هشدار روسیه به شورای حکام/ قطعنامه تروئیکا احمقانه است

کدخبر: 396836
اقتصاد نیوز : دیپلمات روس به شورای حکام هشدار داد که هرگونه اقدام عجولانه به ویژه تن دادن به قطعنامه ضد ایرانی تروئیکای اروپایی، احیای برجام را به مخاطره خواهد انداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین، در یک رشته پیام توئیتری، به پافشاری تروئیکای اروپایی برای صدور قطعنامه انتقادی علیه ایران، واکنش نشان داد و این اقدام را احمقانه توصیف کرد.

وی در این باره نوشت: اعضای شورای حکام آژانس در نشستی که در جریان است با چالشی بزرگ مواجه هستند. آنها این فرصت را دارند که به طور واقعی در تحکیم رژیم منع اشاعه هسته‌ای و احیای برجام دخیل باشند. در عین حال، این گزینه را هم دارند که با تجربه‌های به شدت مخاطره‌آمیز سیاسی مخالفت نکنند. حق انتخاب با شورای حکام است.

این دیپلمات روس در ادامه افزود: حال همکاران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که مجبورند طی این جلسه درباره نحوه پاسخگویی به (مسئله هسته‌ای) ایران تصمیم‌گیری کنند؛ درک می‌کنم. اما پیشنهاد روسیه این است که چنانچه آمادگی درگیر شدن در یک بحران بین‌المللی احتمالی را ندارید؛ بهتر است از انجام اقدامات عجولانه پرهیز کنید. بیایید به دیپلماسی فرصتی بدهیم.

اولیانوف در ادامه افزود: وقتی از «تجربه‌های سیاسی به شدت خطرناک» حرف می‌زنم؛ منظورم پذیرش یک قطعنامه احمقانه است که می‌تواند به تضعیف چشم اندازهای موجود برای احیای برجام منجر شود آن هم درست وقتی که این اقدام (احیای توافق) بسیار محتمل شده است.

هشدار اولیانوف در حالی است که ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه خطاب به پارلمان این کشور، مدعی شده که تروئیکای اروپایی عزم خود را برای صدور قطعنامه انتقادی علیه ایران جزم کرده است.

این در حالی است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه در گفتگو با امانوئل ماکرون همتای فرانسوی، با تاکید بر اینکه از دست رفتن فرصت‌ها برای حفظ و احیای برجام می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند، افزود: کاهش مرحله‌ای تعهدات از سوی ایران به دلیل خروج آمریکا از برجام و ناتوانی سه کشور اروپایی از عمل به تعهدات برجامی بوده که پس از تحقق تعهدات طرف‌های مقابل، فوراً قابل بازگشت است.

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز پیش از آغاز جلسه شورای حکام، هشدار داد: حرکت غلط اروپایی‌ها در شورای حکام شرایط را به هم خواهد ریخت و ایران در مواجهه با آن راهکارهایی دارد.

تیتر یک
  • رکوردهای بازار سهام در هفته گذشته؛

    در هفته اخیر علاوه بر ریزش شاخص بورس، بازار با افزایش خروج پول حقیقی و رشد مازاد عرضه روبه‌رو بود.

از دست ندهید
بلیط هواپیما