سبز شدن تیر چراغ برق در مسیر دوچرخه

کدخبر: 394076
اقتصادنیوز :‌باوجود پر سر و صدا شدن طرح ایجاد مسیر دوچرخه سواری، عیب و نقص‌های چشمگیری در این مسیر‌ها وجود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، چندی پیش شهرداری تهران تصمیم گرفت برای مقابله با آلودگی هوا مسیر‌هایی را برای دوچرخه فراهم و شهروندان را به استفاده از دوچرخه تشویق کند که چنین امری نیاز به در نظر گرفتن جزئیات دارد که در غیر این صورت به نتایج مطلوبی منجر نخواهد شد و وجود اشتباه در ایجاد خطوط دوچرخه سواری در مقابل ساختمان شهرداری تهران موضوعی است که به چشم می‌آید.

این روزهاکه مسئله بیماری کرونا و فاصله گذاری اجتماعی و ترافیک در ساعات پایانی روز بسیار پررنگ است، وجود مسیر‌های دوچرخه سواری کمک بسیار بزرگی برای متعادل سازی شرایط است. دوچرخه در عبور و مرور شهروندان و کاهش آلودگی هوا اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل هم شهرداری تهران، توسعه خطوط دوچرخه سواری را شروع کرد.

اینکه شهرداری خطوط دوچرخه سواری را در سطح شهر توسعه می‌دهد،  اهمیت دوچرخه سواری را می‌رساند، اما خطوطی که مبتنی بر قوانین شهرسازی و حمل و نقل باشند ارزشمند است. ایجاد مسیر‌های نصفه و نیمه شاید در ابتدا آغاز پیاده سازی این طرح را نشان دهد، اما در واقع با بی توجهی به قوانین و محدودیت‌های هر منطقه نقص کار را به رخ می‌کشد.

XaWK23c7byMM

این روز‌ها با نقص‌هایی در ایجاد مسیر‌های مخصوص دوچرخه مواجه می‌شویم که اهرم نظارت بر این امر را زیر سوال می‌برد. از کشیده شدن خطوط دوچرخه در سمت چپ خیابان که بر اساس قانون حتما باید در سمت راست خیابان ایجاد شود، کم شدن وسعت خیابان‌های پر تردد و قدیمی، تبدیل شدن مسیر‌های دوچرخه سواری به مسیر عبور موتور سیکلت‌ها و ایجاد خطر برای دوچرخه سواران و کوچک شدن حریم پیاده راه‌ها تا از بین رفتن مسیر نابینایان در پیاده راه.

حالا با یکی دیگر از مشکلات اجرای طرح خطوط دوچرخه مواجهیم، که درخیابان آزادی و در محدوده منطقه ۹ تهران، درست رو به روی شهرداری منطقه۹ وجود دارد. تیر‌های چراغ برق در مسیر دوچرخه سواری هستند و عملا مسیری برای دوچرخه نیست و گویا صرفا خطوطی نمادین به عنوان مسیر دوچرخه سواری است.

سید مصطفی موسوی لاری، شهردار منطقه ۹ تهران  گفت: «در خصوص وجود معارض برقی در مسیر دوچرخه در ضلع شمالی خیابان آزادی، مکاتبه و هماهنگی لازم با اداره برق در خصوص جابه‌جایی پایه روشنایی در مسبر دوچرخه انجام شده و پس از طی مراحل قانونی انجام خواهد شد».

فارغ از این قضیه که آیا مکاتبات وهماهنگی‌ها برای جابه‌جایی پایه‌های روشنایی در مسیر دوچرخه انجام شده و نتیجه مثبتی خواهد داشت یانه، قبل از اجرای طرح نیاز به نظارت کافی و لازم است تا با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر منطقه و وجود موانع و معارض در مسیر این خطوط ایجاد شود و نیاز به هزینه‌های هنگفت و مجدد برای اصلاح و جابه‌جایی معارض برقی نباشد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما