قدرت نمایی ترامپ در میان جمهوریخواهان

کدخبر: 396530
اقتصاد نیوز : تقریبا ۴ ماه پس از شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری که بازنده آن شد، وی روز یکشنبه توانست به یک پیروزی خیره‌کننده در درون حزب محافظه‌کاران برسد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، آخرین روز کنفرانس کمیته اقدام سیاسی محافظه‌کار، یک سخنران و مهمان ویژه داشت: دونالد ترامپ؛ رئیس‌جمهور سابق آمریکا که ۴ ماه پیش در انتخابات، رقابت را به جو بایدن، رقیب دموکرات خود واگذار کرد. اما حالا وی پس از ۴ ماه نشان داد همچنان مرد اول حزب قدیمی جمهوری‌خواه است و در درون این حزب کسی توان شکست وی را ندارد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ در اولین حضور عمومی خود پس از ترک دفتر کارش در کاخ‌سفید، هر جمهوری‌خواهی را که از استیضاح دوم وی حمایت کرد و خواستار برکناری‌اش بود، به اسم خواند تا نشان دهد وی کسی نیست که از این موضوع به سادگی بگذرد. آن هم زمانی که آمارها نشان می‌دهد، همچنان وی مرد اول این حزب است و نظرسنجی درون حزبی نشان داد که اکثر جمهوری‌خواهان، خواستار نامزدی ترامپ در سال ۲۰۲۴ هستند. در نظر سنجی درونی این کنفرانس ۶۸ درصد خواهان نامزدی ترامپ برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری شدند.

او در سخنرانی‌اش نیز به همین صراحت اشاره کرد که نامزد انتخابات خواهد شد.  در این راستا روز یکشنبه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در اولین حضور عمومی مهم خود از زمان ترک کاخ‌سفید، در کنفرانس ۲۰۲۱؛ موسوم به «کمیته اقدام سیاسی محافظه‌کار» در اورلاندو گفت که احتمالا دوباره برای ریاست جمهوری نامزد شود.

دونالد ترامپ عصر یکشنبه گفت: جو بایدن در انجام شماری از وظایفش به‌عنوان مدیر اجرایی که قوانین آمریکا را اعمال می‌کند، ناکام مانده است. همین به تنهایی باید دلیل کافی برای دموکرات‌ها باشد تا در انتخابات میاندوره متحمل ضررهای مخرب شوند و چهار سال دیگر هم کاخ‌سفید را از دست بدهند. رئیس‌جمهوری سابق آمریکا بار دیگر به تقلب انتخاباتی اشاره کرد. ترامپ گفت: «در واقع، همان‌طور که شما می‌دانید، آنها کاخ‌سفید را از دست دادند. چه کسی می‌داند، شاید من حتی تصمیم گرفتم که آنها را برای بار سوم شکست دهم.» دونالد ترامپ در بخش دیگری از سخنرانی خود در نشست سی‌پک (CPAC) با ادعای تقلب و سوءاستفاده در رای‌گیری پستی خواستار اصلاحات انتخاباتی شد و از دیوان‌عالی آمریکا بابت اینکه دل و جرات اینکه تصمیم درست اتخاذ کند، ندارد، انتقاد کرد. رئیس‌جمهوری سابق آمریکا تنها چند هفته پس از خروج از کاخ‌سفید یکشنبه دوباره در کانون توجه قرار گرفت. او در ابتدای صحبت‌هایش هم خطاب به جمعیت هیجان‌زده پرسید که آیا دلشان برای او تنگ شده است یا خیر و بعد به آنها گفت که «به مبارزه درست در کنار شما» ادامه خواهد داد. او سپس انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه او به فکر جدایی از حزب جمهوری‌خواه و تاسیس یک حزب جدید برای خودش است، رد کرد.

ترامپ با بیان اینکه «قرار نیست حزب جدیدی راه‌اندازی کنم» مدعی شد که این طرز تفکر مربوط به صاحبان بنگاه‌های اخبار جعلی است. در عوض، ترامپ پیش‌بینی کرد که جمهوری‌خواهان متحد شده و قدرتمندتر از همیشه شوند. ترامپ با تاکید دوباره گفت: «ما احزاب جدید راه‌اندازی نمی‌کنیم... ما حزب جمهوری‌خواه را داریم.»

رئیس پیشین کاخ‌سفید همچنین طیفی از پیشنهادهای انتخاباتی نظیر محدودسازی رای‌گیری غیابی و تعداد روزهایی که آمریکایی‌ها می‌توانند در رای‌گیری شرکت کنند، مطرح کرد. به‌نظر می‌رسد تاکید سراسری دموکرات‌ها برای ثبت رای‌دهندگان جدید، به‌ویژه رای‌دهندگان سیاه‌پوست و جوانان و امتناع ترامپ از درخواست از حامیان جمهوری‌خواهش برای رای دادن غیابی، از عواملی باشد که او با اختلاف هفت میلیون رای به جو بایدن باخت.

او در اورلاندوی فلوریدا تاکید کرد که روز انتخابات تنها باید یک روز باشد، نه اینکه چندین روز منتهی به روز انتخابات اصلی شود. ترامپ گفت: باید علت مشروعی برای اشخاص، به منظور استفاده از رای‌گیری غیابی وجود داشته باشد. ترامپ همچنین پیشنهاد حذف رای‌گیری پستی را مطرح کرد که از دیگر عوامل شکست او در نوامبر ۲۰۲۰ بود. او همچنین به الزام رای‌دهندگان برای نشان دادن اوراق هویتی در زمان رای‌دهی حضوری و هماهنگی امضا برای اشخاصی که از رای‌گیری غیابی استفاده می‌کنند، اشاره کرد.

سخنرانی ترامپ که با کمک استفن میلر، مشاور سابقش طراحی شده بود، در شرایطی انجام شد که حزب جمهوری‌خواه در تدارک تغییر قوانین انتخاباتی و اعمال محدودیت‌های جدید برای رای‌گیری، پس از از دست دادن سنا و کاخ‌سفید در انتخابات ۲۰۲۰ است. ترامپ همچنین گفت: جمهوری‌خواهان باید با لایحه حقوق رای‌دهی جدید که قوانین رای‌گیری را بازنگری می‌کند و ماده‌ای را تدارک می‌بیند که طبق آن کمیسیون‌های مستقل به جای قانون‌گذاران ایالتی مناطق کنگره را از نو طراحی می‌کنند، مبارزه کنند.» ترامپ تصریح کرد: «باید جلوی این هیولا را گرفت.» اولین سخنرانی مهم ترامپ از بیست ژانویه، پروتکل استاندارد برای روسای‌جمهوری پیشین را خدشه‌دار کرد و از شکاف‌های عمیق درون حزب جمهوری‌خواه حکایت داشت. سخنرانی ترامپ در سی‌پک در واقع بازگشت به عرصه سیاسی بود. ترامپ گرچه از برخی جمهوری‌خواهان حامی استیضاح او بابت تحریک شورش علیه کنگره انتقاد کرد، اما گفت ایده تشکیل یک حزب جدید آرای ما را چند دسته می‌کند. ترامپ در سنت‌شکنی دیگری، از مدیریت پاندمی کرونا و مهاجرت به دست جو بایدن انتقاد کرد. او گفت: «جو بایدن فاجعه‌بارترین ماه اول هر رئیس‌جمهوری در تاریخ معاصر را داشته است.» ترامپ افزود: «می دانستیم که دولت بایدن بد خواهد بود ولی نمی‌دانستیم که این‌قدر افراطی خواهد بود. او بدترین رئیس‌جمهوری آمریکا تا به امروز است.»

وی با انتقاد از سیاست‌های جو بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا گفت: «او کشور ما را از «اول آمریکا» به «آخر آمریکا» تبدیل کرده است، دولت کنونی با بازگشایی مرزهای کشور به روی مهاجران، به ارزش‌های اساسی ما خیانت می‌کند. بایدن از آموزش به فرزندان مهاجران حمایت می‌کند، اما آموزش فرزندان آمریکا را نادیده می‌گیرد.»

ترامپ همچنین از جمهوری‌خواهان خواست علیه بایدن متحد شوند. او آینده این حزب را در گرو دفاع از منافع اقتصادی آمریکا و ارزش‌های سنتی توصیف کرد. او به ویژه از جنون جناح چپ و حملات سمی آنلاین انتقاد کرد. درحالی‌که او از آنچه فرآیند انتخاباتی فاسد توصیف می‌کرد، انتقاد داشت، برخی از هواداران سی‌پک فریاد «تو بردی! تو بردی!» سر دادند. ترامپ هم در پاسخ گفت: «ما بردیم.» ترامپ در ادامه صحبت‌هایش به لیست بلندبالایی از جمهوری‌خواهانی اشاره کرد که به پیروزی بایدن اذعان داشتند یا حامی استیضاح او بودند و آنها را «جمهوری‌خواه اسمی» نامید. او گفت: «چنانچه جمهوری‌خواهان متحد نمانند، این جمهوری‌خواهان اسمی که ما را احاطه کرده‌اند، حزب جمهوری‌خواه و کارگران آمریکایی و خود کشورمان را نابود خواهند کرد.» با اینکه ترامپ به وجود منتقدان جمهوری‌خواه خود اذعان داشت، تاکید کرد که حزب جمهوری‌خواه عمدتا در یک کفه قرار دارد. او گفت: «حزب جمهوری‌خواه متحد است. اختلاف تنها میان تعدادی از جمهوری‌خواهان مستقر در واشنگتن دی.سی و دیگر جمهوری‌خواهان سراسر این کشور است. تلاشی فعال برای انتخاب رهبران جمهوری‌خواه باهوش، سخت و قدرتمند خواهم داشت.»

ترامپ در سخنرانی خود تولید واکسن کرونا را از افتخارات خودش ذکر کرد و گفت بر اثر فشار او بوده که سازمان غذا و داروی آمریکا آن را به این سرعت تصویب کرد. او درباره توافق با ایران نیز گفت: «اگر من برنده انتخابات بودم طی یک هفته با ایران به توافق می‌رسیدم.» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در خاتمه صحبت‌هایش از حضار خواست از کمیته اقدام سیاسی او حمایت به عمل آورند. او وعده داد که این کار به جمهوری‌خواهان برای پس گرفتن کاخ‌سفید کمک کند و آشکارا اشاره کرد که ممکن است او این تلاش را رهبری کند.

ترامپ محبوب جمهوری‌خواهان     

تقریبا ۴ ماه پس از شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری که بازنده آن شد، وی روز یکشنبه توانست به یک پیروزی خیره‌کننده در درون حزب محافظه‌کاران برسد و در نظرسنجی‌های درونی خود را مرد اول این حزب برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ نشان دهد. ترامپ در عین تعجب توانست در نظرسنجی افراد حاضر در حزب، رای ۶۸ درصدی به‌دست آورد. در یک نظرسنجی دیگر هم ۹۵ درصد گفتند که حزب جمهوری‌خواه باید پیرو و پیش‌برنده سیاست‌ها و برنامه کاری دونالد ترامپ باشد. تنها سه درصد گفتند که حزب جمهوری‌خواه باید تغییر مسیر دهد و دو درصد هم اطمینانی نداشتند.

در روز یکشنبه نام ترامپ بارها برده شد و هر بار نیز برای او دست زدند. نظرسنجی غیررسمی سی‌پک همچنین از شرکت‌کنندگان سوال کرد که اگر ترامپ نامزد انتخابات نشود آنها به چه گزینه‌ای رای خواهند داد. نتایج نشان داد که دی‌سانتیس با کسب ۴۳ درصد حمایت و با اختلاف توانست پیشتاز باشد. در این رقابت فرضی، کریستی نوئم با کسب ۱۱ درصد بعد از فرماندار فلوریدا قرار گرفت و پس از آن دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد دونالد ترامپ با کسب ۸ درصد جای گرفت و مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین ایالات‌متحده و سناتور تد کروز هر دو به ۷ درصد حمایت رسیدند.

جیم مک‌لاولین که نتایج این نظرسنجی را در سی‌پک اعلام کرد، گفت: «بنابراین بار دیگر شما مشاهده کردید که برای همگان در اینجا چقدر اهمیت دارد که اساس و پایه این جنبش محافظه‌کار و اساس حزب جمهوری‌خواه، یا رئیس‌جمهور ترامپ است یا یک نامزد ترامپ.»

این نظرسنجی با ثبت ۹۷ درصد تایید عملکرد ترامپ، به‌ویژه ۸۷ درصد که قویا او را تایید کردند، به پایان رسید. مک‌لاولین پیش از سخنرانی ترامپ نتایج این نظرسنجی را در نشست اعلام کرد.

تیتر یک
  • اصلاح فنی در بازار طلا؛ نوسان در ارزهای دیجیتالی؛

    اقتصادنیوز:خانه نشینی در دوران پاندمی مردم را به سمت سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال جلب کرد و با نزدیک شدن به نقطه…

از دست ندهید
بلیط هواپیما