وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد

ضرورت اصلاحات ساختاری در صنعت خودرو

کدخبر: 380104
وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در حاشیه بازدید از خطوط تولید ایران خودرو سایپا ایجاد بازار رقابتی را یکی از مسیرهای رسیدن به خودورهای با کیفیت در کشور دانست و اعلام کرد اصلاحات ساختاری در صنعت خودرو برای داشتن یک خودروسازی موفق ضروری دانست.

به گزارش اقتصادنیوز؛ علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این دو بازدید همچنین  از اعطای امتیاز ویژه به خودروسازان و شرکت هایی که در جهت خودکفایی، قطع وابستگی و تکیه بر ساخت داخل با استفاده از توان داخلی گام بردارند خبر داد.

با اعمال تحریم های جدید بسیاری از شرکای خودروسازان از صنعت خودروسازی کشور خارج شدند این امر مشکلات بسیاری را برای خودروسازن داخلی به وجود آورد، مشکلاتی که موجب شد تا شاهد افت چشمگیر تولید در صنعت خودرو باشیم و حال خودورسازان داخلی سعی دارند تا با استفاده از توان داخلی کمبودهای که در این صنعت وجود دارد را از بین ببرند.

رزم حسینی هرچند بر اعطای امتیاز ویژه در مسیر داخلی سازی خبر داد اما بر این نکته نیز تاکید کرد که باید بازار رقابتی در صنعت خودرو ایجاد شود تا به این طریق خودروهای با کیفیت و با قیمت مناسب به دست دست مردم خواهد رسید؛ اقدامی که می توان گفت برای رسیدن به آن به انجام اصلاحات ساختاری در صنعت خودرو نیاز هست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام اصلاحات ساختاری در صنعت خودرو برای داشتن یک خودروسازی موفق را ضروری دانست و گفت: با ایجاد بازار رقابتی، خودروهای با کیفیت و با قیمت مناسب به دست دست مردم خواهد رسید.

انجام تمامی تعهدات خودرویی  

وی در ادامه با اشاره به سیاست‌های وزارت صمت در خصوص ایران خودرو در چند ماه گذشته اضافه کرد: رفع تعهدات خودرویی به مشتریان و کاهش هزینه‌های سربار را در این گروه صنعتی دنبال کردیم.

  ترغیب خودروسازان برای افزایش تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین تصریح کرد: فضای کشور باید به سمتی برود که همه خودروسازان نسبت به افزایش تولید خود مبادرت ورزند.

رزم حسینی با اعلام افزایش تولید قابل توجه در گروه صنعتی ایران خودرو، ادامه داد: تا پایان سال بیش از ۵۰ درصد در حوزه خودرو کشور افزایش تولید خواهیم داشت که با این افزایش تولید قیمت‌ها نیز در بازار متعادل خواهد شد.

وی همچنین بیان کرد: دلالانی که از فضای به وجود آمده استفاده کردند و قیمت‌های کاذب در بازار به وجود آورده‌اند، با افزایش تولید خودرو و متعاقب آن متعادل شدن قیمتها، حتما متضرر خواهند شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: برای داشتن یک خودروسازی خوب در کشور، باید اصلاحات در ساختار خودروسازان، سهام خودروسازان و مدیریت صنعت خودروسازی داده شود.

ضرورت اصلاح در صنعت خودرو  

رزم حسینی با بیان اینکه به دنبال اصلاح صنعت خودرو هستیم، بیان کرد: این اتفاق به گام و مرحله به مرحله باید اتفاق بیفتد تا با ایجاد بازار رقابتی خودروی با کیفیت بدست مردم برسد.

وی با بیان اینکه تصمیمات لازم برای این برنامه گرفته شده است، گفت: حدود ۲ ماه است که در کمیته تخصصی خودروی وزارت صنعت، معدن و ‌تجارت با حضور فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و کارشناسان با توجه به تجربه چهل ساله در این حوزه تصمیمات خوبی گرفته شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: به دنبال ارتقاء توان تولید بخش خصوصی برای ایجاد بازار رقابتی هستیم.

رزم حسینی با تاکید بر ساخت داخل گفت: یقینا به خودروسازان و شرکت هایی که در جهت خودکفایی، قطع وابستگی و تکیه بر ساخت داخل با استفاده از توان داخلی گام بردارند باید امتیازهای ویژه ای داده شود.

 

 

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید