هشدار ؛کرونا گرفته ها ممکن است دوباره کرونای انگلیسی بگیرند

کدخبر: 398631
اقتصادنیوز :‌رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مردم از تناقض گویی ها در خصوص کرونا سردرگم شده اند،گفت: نگران سویه های جدید کرونا در کشور هستیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس علیرضا زالی،رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جمع صمیمی با خبرنگاران،  اظهار کرد: شما خبرنگاران در انعکاس ایثارگری های مدافعان سلامت به خوبی از عهده این کار بر آمده آید . ورود جسورانه خبرنگاران در بچمباحث مختلف کرونا بسیار درخشان بوده است .

وی ادامه داد:بسیاری از درخواست و مطالبات ما از حنجره جسورانه خبرنگاران در آمده است و شما نقش موثری در ارتقای سطح سواد سلامت داشته آید. 

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر رسیدگی و توجه بیشتر به گروه های آسیب پذیر در دوران شیوع کرونا، افزود: وقتی یک اپیدمی مزمن شود باعث خستگی مردم و کاهش تاب آوری مردم خواهد شد. مجموعه حمایت های اعمالی در زمینه کسب و کارهای خرد باید انجام شود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه نارضایتی، نافرمانی را ایجاد می کند و ممکن است که منجر به کاهش رعایت دستورالعمل ها شود،ابراز داشت:  بررسی ها نشان می دهد که برخی از افراد توان خریدن ماسک را ندارند. 

زالی بیان کرد: مکانیسم های یارانه ای مطلوب برای این چنین افرادی فراهم نشده است. 

وی با اشاره به نقش مهم اعتماد و اطمینان مردم به مسئوولان در پیشبرد راهکارهای کنترل کرونا،ابراز داشت:اگر سرمایه اجتماعی تامین نشود در این کار مقابله ای موفق نخواهیم بود. 

وی با اشاره به تجارب موفق کشورهای مختلف در مبارزه با کرونا، افزود: در کشورهایی مانند ویتنام و سنگاپور سرمایه های اجتماعی زیادی در این کشورها انباشته بوده و این موضوع باعث رعایت دقیق دستورالعمل ها و موفقیت در کنترل مسایل مختلف و اپیدمی می شود.سطح بالای تناقض در گفتار ها باعث عدم موفقیت طرح ها می شود.

زالی بیان کرد:ما باید مشخص کنیم که نظر چه شخص یا نهادی برای انجام یا لغو سفرهای نوروزی مهم و اجرایی است .

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: در کشورهای مختلف مردم خسته شده و نسبت به عدم رعایت دستورالعمل ها اعتراضات گسترده ای را انجام داده اند . مردم  با توجه به شرایط کرونا خسته و فرسوده شده اند و باید تناقض در کلام ها از بین ببریم تا مردم دچار سردرگمی نشوند.

وی  اضافه کرد: مردم به دلیل حجم بالای تناقض ها دچار خستگی و سردرگمی شده اند. 

زالی بیان کرد: این احتمال وجود دارد که تکرار اعلام عدد مرگ و میر باعث از بین رفتن ترس ناشی از این بیماری شود. 

زالی گفت:برخی از موارد فوتی در تهران مربوط به شهرستان ها هستند به طوریکه  بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از فوتی ها می تواند از مردم ساکن شهرستان ها باشند . خبرنگاران  که در حوزه کرونا کارهای میدانی  انجام داده و مرتب در  محیط بیمارستان ها هستند.در معرض خطر خواهند بود.

زالی با اشاره به اهمیت پرهیز از مسافرت و نقش مثبت آن در جلوگیری از شیوع کرونا،گفت: اگر مردم در ایام تعطیلات نوروز به مسافرت بروند در هفته سوم به تهران برگشته و در زمان بازگشایی ها و انجام کارهای اقتصادی ما مجبور هستیم که دوباره محدودیت ها اعمال شود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بیان داشت: افرادی که ویروس نوع قبلی را گرفته اند این احتمال وجود دارد که دوباره به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی مبتلا شوند؛چراکه ما با ویروس تهاجمی تر روبه رو هستیم به طوری که افراد از التهاب بیماری تا زمان فوت آنها تنها سه روز بیشتر نمی گذرد. 

وی ادامه داد: افزایش جواب مثبت است های  pcr نشان دهنده چرخش ویروس کرونا در کشور است.  ما نگران سفرهای نوروزی هستیم . 

زالی تاکید کرد:بعد از گذشت یک سال ازبیماری کرونا من نگران بروز سویه های جدید و مقاوم ویروس کرونا در کشور هستیم. 

زالی گفت: من با نظر کارشناسی وزیر بهداشت در زمینه قطع سفرهای نوروزی موافق هستم؛چراکه این احتمال وجود دارد که  کشور در کمین سویه های جدید درون زای ناشی از ویروس کرونا  در کشور باشد.

 

تیتر یک
  • پیش بینی بازار سهام امروز

    روز گذشته شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس رشد کردند. علاوه بر این معاملات روز گذشته حاوی ۳ نکته مهم برای سهام داران در…

از دست ندهید
بلیط هواپیما