نخستین نشست تل‌آویو-واشنگتن درباره ایران برگزار شد

کدخبر: 398831
اقتصاد نیوز : نخستین نشست مشورتی میان مقام‌های شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی و شورای امنیت ملی آمریکا برای رایزنی درباره مسائل مختلف از جمله هماهنگی سیاست‌ها در خصوص ایران برگزار شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، مقام‌های ارشد تیم امنیت داخلی رژیم صهیونیستی و آمریکا نخستین جلسه مشورتی برای هماهنگ‌سازی سیاست‌ها در خصوص ایران و مسائل منطقه‌ای را برگزار کردند.

روزنامه نیویورک‌تایمز برگزاری این جلسه را در راستای تلاش دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا برای جلوگیری از مخالفت‌های احتمالی تل‌آویو با بازگشت واشنگتن به برجام تعبیر کرده است.

هدایت نخستین جلسه «کارگروه مشورت‌های راهبردی آمریکا-اسرائیل» را «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا و «مئیر بن شابات»، مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی بر عهده داشته‌اند.

طبق نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز سالیوان قبل از این جلسه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد دو مکالمه طولانی با همتای صهیونیست خود داشته است.

«امیلی هورن»، سخنگوی تیم امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت «دو طرف به تبادل‌نظر در خصوص مسائل مورد علاقه و نگرانی دو طرف در منطقه از جمله ایران پرداخته و عزم مشترک برای مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای پیش روی منطقه را ابراز کردند.»

این گفت‌وگو یک روز بعد از آن برگزار شد که «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در نخستین جلسه استماع خود در کنگره در این مقام گفت دولت «جو بایدن» خود را به مشورت با اسرائیل و دیگر متحدان منطقه‌ای در خصوص توافق هسته‌ای برجام متعهد می‌داند.

آنتونی بلینکن در این جلسه که چهارشنبه شب در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد گفت: «با توجه به اینکه این موضوع روی آنها اثرگذار است لازم است در ابتدای کار و نه در آخر آن با آنها تعامل کنیم.»

«کارگروه مشورت‌های راهبردی آمریکا-اسرائیل» برای نخستین بار در دوره اول ریاست‌جمهوری «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا با هدف هماهنگ‌سازی سیاست‌ها میان تل‌آیو-واشنگتن علیه ایران تشکیل شده بود، اما اما در دور دوم ریاست‌جمهوری او به تریبونی برای ابراز اختلافات بر سر توافق هسته‌ای برجام تبدیل شد.

در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، نمایندگان آمریکا و رژیم صهیونیستی در جلسات این کارگروه درباره خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و هماهنگ‌سازی سیاست‌ها در خصوص کارزار «فشار حداکثری» به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

رسانه‌های آمریکا ماه گذشته از توافق رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا برای احیای مجدد این کارگروه و برگزاری نشست‌هایی میان دو طرف در خصوص مسائل مختلف از جمله ایران در چارچوب کارگروه مذکور خبر دادند.

رسانه‌های آمریکایی مدعی هستند «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدگاه‌های متفاوتی درباره توافق هسته‌ای ایران دارند اما راه‌اندازی مجدد این کارگروه نشانه‌ای است مبنی بر اینکه دو طرف قصد دارند به جای جدال سیاسی، رایزنی‌های جدی و حرفه‌ای را محور کارشان قرار دهند. 

ریاست این کارگره را مشاوران امنیت داخلی دو طرف یعنی «جیک سالیوان» از طرف آمریکا و «مئیر بن‌شابات» از طرف رژیم صهیونیستی به عهده دارند. مقام‌های ارشد نهادهای امنیتی، دیپلماتیک و اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل اعضای این کارگروه را تشکیل خواهند داد.

رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است که با حمایت کشورهای غربی از پیوستن به معاهده‌های بین‌المللی برای تحت نظر قرار گرفتن برنامه تسلیحات هسته‌ای این رژیم خودداری کرده است. 

کشورهای غربی به رهبری آمریکا در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. 

علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما