پلیس به کمک خودروسازان آمد

پیام تویوتا به سارقان خودروها

کدخبر: 413108
اقتصاد نیوز : خودروسازان مجبورند میلیاردها دلار برای تولید خودروهای برقی دوست‌دار محیط‌زیست سرمایه‌گذاری کنند، با این حال برقی‌ها درصد زیادی از خودروهای در حال فروش یا در حال تردد را هم تشکیل نمی‌دهند؛ مگر برای کسانی که در نروژ زندگی می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سایپانیوز، یکی از راه هایی که آلایندگی را در خودروهای بنزینی کاهش می‌دهد، کاتالیتیک کانورتر (catalytic converter) یا همان مبدل‌های کاتالیستی است. این قطعات سر راه اگزوز خودروها قرار داده می‌شوند تا از آلاینده‌های خروجی موتور بکاهند. از معایب این قطعات این است که از عملکرد [قدرت،‌ شتاب و سرعت] خودرو می‌کاهند اما عیب بزرگ‌تر آن، این است که به دلیل به کار رفتن فلزات بسیار گران‌قیمت در این قطعات از قبیل پلاتین، پالادیوم و رودیم، به‌شدت مورد توجه و علاقه سارقان سازمان‌یافته هستند. در چند سال اخیر، سرقت این مبدل‌های کاتالیستی روند افزایشی شدیدی داشته است.

حالا تویوتا به راه حلی رسیده است که حداقل میزان سرقت این قطعات را کاهش دهد. در کشور بریتانیا، تویوتا یک میلیون پوند (۴/ ۱ میلیون دلار) هزینه کرده است و به شکلی مخفیانه ۱۰۰هزار مبدل کاتالیستی را در خودروهای پریوس نشانه‌گذاری می‌کند. البته ابتدا ۵۰ هزار کیت را به کمک شرکتی به نام اسمارت‌واتر (Smartwater) آماده کرده و پلیس این کشور هم آن را تایید کرده است. این کیت‌ها روی مبدل‌ها نشان‌گذاری نامرئی انجام می‌دهد که پلیس می‌تواند ردگیری و سارقان را به این شکل دستگیر کند. این خدمات برای کلیه دارندگان تویوتا و لکسوس [برند لاکچری تویوتا] رایگان است و تمامی صاحبان این برند می‌توانند با مراجعه به نمایندگی‌های فروش و خدمات پس از فروش، این کیت‌ها را روی مبدل‌های خود نصب کنند.

سارقان بیشتر مدل‌های قدیمی را ترجیح می‌دهند چون هم راحت‌تر است و هم استرس کمتری دارد. اما حالا اگر صاحبان تویوتا و لکسوس به نمایندگی مراجعه کنند، حداقل این ترس در سارقان ایجاد شده که ممکن است پلیس سر وقت آنها بیاید و محل فروش قطعات سرقت‌رفته لو برود.

 فعلا ۲۰ هزار کیت اسمارت‌واتر توسط تویوتا در اختیار پلیس قرار گرفته است. همچنین کمپانی‌های امداد جاده‌ای (roadside assistance company) هم در حال همکاری با پلیس و صاحبان برند تویوتا و لکسوس هستند تا این کیت به رایگان به دست مشتریان برسد. دزدیده شدن مبدل‌های کاتالیستی علاوه بر بار مالی، موجب استرس‌های شدیدی در بین مالکان خودروها می‌شود. نوع نگاه تویوتا به این مساله هم پندآموز است. شرکت تویوتا در بریتانیا، مساله‌ای را تشخیص داده که با هزینه یا سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند به بالا رفتن اعتبارش منجر شود.

راب جایلز، مدیر خدمات مشتری تویوتا در بریتانیا می‌گوید: «دزدی مبدل کاتالیستی معضل جدیدی در بریتانیا است و تأثیر مهمی روی قربانیان این جرم باقی می‌گذارد؛ هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ احساسی. ما از این ابتکار عمل خیلی خشنود هستیم و با پلیس همکاری نزدیک داریم،‌ هم به آنها در تلاش‌شان برای مبارزه با جرم کمک می‌کنیم و هم پیام واضحی برای مجرمان می‌فرستیم که اگر آنها خودروهای تویوتا یا لکسوس را هدف قرار دهند، احتمال به دام افتادنشان زیادتر است.»

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما