رصد بازار خودروهای وارداتی

تداوم 3 هفته‌ای رشد قیمت وارداتی‌ها در بازار خودرو/ رشد 200 میلیون تومانی تالیسمان!+ جدول

کدخبر: ۶۱۱۷۴۱
اقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو از تداوم رشد قیمت خودروهای وارداتی برای سومین هفته پیاپی حکایت دارد؛ رشدی نرمتر از هفته‌های گذشته اما ادامه دار. در اولین هفته آذرماه بیشترین رشد قیمت به «سانتافه» رسید و این خودرو رشد حدود 700 میلیونی نسبت به هفته گذشته داشت.
تداوم 3 هفته‌ای رشد قیمت وارداتی‌ها در بازار خودرو/ رشد 200 میلیون تومانی تالیسمان!+ جدول

به گزارش اقتصادنیوز؛ براساس رصد بازار بررسی برخی از خودروهای وارداتی در آخرین هفته آبان ماه رشد حداقل 100 میلیون و حداکثر 700 میلیون تومانی داشتند.

رصد بازار خودرو نشان می‌دهد در هفته‌‌های اخیر این بازار نوسانات عجیبی داشته، بطوریکه  گاهی امواج رمق چندانی نداشت و گاهی شکل طوفانی به خود گرفت. 

ارزیابی بازار نشان می‌دهد حجم معاملات نسبت به دو سه ماه پیش کمی افزایش داشته اما نکته عجیب اینجاست که مقاومت بخش پایین بازار برای بازگشت به بازار، بیشتر از بخش بالای بازار است.

از سوی دیگر در هفته‌های اخیر قیمت وارداتی ها در حالی شکل افزایشی به خود گرفته‌اند که دلار در این نوسانی و بعضا شکل کاهشی داشته و بسیاری تصور می‌کردند این معیار می‌تواند بازار وارداتی‌ها را کنترل کند، اما خودروهای وارداتی نشان دادند که در حال حاضر سمت و سوی خود را مشخص کرده‌اند.

فعالان بازار خودرو معتقدند اخبار منتشر شده در خصوص خودروهای وارداتی آشتی خریداران این خودروها در بازار را به همراه داشت و به نوعی موجب شد تا سروکله متقاضیان این خودروها در بازار پیدا شود. اما چه عاملی موجب شد تا خریداران این خودروها وارد بازار شوند، فعالان بازار خودرو در این خصوص به این نکته اشاره ‌می‌کنند که با توجه به اینکه جانشینی برای خودروهای ارزیابی شده وجود ندارد، عملا هر تقاضایی می‌تواند باعث افزایش قیمت در بازار شود و با توجه به اینکه بازار وارداتی‌ها  تا حدودی از سردرگمی خارج شده این امر رشد قیمت این خودروها را به همراه داشته است.

قیمت وارداتی‌ها در بازار

اما خودروهای وارداتی در هفته سپری شده با چه قیمتی معامله شدند؟ ارزیابی بازار نشان می دهد، «آزرا» مدل 2019 در هفته جاری با کارکرد 36 هزار کیلومتر با قیمتی در حدود 5میلیارد  تا 5 میلیارد و 100 میلیون در بازار قیمت‌گذاری شد، این روند نسبت به هفته گذشته ثبت شده است. دامنه نوسانی به وجود آمده در قیمت خودرو به قیمت‌گذاری از سوی فروشندگان باز می‌گردد، بطوریکه نبود نظارت قیمت خودروهای وارداتی موجب شده تا برخی از این خودروها که در بازار طرفدار بیشتری دارند با قیمت‌های متفاوت از سوی مالکان عرضه شوند.

از دیگر خودروهایی وارداتی می توان به «رنوتالیمسان» مدل 2018 اشاره کرد. این خودرو در این هفته با کارکرد 45 هزار کیلومتر هم در بازار بازه قیمتی 3 میلیارد و 500 میلیون تا 3 و میلیارد 600 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد که نسبت به بازه زمانی مورد بررسی می‌توان گفت رشدی گفت رشدی حدود 200 میلیونی داشته است.

اما «النترا» مدل 2018 هم در هفته سپری شده با کارکرد 15 هزار تا کارکرد با دامنه نوسانی 2 میلیارد و 800 میلیون تا 2 میلیارد و 900 میلیون در بازار قیمت‌گذاری شد و با این دامنه نوسان افزایش 100 میلیونی را تجربه کرد.

از سوی دیگر «میتسوبیشی اوتلندر» در هفته سپری شده با کارکرد 30 هزار کیلومتر با بازه قیمتی 4 میلیارد و 300 میلیون تا 4 میلیارد و 500 میلیون قیمت‌گذاری خورد. این خودرو در هفته‌های گذشته بارها رکورد افزایش قیمت را شکست و دامنه نوسان آن به یک میلیارد تومان رسید، اما در بازه زمانی مورد بررسی رشد قیمت آن به 50 میلیون رسید.

همچنین ارزیابی‌ها نشان دهنده آن است که «توسان IX35» مدل 2018 بدون کارکرد هم در هفته سپری شده با قیمت 4 میلیارد و 500 میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد و تغییر قیمت نداشت. از سوی دیگر رصد بازار نشان دهنده آن است که «هیوندا سانتافه» نیز در این هفته 5 میلیارد و 900 میلیون تومان معامله شد و با این شرایط با افزایش 700 میلیونی بیشترین رشد قیمت در میان وارداتی‌ها را به خود اختصاص داد.

2 آذر

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید