واکنش واعظی به قطعنامه ضدایرانی شورای حکام

کدخبر: 396875
اقتصاد نیوز : رئیس دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با مذاکره رئیس‌جمهور با رئیس‌جمهور فرانسه، گفت: در این گفتگو موضوعات مختلفی از جمله برجام مورد بحث قرار گرفت. نکته‌ای که مطرح بود، این بود که موضع روشن ما برداشت تحریم‌ها است.

به گزارش اقتصادنیوز، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با جلسه امروز جهانگیری و ارتباط با شورای حکام اظهار داشت: این جلسه راجع به آن موضوع نیست.

واعظی در رابطه با اینکه براساس قطعنامه شورای حکام و واکنش ایران به آژانس چطور خواهد بود، عنوان کرد: این قطعنامه‌ای که در این چند روز گذشته اصلاحات زیادی روی آن انجام شده است و بندهای آن برداشته شده و نرم شده است، از نظر ما غیر سازنده و غیر دوستانه تلقی می‌شود و هم روی مذاکرات ما در برجام و هم روی نوع نگاه ما به آژانس اثر منفی می‌گذارد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛

*{ در رابطه با مذاکره رئیس‌جمهور با رئیس‌جمهور فرانسه}: در این گفتگو موضوعات مختلفی از جمله برجام مورد بحث قرار گرفت. نکته‌ای که مطرح بود، این بود که موضع روشن ما برداشت تحریم‌ها است. هم کشورهای اروپایی و هم آمریکا باید اقدام روشن عملیاتی بردارند. مقداری اختلاف نظر وجود داشت و قرار شد ما و آنها روی ایده‌های مطرح شده بیشتر کار کنیم.

*{ درباره پیشنهاد سال گذشته مکرون رییس جمهور فرانسه }: شرایط ما و برجام با آن زمان کاملاً فرق کرده است. آن زمان فرض ما بر این بود که دولت آمریکا یعنی ترامپ به هیچ وجه نمی‌خواهد به برجام برگردد. بنابراین در آن زمان پیشنهاد ما این بود که اروپایی‌ها باید با یک پیشنهاد جدیدی جبران کنند اما الان نوع مذاکرات متفاوت شده است.

*{ در پاسخ به سوال دیگری درباره بررسی لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و این که به سال آینده محول شده}: من اطلاع دقیقی از اینکه به سال آینده افتاده ندارم و بیانیه مجلس را هم در این زمینه دیدم. به هر حال مجلس زیاد با موضوعات مختلف مخالفت می‌کند.

 * گزارش‌هایی که دوستان ما از جلسات مجمع تشخیص و کمیته‌های مختلف آن دادند گزارش‌های خوبی است که جلسات سازنده بوده و مشخصا سوالاتی را مطرح کنند و پاسخ بگیرند. ما این نوع جلسات کارشناسی که در مجمع در یک ماه گذشته انجام شده این‌ها را خوب تلقی می‌کنیم و امیدوار هستیم تعامل بین دولت و مجمع ادامه پیدا کند تا به نتیجه‌ای برسد که مردم از آن منتفع شوند.

*{در پاسخ به سوال دیگر درباره طلب ایران از عراق و کره جنوبی و امارات و ژاپن و اینکه آقای ظریف گفته اند که صحبت ها با کره جنوبی نهایی شده است}: کشورهایی که اشاره شد. پول در آن کشورها مال است و اینطور نیست که آمریکا یا کشور اروپایی بخواهد پولی به ما بدهد. دولت قبلی آمریکا با رفتارهای غلط خود، با زور و قلدری آنها را تهدید کرده که پول ما را مسدود کنند.

* دولت جدید آمریکا می گوید که روش های دولت قبلی را قبول ندارد از طرف دیگر دولت‌هایی مانند کره، عراق و ژاپن می گویند که این پول متعلق به شماست و ما آمادگی داریم به شما برگردانیم بنابراین این که دیگر کارخیلی سختی نیست. اگر دولت جدید آمریکا اعتقادش بر این است که روش‌های دولت قبلی درست است که البته تا الان هم گفته که اینها را قبول ندارد اما نمی‌شود بگوید هم قبول نداریم و هم در عمل رفتارهای دولت قبلی را ادامه دهد. بنابراین صحبت دکتر ظریف درست است که این پول متعلق به ایران است و با آنها مذاکره می‌کنیم و به آنها هم گفتیم که اگر از طریق مذاکره حل نشود از طریق حقوقی این کار دنبال خواهد شد.

*{ در پاسخ به سوال دیگر درباره اینکه چرا معیشت مردم به قیمت ارز گره خورده است}: من نوار صحبتم وجود دارد و صحبت من در جایی دربسته نبوده است . از این که تمام بخش خصوصی اصفهان هم آنجا بودند. من در ارتباط با موضوع دیگری صحبت می‌کردیم بحث این بود که به ما می‌گفتند که شما ارزی که صادر می‌کنیم را اجازه دهید خودمان برای آن تصمیم بگیریم. من استدلال کردم در شرایطی که ما تحت تحریم های بسیار ظالمانه و فشار حداکثری هستیم و فروش نفت ما کاهش یافته است اولویت اول کشور این است که بتوانیم دو کار مهم انجام دهیم. یکی آنچه که کالای اساسی و سفره مردم نیاز است آن را باید بتوانیم وارد کنیم و دوم تامین مواد اولیه برای کارخانجات است که چرخ آن بچرخد و کارگران ما آنجا مشغول باشند.

* اما وقتی که خودمان نفت صادر نمی‌کنیم یا کم صادر می‌کنیم چاره‌ای نداریم با ارز صادراتی نیازهای کشور را وارد کنیم. بنابراین ما این کار را کردیم. من در جایی گفته بودم حتی زمانی که ارز به 25 تا ۲۷ هزار تومان رسید که قاعدتاً ارز برای دولت ارز گرانی است ولی به هر حال ما برای اینکه این ارز را بتوانیم بگیریم و کالاها را هم برای تولیدکنندگان و هم برای تامین کالای اساسی این کار را انجام دادیم. یعنی اینکه توانستیم تمام این ارز را در ۳ سال گذشته یعنی ارز صادراتی را صرف کالای وارداتی و یا مواد اولیه کنیم و این را بانک مرکزی ما در سامانه نیما ثبت کرده اما شیطنتی کردند و آگاهانه هم بود، نوار صحبت من و نوشته‌ها وجود دارد بخوانید مگر این که آدم خودش یک مریضی داشته باشد که بخواهد عوض کند.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا وارز تهران

    اقتصادنیوز: جبهه خریداران بازار سکه امامی، روز چهارشنبه توانستند سد ۱۰ میلیون تومانی را بشکنند و قیمت این فلز گران بها…

از دست ندهید
بلیط هواپیما