خیانت به مردم با تحریف تاریخ تحریم

کدخبر: 392039
اقتصاد نیوز : چهل و دومین جشن فجر انقلاب اسلامی فرصتی برای رییس جمهوری بود تا درباره یکی از دشوارترین برهه‌های چهاردهه اخیر یعنی دوران تحریم‌های فلج کننده سخن بگوید، درباره خیانت به تاریخ این برهه به بهانه تقابل با دولت هشدار دهد و بار دیگر از صبوری ایرانیان در برابر سختی‌های این دوره سپاسگذاری کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورتی متفاوت‌تر از هر سال برگزار شد. سخنرانی این مراسم که به سیاق هرساله با رییس جمهوری است هم تحت‌تاثیر این تفاوت بود و حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» صبح امروز سخنرانی خود به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی را به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار کرد. مروری بر آنچه دولت تدبیر و امید طی هفت سال گذشته انجام داد و درخواست روایت درست تاریخ این دولت از سوی رسانه مهم‌ترین محورهای سخنان رییس جمهوری بود اما اوج آن بار طلب چندباره عفو از مردم ایران به دلیل تمام سختی‌های چند سال گذشته بود.

خنثی‌سازی نقشه دشمن با تدبیر دولت

گزارش رییس جمهوری در سخنرانی جشن پیروزی انقلاب درباره تلاش‌های دولت در زمینه بهبود شرایط زندگی مردم دو محور اساسی را شامل بود؛ اقتصاد و دیپلماسی. دولت تدبیر و امید در هشت سال فعالیت خود به تعبیر رییس جمهوری سه برهه مختلف را تجربه کرد. دوران ثبات، رشد و پیشرفت از سال ۹۲ تا سال ۹۶، دوران جنگ تحمیلی در طول ۳ سال از ۹۷ تا پایان ۹۹. و ۶ ماهه پایان دولت دوران بازآفرینی ... شرایط این سه برهه هم از منظر بین المللی و هم از  شرایط داخلی تفاوت‌های اساسی باهم دارند و آمارها نشان می‌دهد که اگر روندهای برهه نخست ادامه پیدا می‌کردند و تحریم‌های برهه نخست سد راه نمی‌شدند؛ ایران می‌توانست شرایط بسیار متفاوت‌تری با امروز داشته باشد.

در توصیف روند مرحله نخست رییس جمهوری به موضوع تورم و رکود پرداخت و بار دیگر این واقعیت را تکرار کرد که دولت تدبیر و امید کار خود را با یک رکود و تورم بی‌سابقه باقی مانده از دولت گذشته آغاز کرد؛ تورم حدود ۴۰ درصدی و هم رشد اقتصادی منفی ۷.۶ درصد که به معنای رکود بود. بازگرداندن کشور به ریل منطقی نیازمند تغییرات بزرگ در این ارقام بود که دولت آن را دستکم تا پیش از تحریم‌های آمریکا عملی کرد. طی چهارونیم سال نخست تورم به ۱۰.۲ درصد رسید و این رقم حداقل برای دو سال یک رقم را هم تجربه کرد. از بُعد دیپلماتیک هم آلودگی فضای بین المللی به مفهوم ایران هراسی را با تدابیر دیپلماتیک که توافق برجام  یکی از آن ها بود، تا حد بسیاری از بین ببرد.

چالش‌های جمهوری اسلامی اما پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا آغاز شد، تاجر کاخ سفید از همان ابتدا علیه ایران و به ویژه توافق هسته‌ای خط و نشان کشید و سرانجام در اردیبهشت ماه ۹۷ ضمن خروج از برجام کارزار تحریمی شدیدی علیه جمهوری اسلامی به راه انداخت که مهم‌ترین هدف آن فروپاشی نظام سیاسی ایران زیر فشارهای شدید اقتصادی و بین المللی بود.  دولت با پشتیبانی مردم در این مسیر گرچه سختی‌های بسیار دید و آسیب زیادی تحمل کرد اما اجازه تحقق این رویای شوم را به ترامپ، رژیم صهیونیستی و شرکای منطقه‌ای آن‌ها نداد. قدرت دیپلماسی جمهوری اسلامی، قطعنامه‌های قدرتمندترین کشور جهان را با رای منفی از دور خارج کرد و انزوای تحمیل شده به ترامپ به ویژه از سوی متحدان همیشگی خود یعنی اروپا، تا نوامبر ۲۰۲۰ هم ادامه یافت و عهدشکنی در برجام و تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران؛ در کنار زیاده‌خواهی دیگر داخلی و خارجی، کاخ سفید را از وی گرفت.

با انکار دولت به تاریخ خیانت می‌کنند

یکی از خطرناک‌ترین روش‌هایی که مخالفان دولت به ویژه طی سه سال گذشته برای ناکارآمد جلوه دادن آن در پیش گرفته‌اند؛ تضعیف دستاوردها و یا تحریف آن‌هاست. اینکه دولت روحانی برخلاف دولت متبوع آن‌ها اولین دستگاه اجرایی بوده است که دستکم کشور را سه سال با کمترین درآمد نفتی اداره کرده؛ قابل انکار نیست. واقعیت آمار نشان می‌دهد که برای نخستین بار در تاریخ کشور صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت، دولت در هفت سال گذشته ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برق و ۵۰ سد آبی را در کشور تولید و احداث کرد.

در آغاز کار دولت تعداد افراد برخوردار از آب آشامیدنی سالم در روستاها ۱ میلیون نفر بوده و امروز این تعداد به ۹ میلیون نفر رسیده است؛ تعداد روستاهای برخوردار از گاز دو و نیم برابر شد، در کشاورزی و امنیت غذایی ۲۶ میلیون تن به محصولات غذایی اضافه و ۵۲۰ هزار هکتار از زمین ها در کشور احیا شد، ۱۱۱ هزار تخت بیمارستانی ابتدای دولت و امروز بیش از ۱۵۰ هزار تخت و تخت های ویژه بیمارستان از ۵۰۰۰ به ۱۵ هزار تخت افزایش یافت، پهنای باند اینترنت ۳۵ برابر شد و شاغلین در فضای مجازی به ۵۰۰ هزار نفر رسیده اند، کشور در زمینه تولید محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۳۰ میلیون تن رسید و امنیت غذایی کشور از ۵۰ درصد به ۸۱ درصد ارتقا یافت.

دریاچه ارومیه در میان ناامیدی های بسیار، احیا شد، توانمندی های دفاعی کشور با تولید انواع موشک های کروز و بالستیک و نیز پهپادها و سامانه هایی چون باور ۳۷۳ افزایش چشم گیر داشت. استراتژیک ترین طرح انرژی تاریخ ایران یعنی خط لوله نفت از بوره تا جاز (بوشهر تا هرمزگان) به طول هزار کیلومتر افتتاح شد تا گاز ایران را از ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز به هزار میلیون و بنزین را از ۵۶۰ میلیون به ۱۰۷ میلیون مترمکعب رسانده و عامل خودکفایی در گاز و نفت و گازوئیل ایران شود. اتکا به فروش نفت در بودجه سال گذشته ۹.۹ بوده که نشان می‌دهد برای نخستین بار این اتکا تک رقمی شد، ایران برای اولین بار وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا شد، دیپلماسی ایران در اقدامی بی سابقه اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی را شکست و انزوای بی سابقه‌ای برای آمریکا به وجود آورد، برای نخستین بار در جهان کشوری بدون جنگ و لشگرکشی از بند فصل هفت منشور سازمان ملل و تهدید صلح بین الملل خارج شد، کسری بودجه امسال و سال آینده تامین شده و دولت در اصلاح توافق خود و تامین نیازهای کشور همچنان در تکاپو است.

دولت مدعی کاستی‌های اقدامات خود نیست اما برای تطبیق صحیح و اصولی می‌توان ارقام و آمار آمده در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نزدیک به رییس جمهوری سابق را هم مرور کرد. نرخ ارز در آن مقطع با جهشی بزرگ رقم ۴۰۰۰ هزار تومان را تجربه کرد. تحریم‌ها تشدید شد، واردات به دلیل ‌محدودیت ارزی کاهش بسیار یافت، نقدینگی سرگردان موضوع  نرخ سود بانکی را به بحرانی بزرگ تبدیل کرد. در آن مقطع صندوق بین المللی پول ایران را دارای بالاترین نرخ تورم در سطح خاورمیانه و دومین نرخ بالای تورم را در سطح جهان دانست که زیمبابوه با نرخ تورم ۱۸۷٫۲ درصد، بالاترین نرخ تورم را در دنیا داشت.

بانک مرکزی رشد تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۱ را منفی ۵.۸ درصد اعلام کرد و از کاهش ۱۲.۴ درصدی صادرات و ۲۳.۵ درصدی واردات در این سال خبر داد. این آمار در حالی است که رییس جمهوری در مقایسه صادرات نفت دولت گذشته با دولت تدبیر و امید گفت: «صادرات نفتی در سال ۸۹، ۹۰ میلیارد دلار  و در سال ۹۰، ۱۱۹ میلیارد دلار بوده است؛ اما در این دولت در سال ۹۴ به خاطر فشاری که به ما وارد آمد، کل آن ۳۱ میلیارد دلار بوده است. در بدترین شرایط دولت قبل صادرات نفت ۶۸ میلیارد دلار در سال ۹۱ بوده و در بهترین شرایط دولت ما در سال ۹۶، ۶۵ میلیارد دلار بوده؛ یعنی بهترین سال ما از بدترین سال آن ها کمتر بوده است.»

تبعات تحریف تاریخ

سختی‌های اداره کشور برای دولت دوازدهم با شیوع بیماری کرونا بیشتر هم شد اما رییس جمهوری در سخنرانی امروز خود بار دیگر به سیاق تمام هفت سال گذشته از مردم ایران برای تمام دشواری‌های زندگی آن‌ها عذر خواست و طلب عفو کرد و بار دیگر یادآور شد که حضور مردم در صحنه تاکنون پشتیبان روزهای سخت کشور بوده است و برای تداوم و تثبیت این حضور همه مسوولان باید بیشتر توجه و تلاش خود را به کار گیرند. مردم سرمایه نظام هستند و روحانی در توصیف مقاومت آن‌ها گفت: «تحریم، کرونا، فشار رسانه ای و جنگ روانی و تهدیدهای نظامی چهار تهدید در چهار جبهه بود که در یک سال گذشته ما را تهدید می‌کرد اما ملت بزرگ ایران مقاوم ایستاد. ما بحمدالله از خطر بزرگ کرونا عبور کردیم اما هنوز راه درازی در پیش داریم.»

اگر تحریم و کرونا و حتی تهدید نظامی در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم تاثیرات منفی گذاشت، فشار رسانه‌ای وارد شده از سوی مخالفان داخلی دولت و معاندان خارجی نظام، روح و روان مردم را بسیار فرسود و بار مضاعفی بر دوش آن‌ها گذاشت. تطهیر آمریکا به بهای تضعیف دولت و تطهیر رژیم پهلوی به بهای تضعیف جمهوری اسلامی دو روی سکه خیانت به تاریخ و تحریف آن هستند که اولی در داخل و دومی در خارج پیگیری می‌شود. هر دو نیز نتیجه‌ای جز منحرف ساختن افکار عمومی و نابودی امید و اعتماد آن‌ها در پی ندارد که بزرگترین خیانت‌ها به مردم است. به همین دلیل است که رییس جمهوری از رسانه‌ها و صاحبان تریبون خواسته است به تاریخ و مردم خیانت نکنند و هر برهه‌ای از دولت کنونی را با برهه همسان آن در دولت‌های قبل مقایسه کنند.

 
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما