نشانه های غنی‌سازی اورانیوم در کره شمالی

کدخبر: 396691
اقتصاد نیوز : گروسی در مورد فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در کره شمالی گفت: هیچ نشانه‌ای از تولید در تأسیسات اصلی یونگبیون وجود ندارد، گرچه او به نشانه‌هایی از فعالیت در سایت هسته‌ای دیگر در کانگسون در حومه پیونگ‌یانگ اشاره کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، در جلسه روز دوشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس با اشاره به نشانه‌های موجود در مجتمع یونگبیون واقع در شمال پیونگ‌یانگ، ادامه برنامه هسته‌ای کره شمالی را "بسیار تأسف‌بار" خواند.

یونهاپ گزارش داد، گروسی در مورد فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در کره شمالی، گفت هیچ نشانه‌ای از تولید در تأسیسات اصلی یونگبیون وجود ندارد، گرچه او به نشانه‌هایی از فعالیت در سایت هسته‌ای دیگر در کانگسون در حومه پیونگ‌یانگ اشاره کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: اخیرا نشانه‌هایی از عملکرد نیروگاه بخار وجود دارد که به آزمایشگاه رادیوشیمیایی مرتبط است. فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی همچنان مایه نگرانی است. ادامه برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ نقض قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت و عمیقا مایه تاسف است.

اظهارات او باعث گمانه‌زنی درباره فعالیت‌های کره شمالی در ارتباط با تولید مواد شکاف‌پذیر شده است زیرا این آزمایشگاه به عنوان مرکز بازفرآوری کلیدی برای تولید پلوتونیوم شناخته می‌شود. برای ساخت یک بمب هسته‌ای، حدود ۶ کیلوگرم پلوتونیوم نیاز است.

به‌رغم نشانه‌هایی در این آزمایشگاه، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ نشانه‌ای از عملیات در راکتور هسته‌ای ۵ مگاواتی مجتمع یونگبیون و تولید اورانیوم غنی‌شده در مرکز غنی‌سازی سانتریفیوژ آنجا گزارش نکرده است.

گروسی با تأکید بر تلاش‌های آژانس برای تشدید آمادگی به منظور ایفای نقشی اساسی در تأیید برنامه هسته‌ای کره شمالی، از پیونگ‌یانگ خواست تا به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در مورد برنامه‌های تسلیحات کشتار جمعی خود پایبند باشد.

او با اشاره به پیمان عدم اشاعه هسته‌ای گفت: من از کره شمالی می‌خواهم که کاملاً به تعهدات خود در قالب قطعنامه‌های شورای امنیت عمل کند و در اجرای کامل و موثر توافق پادمان ان‌پی‌تی خود با آژانس همکاری سریعی داشته باشد و همه مسائل برجسته را حل و فصل کند.

تیتر یک
  • پیام و پیامدهای خرابکاری در نطنز به روایت اکونومیست؛

    اقتصادنیوز: با آغاز دور دوم مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام در وین، به فاصله تنها چند روز پس از اقدام خرابکارانه در…

از دست ندهید
بلیط هواپیما