن اقتصادی در پراگ

ضرورت روابط مستمر اتاق با سفارت‌‌خانه‌های ایران

کدخبر: 438026
اقتصادنیوز : رایزن جدید اقتصادی ایران در پراگ با معاون امور بین‌الملل اتاق ایران دیدار کرد. در این نشست در ارتباط با چگونگی همکاری‌های سفارت ایران در پراگ و اتاق ایران بحث و گفت‌وگو شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اتاق بازرگانی ایران؛ محمدرضا کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در نشستی با رایزن جدید اقتصادی ایران در پراگ حفظ روابط مستمر بین سفارت‌خانه ایران در چک و اتاق ایران را راهکاری در راستای تقویت مناسبات تجاری دانست.

 به گفته کرباسی، اتاق ایران با توجه به استقلال عمل نسبی کشورهای شرق اروپا در مقایسه با کشورهای غرب اروپا و درنتیجه قفل شدن همکاری ایران با کشورهای غربی به دنیال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ایجاد کمیته‌های مشترک بازرگانی ایران با کشورهای شرق اروپا را با جدیت دنبال می‌کند.

وی افزود: در این مدت کمیته‌هایی نظیر کمیته چک، اسلواکی و لهستان (که به تازگی به اتاق مشترک تبدیل شدن) شکل گرفتند و سعی دارند فعالانه و اثرگذار در روند روابط تجاری ایران با کشورهای هدف، موثر باشند.

کرباسی با این باور که می‌توان چکیده صنعت اروپا را در کشور چک بیابیم به چند نکته در ارتباط با این کشور اشاره کرد و پیشنهاد داد:

-  حفظ ارتباط مستمر و مستقیم سفارت ایران در چک با کارشناسان بین‌الملل اتاق ایران و اعضای کمیته مشترک ایران و چک

-تمرکز بر پیشرو بودن چک در صنعت خودرو سازی، صنایع مادر و ماشین آلات و تجهیزات صنعتی

-اتخاذ راهکارهایی برای احیای رروابط کارگزاری و بانکی برای از سرگیری تجارت با این کشور

-از جمله راهکارهای قابل ارائه برای حل مشکل نقل‌وانتقال پول با اروپا به ویژه کشور جمهوری چک: تسهیل مکانیسیم بانکی از طریق بانک‌های خصوصی و کوچکتر آن کشور، تهاتر کالا به کالا و ایجاد صندوق مبادلات تجاری با استفاده از پتانسیل بانک‌های ایرانی خارج از لیست تحریم و صرافی‌ها

- رغیب تجار چک به سرمایه گذاری و تولید مشترک در ایران و یا یک کشور سوم

-برگزاری نشست‌های مجازی دوجانبه و یا هماهنگی برای رفت‌وآمدهای محدود برای ایجاد تفاهم مشترک بین دو طرف

-رایزنی برای امضا و اجرای تفاهمژ‌نامه‌های تجارت آزاد و تجارت ترجیحی میان دو کشور

نبود روابط بانکی گره تجارت ایران با اروپاست

  کاظمی، رایزن اقتصادی ایران در پراگ نیز گره اصلی تجارت ایران با اروپا را عدم امکان روابط بانکی دانست و در ادامه ضمن بیان اینکه برگزاری ویبنارهای دوجانبه و جلسات حضوری در دستور کار قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که با کمک اتاق ایران، کمیته مشترک ایران و چک و وزارت امور خارجه در ارتباط با این کشور، قدم‌های جدی برداشت.

نقش رایزنان اقتصادی در توسعه مناسبات تجاری

علی قدکی، رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و جمهوری چک با بیان اینکه نقش رایزن اقتصادی در توسعه سطح مناسبات تجاری بسیار پررنگ است، گفت: رایزنان اقتصادی در کنار اعضای کمیته مشترک به عنوان بازوی کمکی در پیشبرد اهداف اقتصادی و تجاری فعالان اقتصادی نقش آفرینی می‌کنند.

این فعال اقتصادی همچنین به مشکلاتی اشاره کرد که تجار در ارتباط با کشور چک با آن مواجه هستند. به اعتقاد او مهم‌ترین مسئله به نقل‌وانتقالات مالی مربوط می‌شود.

قدکی برگزاری ویدئو کنفرانس B2B با فعالان اقتصادی چک را که در دستور کار کمیته قرار دارد به عنوان نقطه شروع همکاری‌های کمیته مشترک و بخش اقتصادی سفارت ایران در پراگ دانست.

امین فرطوسی، نایب رئیس کمیته مشترک ایران و چک نیز رسالت اتاق ایران و کمیته‌های مشترک را کمک به تجار و تسهیل شرایط تجارت خارجی دانست و یادآور شد: شرکت های کوچک و متوسط چک که در ارتباط با آمریکا فعالیت نمی‌کنند، می‌توانند به عنوان هدف تجار ایرانی برای افزایش مبادلات تجاری دو کشور منظور شوند.

او شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری چک  و دعوت از آنها برای حضور در نمایشگاه‌های ایران را راهکارهای توسعه سطح مناسبات عنوان کرد و افزود: تجار در تجارت با جمهوری چک از نبود امکان عقد قرارداد اعتبارات اسنادی و مشکلات گمرکی در مرز بازرگان و دیگر مرزهای خروجی رنج می‌برند، امیدواریم این مسائل هرچه سریع‌تر به همت وزارت امور خارجه برطرف شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما