خبر مشاور امنیت ملی بایدن از جریان دیپلماسی غیرمستقیم با ایران

کدخبر: 399004
جیک سالیوان گفت: دیپلماسی با ایران که البته هنوز مستقیم نیست، از طریق اروپایی‌ها و دیگران وجود دارد که ما را در تشریح موضع خود نسبت به تطابق رویکرد «عمل در برابر عمل» قادر می‌سازد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که دیپلماسی با ایران به طور غیر مستقیم از طریق اروپا و دیگران وجود دارد و موضع خود را در قبال «عمل در برابر عمل » تشریح می‌کنیم.

جیک سالیوان روز جمعه در نشست خبری پس از نشست چهارجانبه جو بایدن رییس جمهوری آمریا با سران کشورهای هند، استرالیا و ژاپن این مطلب را در پاسخ به پرسشی  درباره ایران مطرح کرد.

وی افزود: دیپلماسی با ایران که البته هنوز مستقیم نیست، از طریق اروپایی‌ها و دیگران وجود دارد که ما را در تشریح موضع خود نسبت به تطابق رویکرد «عمل در برابر عمل» قادر می‌سازد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: ما منتظر شنیدن از طرف ایرانی‌ها هستیم که چگونه می‌خواهند اقدام کنند. از نظر ما، این کار آسانی نخواهد بود اما باور داریم که اکنون در یک فرایند دیپلماتیک قرار داریم که می‌توانیم هدف خود را در نهایت امنیت پیش ببریم که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از طریق دیپلماسی است.

سالیوان در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر مایک پمپئو درباره حملات اخیر در عراق که گفت رویکرد بایدن باعث تضعیف آمریکا شده است، گفت: اگر به الگوی حملاتی که در طی سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ علیه پرسنل و تاسیسات آمریکایی صورت گرفت، نگاه کنید که چند بار مرتکب شده‌اند و چه نوع خسارتی را وارد کرده‌اند، من مطمئن نیستم که وزیر سابق در موقعیتی قرار داشته باشد که به ما درباره چگونگی پاسخ دادن، توصیه‌ای کند.

وی اظهار کرد: ایالات متحده حق محافظت از پرسنل و امکانات خود را برای خود محفوظ می دارد، ما این کار را در یک زمان و مکان به انتخاب خود انجام خواهیم داد و هر اقدام لازمی را برای جلوگیری از حملات بیشتر و تحمیل هزینه به کسانی که به ما حمله می کنند، انجام خواهیم داد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: اما من قصد ندارم مشت خودمان را برای هر عمل خاصی که ممکن است در طول روزها یا هفته‌های پیش رو انجام دهیم، باز کنم.

سالیوان درباره نشست سران گروه موسوم به کواد هم گفت: این نخستین نشست چندجانبه سران کشورها به میزبانی بایدن بود که در آن درباره آزادی حمل و نقل تجاری در دریای چین جنوبی، مساله هسته‌ای کره شمالی و کودتای میانمار بحث شد.

وی افزود: همچنین درباره رقابت بین اقتدارگرایی و دموکراسی صحبت شد. این یک نشست امیدوار کننده برای آینده بود. آنها درباره چالش‌های ناشی از چین بحث کردند اما این نشست به طور اساسی درباره چین نبود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: آنها درباره تغییرات اقلیمی و همه‌گیری کرونا هم بحث کردند. کواد همچنین تعهد کرد که ۱ میلیارد دوز واکسن کرونا به آسیا و هندو-پاسفیک تا پایان سال ۲۰۲۲ ارائه دهد.

سالیوان در پاسخ به این سوال که آیا درباره حملات سایبری هم بحث شده است، گفت:آنها درباره حملات سایبری هم تبادل نظر کردند. این یک چالش مشترک است که نه فقط از طریق سولارویندز و مایکروسافت ایکسچنج به آمریکا آسیب رسانده است بلکه هند، ژاپن و استرالیا هم درگیر این حملات بوده‌اند. این چالشی است که از طرف بازیگران دولتی و غیردولتی مواجه هستیم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما