تجارت خارجی از 60 میلیارد دلار گذشت

کدخبر: ۵۳۰۹۱۵
اقتصادنیوز: حجم تجارت خارجی کشور در هفت ماه منتهی به مهر سال جاری از لحاظ ارزشی به 60 میلیارد و 133 رسید.
 تجارت خارجی از 60 میلیارد دلار گذشت

به گزارش اقتصادنیوز؛ داده‌های اعلام شده نشان دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی81 میلیون و 30 هزارتن کالا به دیگر کشورها صادر کرده که ارزش این میزان صادرات کالای ایرانی 60 میلیارد و 133 میلیون دلار بوده است. ارزش تجارت خارجی ایران در 7 ماه گذشته از سال جاری از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه گذشته 10 درصد رشد کرده است. بااین وجود حجم تجارت خارجی کشور در این بازه زمانی  در مقایسه با سال گذشته 17.6 درصد کاهش یافته است. براساس آمار گمرک روند کاهش وزن و افزایش ارزش تجارت خارجی ایران در دو فصل نخست امسال هم گزارش شده بود. آمارها نشان می دهد در 6 ماهه گذشته از سال 1401، ارز تجارت خارجی ایران 13.2 درصد رشد کرده درحالیکه از نظر وزنی 13 درصد افت کرده است.

از سوی دیگر افزایش ارزش و کاهش وزن در صادرات کالای غیرنفتی ایران هم گزارش شده است. در 7 ماهه گذشته از سال جاری ایران 61.2 هزارتن کالا به ارزش 28 میلیارد و 406 میلیون دلار صادر کرده که رشد 5.6 درصدی را از نظر ارزشی و کاهش 18.2 درصدی را از نظر وزنی نشان می دهد.

10 قلم کالای صادراتی

اما در این مدت چه کالاهایی صادر شده است؛ براساس آمار اعلام شده «پروپان مایع شده»، «متانول»، «بوتان مایع شده»، «پلی اتیلن گرید فیلم»، «قیر نفت»، «گاز طبیعی مایع شده»، «اوره»، «سایر اوره»، «شمش از آهن»، «فولاد غیر ممزوج و سایر روغن های سبک» و «فرآورده ها غیر از بنزین» ۱۰ قلم اول کالاهای صادراتی ایران بوده اند که سهم این اقلام از مجموع کل صادرات کشور به 37.9 درصد از نظر وزنی و 41.9 درصد از نظر ارزش می رسد.

از سوی دیگر در این مدت چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و هند پنج مقصد عمده کالاهای صادراتی ایران تا پایان مهرماه سال جاری بوده اند.

براساس ارزیابی های صورت گرفته در این مدت 9 میلیارد و181 میلیون دلار کالا به چین صادر کرده است. هم چنین 4.2 میلیارد دلار کالا به عراق و 3.4 میلیارد دلار کالای ایرانی به امارات متحده عربی صادر شده است. ترکیه و هند به ترتیب 3.8 و 1.9 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده اند. سهم این پنج کشور از مجموع صادرات کالای ایرانی تا پایان مهرماه 1401 به 73.4 درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی کشور می رسد.

 

تیتر یک
  • گزارش حسابرسی شهرداری منطقه ۲ روی میز شورای شهر

    اقتصادنیوز: گزارش حسابرسی از منطقه ۲ شهرداری تهران نشان می دهد که ملک متعلق به شرکت بابک زنجانی طی سال‌های ۹۰ و ۹۱…

کارگزاری مفید