رصد بازار خودرو؛

ریزنوسان‌های قیمتی در بازار خودروهای مونتاژی

کدخبر: 415887
اقتصادنیوز: ریز نوسان های قیمت دلار موجب شد تا در هفته جاری خودروهای مونتاژی با نوسان اندک قیمت در بازار عرضه شوند. نوسانی که از رشد 2.4 درصدی قیمت برخی از محصولات و افت 1.6 درصدی برخی دیگر از مونتاژی ها حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ بازار خودروهای مونتاژی در حال تجربه نوسانات اندک قیمتی در هفته جاری هستند، در دو روز نخست هفته اخیر نرخ ارز نوسان‌های قیمتی متعدد با دامنه محدود داشته است. براساس ارزیابی های صورت گرفته در هفت روز گذشته برخی مونتاژی‌ها  رشد 10 تا 20 میلیون تومانی در بازار داشتند و از سوی دیگر  طعم افت 5 میلیون تومان را چیشیده‌اند. در واقع رشد قیمت خودرو در بازار مونتاژی در روزهای اخیر به افت قیمت چربید و موجب شد تا بازار مونتاژی ها شکل صعودی به خود گیرد.  

رصد بازار برخی از خودروهای مونتاژی حکایت از آن دارد که امروز این خودروها در بازه قیمتی 305 تا 865 میلیون تومان در بازار معامله شدند.   

به گفته فعالان بازار خودرو، نوسان نرخ دلار یکی از عمده دلایلی است که موجب شد تا مونتاژی ها در بازار نوسان قیمت را تجربه کنند. از سوی دیگر در حال حاضر بازار در انتظار نتایج مذاکرات بسر می برد و در کنار این عامل انتخابات ریاست جمهوری نیز بر سردرگمی بازار افزوده است. فعالان بازار خودرو در ادامه بر این نکته تاکید می کنند با توجه به اینکه در صورت تحقق انتظارات مثبت از نتایج مذاکرات شاهد ورود شرکای خارجی خودروسازان خواهیم بود می توان گفت این امر کاهش قیمت در بازار مونتاژی ها را به همراه خواهد داشت، این پیش‌بینی سبب شده است که خریدار چندانی در بازار حضور نداشته باشد.

 از سوی دیگر با توجه به نوسان رو به رشد قیمت دلار فروشندگان نیز تا رسیدن بازار دلار به یک ثبات نسبی تمایلی به فروش ندارند که این امر موجب شده تا در بازار مونتاژی ها نیز همانند بازار خودروهای داخلی و وارداتی شاهد کاهش معاملات باشیم.  

قیمت هایما در بازار

«هایما» خودروی چینی که آبان سال جاری تولید آن در ایران خودرو متوقف شد، در رده خودروهای چینی لوکسی قرار دارد که طرفداران بسیاری دارد، ایران خودرو اعلام کرد که امکان ارسال قطعات منفصله این خودرو به ایران فراهم نیست و  این امر موجب شد تا تولید این خودرو متوقف شود. براساس رصد بازار   «هایما S7» اتومات در مدل 99 طی روزهای اخیر با توجه به رنگ با قیمت 660 میلیون تومان در بازار قیمت خورد که نسبت به هفته گذشته تغییر قیمتی نداشته است . «هایما S5» اتومات نیز در مدل 99 طی روزهای اخیر با قیمت  610 میلیون تومان در بازار معامله شد که با در مقایسه با هفته گذشته می توان گفت این خودرو رشدی حدود 10 میلیونی قیمت در بازار داشته است. 

رشد قیمت نیو مزدا 3

اما مزدا 3 جدید نیز در سال 1389 توسط گروه بهمن در 2 نوع سدان و هاچبک عرضه شد. این خودرو تا سال 1398 در خط تولید گروه بهمن قرار داشت. با وجود توقف تولید این خودرو هنوز در بازار می توان مدل کارنکرده آن را پیدا کرد. براساس رصد بازار مزدا در روزهای اخیر مدل سدان این خوردو  با رنگ مشکی در هفته سپری شده افتی 5 میلیونی در بازار داشت و با قیمت 865 میلیون تومان و رنگ سفید آن نیز با همین میزان افت قیمت و با قیمت 855 میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد. با این شرایط می توان گفت این خودرو در هفته سپری شده نسبت به آخرین هفته اردیبهشت ماه رشدی 5 میلیونی قیمت داشته است..

صعودی شدن پژو 2008  

پژو 2008 دیگر مونتاژی بازار را می توان یک خودروی خانوادگی چندکاره، در کلاسSUV های جمع و جور محسوب کرد که توانسته از زمان ورود به بازار ایران طرفداران بسیاری را به خود جلب کند.  پژو 2008 در زمان ورود به بازار ایران قیمتی در حدود 110 میلیون تومان داشت. اما در اولین هفته خرداد ماه مدل  99 این خودرو  با رنگ سفید  در بازار با قیمت 855 میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شده است که نسبت به هفته قبل رشد 20 میلیون تومانی داشته و این خودرو با رنگ مشکی نیز در هفته سپری شده با قیمت 860 میلیون تومان معامله شد و نسبت به اوایل خرداد ماه رشدی 10 میلیونی قیمت را تجربه کرد.

ارزیابی رشد قیمتی نشان می دهد در اولین هفته خرداد ماه بیشترین رشد به پژو 2008 سفید رسید  است و این خودرو رشد 2.4 درصدی را از آن خود کرد.

ثبات قیمت در خانواده جک

جک از دیگر خودروهای چینی در بازار است که مدل شاسی بلند آن طرفداران بسیاری دارد. مدل « جکG4 » مدل 99 که در رده های خودروهای سدان قرار دارد که در هفته سپری شده بدون تغییر و با قیمت 305 میلیون تومان در بازار داد و ستد شد. «جک S3» مدل 99 نیز امروز در بازار 450 میلیون تومان در بازار معامله شد  و نسبت به آخرین هفته اردیبهشت ماه تغییر قیمتی نداشت.

مونتاژی 9 خرداد

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۳۰ خرداد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ هرچند که معاملات اوراق بدهی نسبت به دیروز شاهد کاهش ۶۸ درصدی بود، اما با توجه به جهش…

از دست ندهید
بلیط هواپیما