رسانه روسی:

آمریکا از لج روسیه و چین باید با ایران سازش کند!

کدخبر: 397777
اقتصادنیوز : یک رسانه روسی نوشت: اگر سیاستمداران امریکایی می خواهند، دامنه امکانات بلند مدت خود را برای افزایش تاثیر دیپلماسی بدون نیاز به اقدامات نظامی توسعه دهند، باید به فکر ازسرگیری توافق هسته ای باشند. این مرحله، آغاز مرحله جدید در روابط دوکشور محسوب خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، وبگاه تحلیلی رگنیوم روسیه در یادداشتی با عنوان«امریکا از لج روسیه و چین باید با ایران سازش کند» به بازگشت واشنگتنن به برجام اشاره کرده و معتقد است که روابط میان واشنگتن و تهران می تواند از یک قدرت قالب در منطقه آسیا جلوگیری کند. در ادامه می خوانیم:

در حالی که دولت جو بایدن از تمایلش برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران سخن گفته، این امکان فراهم شده تا با شیوه های دیپلماتیک، مسائل مرتبط با این بخش ناآرام جهان حل و فصل شوند. حتی، اگر بعد از اقدامات اخیر در سوریه، این نیت امریکا با تهدید مواجه شده باشد نیز در هر صورت، بسیار مهم است تا این مفسده‌جویی‌ها بیش از این، ادامه پیدا نکنند، زیرا این اقدامات، مغایر با منافع بلند مدت واشنگتن و تهران هستند.
برای بسیاری از افراد در امریکا کاملا، مشهود است که باید از شیوه های دیپلماتیک در برابر ایران استفاده شود. چنین توسعه رویدادهایی، امکان حاصل شدن پیشرفت در برخی از رویکردها - از خروج از جنگ های نیابتی گوناگون گرفته تا عادی سازی تجارت در خلیج فارس - را به همراه خواهد داشت. به موازات سودهای مستقیم از ازسرگیری توافق هسته ای، باید به امکانات ژئو سیاسی بلند مدت نیز توجه داشت که در صورت عادی سازی روابط با ایران، فراهم خواهد شد.

ایران در سایه موقعیت ژئوپلتیک خود، از قوه عظیمی در چارچوب سیاست مشترک یورو آسیایی برخوردار است. بیش از 80 میلیون نفر در یک فلات محافظت‌شده زندگی می‌کنند که مستقیما، قطب انرژی دریای خزر را به خلیج فارس متصل می کند که از آنجا، دسترسی به دریای آزاد وجود دارد. این منطقه در برابر حملات کشورهای خارجی در امان می باشد. ایران همچنین، در حال حاضر، در حال تجربه رونق جمعیتی در قشر جوان است که تاثیر فوق العاده مثبتی بر اقتصاد این کشور دارد. ایران از درجه بالای شهر نشینی برخوردار است و سطح تحصیلات میان شهروندانش به صورت پیوسته‌ای، رو به افزایش است.

حتی اگر در بهترین حالت، ایران به قدرت جهانی آینده در ابعاد چین، روسیه و یا هند نیز تبدیل نشود، اما این کشور عملا، از موقعیت مهمی میان این کشورها برخوردار خواهد بود. از آنجا که گزافه گویی های سیاستمداران در امریکا به وضوح، به سوی رقابت میان قدرت‌های بزرگ در حال حرکت است، می‌بایست در نظر داشت که ایران به شرط عادی سازی روابط با آن و توسعه آزاد اقتصادی‌اش، می‌تواند، به یک تکیه‌گاه حیاتی برای ممانعت از تسلط یک اتحاد در قاره یورو آسیا در آینده تبدیل شود.  این نتیجه فقط در شرایطی حاصل خواهد شد که ایران در موقعیت امنیتی کاملی قرار داشته باشد تا به اتکا بر کشورهای قدرتمندتر برای حفظ امنیتش در برابر حملات کشورهای خارجی و یا بلوکه اقتصادی نیازی نداشته باشد.

اگر سیاستمداران امریکایی می خواهند، دامنه امکانات بلند مدت خود را برای افزایش تاثیر دیپلماسی بدون نیاز به اقدامات نظامی توسعه دهند، باید به فکر ازسرگیری توافق هسته ای باشند.  این مرحله، آغاز مرحله نخست و جدید در روابط واشنگتن و تهران محسوب خواهد شد. در این میان، ایران نقشی را ایفا خواهد کرد که به هدف دیرینه ژئواستراتژیست‌های امریکایی کمک خواهد کرد:ممانعت از تسلط یک قدرت بزرگ و یا شبکه‌ای از اتحادها بر قاره یورو آسیا.
احتمال دارد، دستیابی به پیشرفت در این رویکرد با مشکلات کثیری همراه باشد و بسیاری از مشکلات دیگر نیز به حل و فصل نیاز پیدا کنند. اما، برای آن دست از کسانی که نظر منفی در قبال مداخله نظامی دارند و به دنبال رویکردهای جدید در دیپلماسی می باشند، شاید ارزش داشته باشد که وقت خود را صرف عادی سازی روابط میان ایران و امریکا کنند. پایان خصومت های فعلی به نفع تعامل دیپلماتیکی – تنها راه دستیابی به این هدف می باشد.

تیتر یک
  • رشد مثبت علی‌رغم افزایش نرخ تورم و بیکاری

    اقتصادنیوز؛ صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید چشم‌انداز اقتصادی، پیش‌بینی کرد که اقتصاد ایران در سال پیش رو علی‌رغم…

از دست ندهید
بلیط هواپیما