رشد خزنده قیمت خودرو در بازار + جدول

اثر احتمال پیروزی بایدن بر بازار خودرو

کدخبر: 371475
اقتصادنیوز : رصد بازار خودروهای پرتیراژ نشان از رشد خزنده قیمت تا روز چهارشنبه دارد. اما از روز پنج شنبه تقاضا در این بازار تا حدودی عقب نشینی کرده است.

اقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو در دومین هفته آبان ماه نشان دهنده آن است که بیشترین و کمترین رشد قیمت به خانواده سمند رسید؛ ‌بطوریکه سمند LX  با موتور EF7 بیشترین رشد قیمت و LX معمولی بیشترین افت قیمت را هفته گذشته ثبت کردند.

رشد قیمت خودرو در بازار در حالی این هفته شکل گرفت که طی دو هفته اخیر و به دلیل نوسان نرخ ارز در بازار شاهد افت قیمت خودروهای داخلی بودیم و غالب خودروهای پرتیراژ در این مدت طعم افت قیمت را چشیدند؛ اما با صعودی شدن نرخ دلار میانه هفته، بازار خودرو نیز روند صعودی را پیش گرفت. از سوی دیگر در هفته گذشته تب انتخابات آمریکا بر بازار ایران نیز سایه انداخت بطوریکه داد و ستد در بازار کاهشی شد. ظاهرا فعالان بازار خودرو در انتظار پایان نتایج انتخابات هستند و فعلا از داد و ستد دست کشیده اند اقدامی که موجب شد تا بازار روند رو به رشد به خود گیرد. گفته می شود در صورت قطعی شدن پیروزی بایدن تقاضا بیشتر از بازار عقب نشینی می کند چون انتظار کاهش قیمت را دارد. در واقع بازار خودرو در هفته های پیش رو رکودی پیش بینی می شود. بسیاری انتظار دارند در بخش های مختلف بازار قیمت ها افت کند. برخی نمایندگان فروش می گویند از دیروز که نتیجه انتخابات به نفع بایدن چرخیده برخی متقاضیان خودرو خرید خود را به تاخیر انداخته اند. اگر همین رفتار در هفته آینده نیز ادامه داشته باشد قیمت ها در بازار ممکن است کاهشی شود یا در صورت مقاومت سمت عرضه در تعدیل جدی قیمت رکود بازار تشدید شود

ارزان ترین خودرو در بازار  

پراید 131 را می توان در حال حاضر ارزان ترین خودرو در میان پرتیراژها در بازار دانست، براساس ارزیابی بازار در آخرین روز کاری هفته قبل این خودرو با قیمت 123 میلیون تومان در بازار معامله شد، که نسبت به هفته ماقبل رشدی 0.8 درصدی داشته است. تولید 131 هرچند متوقف شده اما قیمت پایین آن نسبت به سایر خودروها، این خودرو را در صدر خودروهای پرتقاضا قرار داده است. اما مدل هاچ بک پراید یا همان پراید 111 نیز آخرین هفته مهر ماه را با قیمت 150 میلیون تومان سپری کرد تا به این طریق تنها خودرویی باشد که هفته گذشته را بدون تغییر قیمت به پایان رساند. پراید 111 را می توان به دلیل قیمت پایین نسبت به سایر خوردوها، خودرو محبوب جوانان دانست خودرویی که همیشه برای آن تقاضا وجود دارد و هنگام خرید خودرو قشر جوان اصولا نیم نگاهی به آن دارند. 

پراید (4)

خانواده  206 در بازار

از سوی دیگر ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که قیمت در خانواده پژو 206 نیز که در ماههای اخیر روند رو به رشد پیوسته ای را در پیش گرفته بود در این هفته نیز طعم افزایش قیمت را بچشد. ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که  بیشترین رشد قیمت در این خانواده به پژو 206 صندوق دار رسیده است. پژو 206 صندوق دار خودرویی که در میان خانواده ها طرفدار دارد و این امر موجب شده تا همواره در میان خودورهایی قرار گیرد که بالاترین رشد قیمت را تجربه کرده اند.

 ارزیابی بازار نشان می دهد که در دومین هفته آبان ماه این خودرو با قیمت 299 میلیون تومان در بازار معامله شد و به این طریق رشدی 4.9 درصدی را تجربه کرد و پس از سمند LX  با موتور EF7 عنوان دومین خودرویی که بالاترین رشد قیمت را داشته به خود اختصاص داد.

قیمت پژو 206 تیپ2 نیز در هفته گذشته به  240 میلیون تومان رسید و نسبت به هفته قبل رشد دو درصدی قیمت را تجربه کرد. تیپ 5 این خانواده نیز رشدی 1.6 درصدی نسبت به هفته قبل داشت و قیمت آن به 310 میلیون تومان رسید.

پژو

سمند در بازار چند؟

اما رصد بازار نشان دهنده آن است که هفته گذشته بالاترین و پایین ترین رشد قیمت به محصولات خانواده سمند رسید. ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که خودروی کم پیدای سمند  LX  با موتور EF7 این هفته پس از پشت سرگذاشتن افت قیمت در هفته اول آبان توانست لقب بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص دهد و رشد 6.4 درصدی را ثبت کند و قیمت آن به 249 میلیون تومان برسد.

رشد قیمت سمند LX  با موتور EF7 در حالی در دومین هفته آبان ماه رقم خورد که مدل معمولی این خودرو یا همان سمند LX بیشترین افت را در هفته گذشته به ثبت رسانده بود. براساس ارزیابی های صورت گرفته افت قیمت این خودرو در هفته گذشته 3.5 درصد بوده و قیمت آن نسبت به هفته اول آبان به 217 میلیون تومان رسید.

سمند

قیمت تیبا در بازار

ارزیابی بازار همچنین نشان دهنده آن است که خانواده تیبا نیز هفته گذشته افت قیمت داشته اند. روند بازار نشان دهنده آن است که تیبا صندوقدار افتی دو درصدی را نسبت به هفته اول آبان ثبت کرده و مدل هاچ بک این خانواده یا همان تیبا2 نیز افتی 1.2 درصدی قیمتی داشته است. با این شرایط قیمت تیبا صندوقدار در بازار به 142 میلیون تومان رسید و مدل هاچ بک این خودرو نیز با قیمت 162 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد. تیبا2 نیز با توجه به اسپرت بودن خودرو مورد توجه جوانان محسوب می شود و اغلب متقاضیان این خودرو در رده جوانان قرار دارد؛‌ سایپا با تولید این خودرو در کنار پراید 111 توانست تا حدودی بازار خودروهای هاچ بک را از دست رقیب خود برباید.

اما ساینا  که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است این هفته از افت قیمت در امان ماند و رشدی 4.2 درصدی را تجربه کرد و  قیمت آن به 170 میلیون تومان رسید.

تیبا صندوقدار هم  روزهای میانی پاییز  را همانند سایر محصولات پرتیراژ با افت قیمت سپری کرد؛ افت قیمت این خودرو در بازار به 12.7 درصد رسید و 137 میلیون تومان قیمت خورد.

تیبا2 نیز از افت قیمت بی نصیب نبود و در این مدت کاهش 9.7 درصدی را ثبت کرد قیمت این خودرو در بازار 157 میلیون تومان شد؛ ساینا نیز که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است  7.5درصد  نسبت به هفته سوم مهر ارزان تر شد و با قیمتی 160 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد.

تیبا (1)

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما